Превод във фирмена сметка от роднина.

10.02.2014, 00:09 3529 2

10.02.2014, 00:09
Публикации: 2 / 0
Здравейте,

Имам едно много просто питане, не бих искал да дам пари на адвокат за толкова просто нещо. Ако някой може да помогне със съвет ще съм много благодарен. Ако ли пък не, ще ги дам вече :))

Казуса е следния (ако въобще може да се нарече казус):
Регистрирах си фирма преди няколко месеца (ЕООД). Няколко дена след регистрацията баща ми ми е наредил дребна сума във сметката на фирмата ми, без мое знание, човека е искал да ме изненада и помага. Аз пък в цялата бумащина с която се занимавах тогава не съм забелязал тази сумичка. Сега като му дойде времето за ГФО всичко излезе наяве и се чудя как да процедирам? По-принцип знам, че роднина може да дарява безвъзмедно, но как се оформя документацията за отчитане, и декларира ли се това някъде предварително или си остава вътрешно фирмена документация и се показва при поискване?

Благодаря на Всички отзовали се на темата!
#1 | 10.02.2014, 00:27
Публикации: 9367 / 1574
Абе може да далява безвъзмездно... ама я виж ЗКПО, чл.16 - там има друго тълкуване на сделките със свързани лица. Това "дарение" според Вас  може да се изтълкува от данъчните като безлихвен заем.... А може да се зачете и като недеклариран приход...
Най-добре е да помислите как да върнете сумата, а още по-добре - измислете някаква услуга, дето сте "извършили" на баща си. Второто е по-добро, но става само ако не сте регистрирани по ДДС.
И се намерете счетоводител!
#2 | 10.02.2014, 09:59
Публикации: 2 / 0
Благодаря За отговора! Да, фирмата няма ДДС регистрация.

Фирмата си има счетоводител, но поради смъртен случай в момента не мога да се свържа с нея.
Идеята ми е да проверя различни алтернативи.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група