Животни за угояване

10.02.2014, 10:13 11651 8

10.02.2014, 10:13
Публикации: 394 / 9
Здравейте, искам да попитам как се процедира в този случай- фирма ще закупи биволи, които ще отглежда, как трябва да се заведат в счетоводството и има ли минимална стойност, по която да се заведат?Благодаря предварително!
#1 | 10.02.2014, 19:04
Публикации: 6403 / 1129
Животните се завеждат по справедлива стойност, а в СС-41 справедливата стойност се определя като онази сума, за която биологичните активи "могат да бъдат разменени в пряка сделка между информирани и желаещи, осъществяването на сделката купувач и продавач към настоящия момент".

Допълнение от СС-41:
Скрит текст :
#2 | 12.02.2014, 10:20
Публикации: 58 / 0
аз също имам въпрос във връзка с биологичните активи - крави и телета. Как се завеждат в счетоводството -  само като бройки или и  в килограми.
#3 | 12.02.2014, 11:04
Публикации: 6403 / 1129
Завеждат се като бройки по справедлива стойност.

Може да прочетете материал от форума по темата:
http://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,1416.0.html
#4 | 12.02.2014, 11:15
Публикации: 58 / 0
и телетата ли се завеждат по бройки? Тогава как се документира прираста - за всички общо ли ? И още един въпрос - имам продадени телета, като обща бройка мога ли да ги фактурирам?
#5 | 12.02.2014, 12:08
Публикации: 6403 / 1129
Как ще ги фактурирате зависи от това каква мерна единица използвате за определянето на единична цена. Обикновено цената се формира като сума за 1 кг. живо тегло. Съответно фактурата е не на бройка, а общо - телета, килограми живо тегло, цена на кг....
#6 | 13.02.2014, 21:20
Публикации: 296 / 52
аз лично бих разделила телетата всяко на отделен ред с килограмите и цената, тъй като всяко от тях има ушна марка и би трябвало да се отбележи кое точно теле се продава, иначе как ще си равните счетоводната програма с ветеринарния регистър и купищата декларации, които искат непрекъснато от ЗП-тата с броя и ушните марки на отглежданите в обекта животни.
Именно затова в моята счетоводна програма животните са разделени по групи, като съм ги вкарала и всяко поотделно с номера на ушната марка и килограмите.
Прираст начислявам всеки месец, макар да получавам информация за него веднъж на 3 месеца - разделям разликата в килограмите на три и начислявам прираста на всяко теле.
Така, когато трябва да продам някое от тях, то директно си влиза във фактурата с ушната си марка и цената.
Не претендирам, че работя по правилния начин - но така ми е удобно...
#7 | 14.02.2014, 09:42
Публикации: 58 / 0
vesi7, благодаря Ви много за отговора. Аз също съм завела в счетоводната програма и кравите и телетата по ушни марки и по килограми, и  съм ги разделила по групи.  Мисля, че това е правилния начин, но тъй като 2013 г ми е първата, в която водя счетоводство на фирма с биологични активи искам да чуя и други мнения на колежки. Ще Ви бъда много благодарна, ако ми отговорите дали начислявате амортизации - счетоводни и данъчни на ДБА.
#8 | 14.02.2014, 14:44
Публикации: 296 / 52
Ще начислявате амортизации, ако сте ги завели по себестойност.Но това противоречи на СС 41.
Повечето колеги, с които съм разговаряла - особено тези, по-възрастните, които са работили или работят в кооперации, правят така.
Аз си падам малко педант. Затова съм завела добичетата по справедлива стойност и не начислявам амортизации. В края на всяка година правя преоценка на животните. Това вече го описвах някъде тука, ама не ми се рови в момента, за да дам линк, затова ще опиша моя опит пак, като моля за извинение, ако ставам досадна за някои.
Всеки месец във фермата се прави замерване на млякото, получено от дадена крава - на 30-ти или на 31-ви мерят млякото, издоено от кравата за деня - при всяко доено. Това се записва в една тетрадка, а аз правя на Ексел таблица, умножавам по броя на дните и получавам горе-долу колко мляко е дала тя за месеца. В края на годината въз основа на тези данни, както и на допълнителни от сорта на : отелвала ли се е през годината, боледувала ли е често и дълго, правя преоценката.
Някои крави се обезценяват, някои повишават своята цена.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група