Кредитна нота ЕС

21.02.2014, 15:32 6631 6
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

21.02.2014, 15:32
Публикации: 1 / 0
Извършваме транспортни услуги на фирма, регистрирана в Германия, в ЕС.Но вместо ние да й издадем фактура за извършените услуги тя ни издава кредитна нота по която ще извърши плащането.Как се осчетоводява?
#1 | 14.11.2014, 11:11
Публикации: 3 / 0
Здравейте, тъй като и аз съм в същото положение както Вас искам да изкоментираме същия казус, та дано стигнем до решение.

Имаме издадена Кредит нота от фирма в Швеция на която ние сме извършили транспортна услуга.
Нормалното записване на кредит нота е:
602/401 със знак минус (нали така)
но в случая става въпрос за приход от транспортна услуга за нашето дружество, а нормалната счетоводна операция за приход от услуга е
411/702
И сега въпросът е, как аджаба да осчетоводим правилно тази операция по приход, фактурирана ни от отсрещната страна с кредит нота?!?
Нещата се усложняват и от факта че в случая на тази Кредит нота нашето дружество е получател, а издател е шведската фирма.
#2 | 14.11.2014, 11:27
Публикации: 2041 / 249
Това е един вид самофактуриране от страна на шведската фирма за извършената от Вас услуга , или казано па друг начин пращат ви информация за това каква сума Ви дължат и съответно трябва да се издаде приходна фактура от Ваша страна за тази сума за извършената към тях транспортна услуга. Издавате фактура , осчетоводявате 411/702 и прикрепяте към фактурата кредитната нота.
#3 | 14.11.2014, 12:46
Публикации: 3 / 0
Добре де до тук съм съгласен, но нали сме длъжни да декларираме кредитните известия в случай кредит нотата защото сме получили документ от регистрирано лице. Това първо.
И второ. До преди месец работихме за друга спедиция с която работихме по системата за самофактуриране те ни изпращаха self-bill invoice с които те сами си начисляват сумите които ни дължат, а ние тук ги приемаме със специална процедура по приемане и си издаваме наш документ на същата стойност в приход. (411/702)
Та въпросът ми е тази Credit note от нашия контрагент в случая трябва ли да бъде осчетоводена и съответно издаден протокол по чл. 117 или искате да кажете че я смятаме за неданъчен документ и не го декларирам в дневниците.
Това е въпросът който ме обърква и озадачава. Защото двете лица в случая са регистрирани и има издаден редовен документ кредит нота която при всички правила следва да бъде декларирана с протокол по чл.117.
#4 | 10.12.2015, 00:24
Публикации: 3 / 0
Искам да възобновя дискусията по тази тема. От този месец спедицията от Швеция започна да издава Self-Bill CREDITNOTE и за пътните такси които плащат от името на нашата транспортна фирма,  в която Self-Bill CREDITNOTE фигурират на отделен ред Пътните такси платени за наша сметка и на друг ред комисионната за извършеното плащане. Примерно на първи ред платени 100 евро пътни такси и на втори ред 1 евро комисионни. Пред това издаваха документ по който пускахме протокол по чл. 117 за тази такса и осчетоводявахме пътните такси без да ги включваме в дневника по чл. 117 въпреки, че са в един документ. Въпросът ми е след като имаме издадена редовна Self-Bill CREDITNOTE следва ли да я отразим като Кредитно известие издадено от нас без да издаваме Протокол по чл. 117 на база процедурата по самофактуриране или да бъде отразено като Invoice от спедитора в Швеция?!?
#5 | 05.05.2016, 20:43
Публикации: 2 / 1
 Здравейте, може ли някой да отговори относно Self-Bill CREDITNOTE  за пътните такси и таксите за карти за гориво, какво се подава в НАП  и къде се включват в дневниците
#6 | 05.05.2016, 21:40
Публикации: 2 / 1
Здравейте отново, имам транспортна фирма, която работи с DSV. За първи път получавам документи от тях - self billing invoise credit за такси за издадени карти за гориво, такса за машинка за магистрали и self billing invoice/invoice за транспортната услуга.Ще ми превеждат по сметка разликата между self billing invoice/invoice  и self billing invoise credit. Ако някой има подобен случай може ли да  ми помогне за осчетоводяването и къде се посочват в дневниците тези документи. Прави ли се протокол по чл.117 от ЗДДС.
Предварително благодаря.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове