Граждански договор

15.07.2016, 16:12 4017 14
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

15.07.2016, 16:12
Публикации: 633 / 23
Граждански договор за м.07 с лице, което има трудов договор и е в неплатен отпуск за отглеждане на дете до две години. Сумата по договора е 3800 лв.
Трябва ли да се махнат 420 за здравоното или не трябва от осигурителния, който е 2600 лв?
#1 | 15.07.2016, 16:18
Публикации: 9406 / 1602
Според мене - не.
#2 | 15.07.2016, 16:19
Публикации: 6996 / 1029
По-скоро за неплатения отпуск не би трябвало да се внася ЗОВ, защото лицето е осигурено на друго основание. Поне така е при "обикновените" неплатени отпуски. При майките може да има разлика.
#3 | 15.07.2016, 16:29
Публикации: 633 / 23
Осигуряването то ТД е преди това по ГД.
Според мен трябва да се приспаднат, но двоумя.
#4 | 15.07.2016, 16:32
Публикации: 633 / 23
Ако беше НО по чл.160, ал.1 КТ, казус нямаше да има, ама е платен по 164 КТ. Макар, че и неплатен да беше - все тая.
#5 | 15.07.2016, 16:33
Публикации: 9406 / 1602
В СИС не е предвидено да се посочва осигурителен доход отделно за ДОО и ДЗПО и от друга страна за ЗО.
#6 | 15.07.2016, 16:35
Публикации: 633 / 23
б) (изм. - ДВ, бр. 49 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., доп. - ДВ, бр. 101 от 2009 г., в сила от 02.01.2010 г., изм. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) за лицата в неплатен отпуск, които не подлежат на осигуряване на друго основание
#7 | 15.07.2016, 16:36
Публикации: 633 / 23
В СИС не е предвидено да се посочва осигурителен доход отделно за ДОО и ДЗПО и от друга страна за ЗО.

А ако имаше пенсия? Нали трябваше пък нея да извадя, ако иска осигуряване.

Но в конкретния случай, май наистина ще трябва да се обади по ТД да спрат осигуровките.
#8 | 15.07.2016, 16:37
Публикации: 9406 / 1602
А ако имаше пенсия? Нали трябваше пък нея да извадя, ако иска осигуряване.

Това изваждане май става само в Т2.
#9 | 15.07.2016, 16:39
Публикации: 633 / 23
5. (изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 101 от 2009 г., в сила от 18.12.2009 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г., изм. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г., доп. - ДВ, бр. 23 от 2013 г., в сила от 08.03.2013 г., изм. - ДВ, бр. 1 от 2014 г., в сила от 01.01.2014 г., изм. - ДВ, бр. 12 от 2015 г.) за лицата във временна неработоспособност поради болест, бременност и раждане, в отпуск за отглеждане на малко дете по реда на чл. 164, ал. 1 и 3 от Кодекса на труда и отпуск при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст по реда на чл. 164б, ал. 1 и 4 от Кодекса на труда - минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица; в
#10 | 15.07.2016, 16:41
Публикации: 633 / 23
В крайна сметка не съм в хипотеза на НО , а в хипотеза на платен по 164 Кт, което значи по договора 420 лв са му осигуровките здравно.
Което пък значи при нас остават 2180 за здравно и 2600 за дОО-то и ДЗПО-то.
#11 | 15.07.2016, 16:41
Публикации: 633 / 23
Това изваждане май става само в Т2.

Защо само за Т2?
#12 | 15.07.2016, 16:47
Публикации: 9406 / 1602
Не виждам техническа възможност в СИС да посочиш различен осиг. доход по фондове, а и нормативна не виждам за това. Все пак някой може и по-запознат да е .
#13 | 05.08.2016, 13:12
Публикации: 633 / 23
Не виждам техническа възможност в СИС да посочиш различен осиг. доход по фондове, а и нормативна не виждам за това. Все пак някой може и по-запознат да е .

Осигуряването по ТД и по време на отпуск по чл.164 КТ е преди осигуряването по ГД.

Ако имате такъв ГД, как ще изчислите осигуровките?

СИС не е проблема, а д1 е проблема
#14 | 05.08.2016, 17:50
Публикации: 9406 / 1602
СИС не е проблема, а д1 е проблема

Всъщност СИС и Д1 са взаимосвързани относно изчисляване на осигурителните вноски . В СИС на реда с текст " Осигурителен доход, върху който съм осигурен(а) през месеца, без сумата по тази сметка " няма как да се посочи различна сума за ДОО и ДЗПО от една страна и ЗО - от друга.
Прикачвам едно изчисление от калкулатора за ГД.
Всъщност не споря с Вас, а просто не намирам начин да се намали осигурителния доход по отношение на ЗО.  :smile1:
Някой може да сподели мнение, ако вече е имал подобна ситуация.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове