2-ро ОКД 5, резултати от обработката

16.06.2017, 15:46 8022 7

16.06.2017, 15:46
Публикации: 72 / 29
Здравейте колеги,

Собственик на ЕООД, СОЛ от години през това ЕООД на високия процент, става съдружник в друго ООД, в което също ще упражнява труд. Подаваме ОКД-5 за започване на дейност в ООД-то, обаче, посочваме "Заявявам, че ще се осигурявам" на високия процент от датата на започване на дейността.
В справката в сайта на НАП излиза информация, че считано от датата на започване на дейността и осигуряването в ООД, лицето е с активен статус в ЕООД, и с Край на осигуряването, но не и с прекъсване на дейността. Съответно от същата дата има начало на осигуряване и начало на дейност в ООД на високия процент със статус Активен с осигуряване.
Доколкото разбирам, от тази дата Д1 ще се подава от ООД, а не от ЕООД, а лицето се води като осъществяващо дейност, за която подлежи на самоосигуряване и в двете дружества. Видът на осигуряването - за всички осигурителни рискове, не се променя.
Обръщам се към Вас за потвърждение, защото никъде не намерих обяснение на тези статуси или упътване за попълване на ОКД-5.
#1 | 17.06.2017, 22:02
Публикации: 11947 / 2181
Точно така го разбирам и аз - както сте го описали. Излиза обаче, че при подаване на ОКД5 за начало на упражняване на дейност в друго дружество автоматично системата "пренасочва" осигуряването да става чрез второто дружество. А как ли трябва да се попълни ОКД така, че осигуряването да продължи чрез първото ? Може би не трябва да се посочва въобще, че ще се осигурява, а само дата за начало на дейността ?
#2 | 19.06.2017, 08:50
Публикации: 72 / 29
Да, и аз така мисля. Ако само се декларира започване на дейност, но не се декларира започване на осигуряване, то осигуряването ще остане през първото избрано.
В конкретния случай лицето желаеше осигуряването да става през второто дружество, затова нищо няма да поправям.
Наистина ли няма указание за попълването на ОКД-5, какво се избира в различните ситуации, аз не намерих такова.
#3 | 19.06.2017, 10:26
Публикации: 144 / 13
Не съм ровил по официални указания, но следва ли да се подава въобще започването на дейност в друго дружество при условие, че няма никой да се осигурява през него ?

Аз поне никога не съм го правил. Знам че по някои гишета в НАП съветват да се подава "за по-сигурно", но наредбата поне според мен касае започването и прекратяване на дейност на самото лице, а не точно чрез коя фирма. Още повече, че самото осигуряване от 2008г. е вече по ЕГН и няма никаква връзка с ЕИК на фирмата. 
#4 | 19.06.2017, 13:32
Публикации: 11947 / 2181
Всъщност ОКД5 има за задача не да определи кой къде ще се осигурява, а да оповести началото на дейност на лицето в определено дружество. В такъв смисъл е редно да се подаде независимо къде ще се осигурява. Осигуряването е вече производна на упражняването на дейност и на други обстоятелства. :smile1:
#5 | 19.06.2017, 23:03
Публикации: 72 / 29
Има връзка, защото когато СОЛ е собственик в дружество и като такъв се самоосигурява, Д1 за избрания месечен осигурителен доход се подава чрез дружеството, през което се осигурява СОЛ.
#6 | 18.07.2017, 14:15
Публикации: 36 / 0
Има ли някаква възможност управител да се самоосигурява в дружество собственост на друго юридическо лице? Да се подаде ОКД 5 за управителя, че ще се самоосигурява и да плаща само ЗОВ, защото е пенсионер?
#7 | 18.07.2017, 15:12
Публикации: 9323 / 1567
Не. Самоосигуряването е "привилегия" на съдружниците в дружеството и на работещите сами за своя сметка (ЕТ, св.професия, ЗП...)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група