Парични средства на Едноличен търговец

08.11.2017, 11:49 2980 7
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

08.11.2017, 11:49
Публикации: 274 / 8
Имам следният казус:
Фирма ЕООД закупува имот.Собственика на ЕООД е собственик и на ЕТ, т.е. двете фирми са с един и същ собственик.За закупуването на имота на ЕООД не достигат паричните средства налични по с-ки каса и банка.
Как ЕТ-то може да помогне на ЕООД-то?
По банковата  сметка на ЕТ има 298 х.лева.Салдото по с-ка 122 на ЕТ е 299 х.лева.
Как с парите на ЕТ може да се захрани банковата сметка на ЕООД и какви счетоводни статии се съставят в ЕТ и в ЕООД?
Благодаря!
#1 | 08.11.2017, 12:01
Публикации: 6995 / 1029
Ами махнете я тази неразпределена печалба и преведете сумата на ФИЗИЧЕСКОТО ЛИЦЕ, собственик на ЕТ-то. Ползвайте Сметка на собственика или Разчети със собственика.
После това ФЛ да предостави един заем на ЕООД-то и готово.
#2 | 09.11.2017, 08:15
Публикации: 274 / 8
Ами махнете я тази неразпределена печалба и преведете сумата на ФИЗИЧЕСКОТО ЛИЦЕ, собственик на ЕТ-то. Ползвайте Сметка на собственика или Разчети със собственика.
После това ФЛ да предостави един заем на ЕООД-то и готово.
Благодаря Ви!
И аз мислех така с този заем ще захраня банковата с-ка на ЕООД.А после този заем нали трябва да се връща на ФИЗИЧЕСКОТО ЛИЦЕ.Как ще стане?Не знам защо,но се затруднявам в разрешаване на точно този момент закриване на с-на на собственика в ЕООД.Помогнете ми,моля.Спорен четвъртък!
#3 | 09.11.2017, 08:26
Публикации: 6995 / 1029
Да, заемът все някога ще трябва да се връща :) При това с лихва, съобразена с пазарната. Но нали ЕООД-то ще има дейност, ще има приходи, парични постъпления , печалба, ...
Другият вариант е да се увеличи капитала ня дружеството. Погледнете и чл.134 от ТЗ.
#4 | 09.11.2017, 08:32
Публикации: 274 / 8
Да, заемът все някога ще трябва да се връща :) При това с лихва, съобразена с пазарната. Но нали ЕООД-то ще има дейност, ще има приходи, парични постъпления , печалба, ...
Другият вариант е да се увеличи капитала ня дружеството. Погледнете и чл.134 от ТЗ.
[/quot
А върху лихвите няма ли да има данък?Става въпрос за 160 х.лева заем.И за това мисля.
#5 | 09.11.2017, 08:51
Публикации: 6995 / 1029
Е, ще има данък за ФЛ, но пък за ЕООДто лихвите ще са разход и намаляват корпоративния данък. Както се казва: не от единия джоб, а от другия.
#6 | 16.11.2017, 16:57
Публикации: 94 / 19
Ако се спрете на чл. 134 ТЗ, лихвите не са задължителен елемент. Може и без такива, това не е заем, въпреки че сумите подлежат на връщане.
Допълнителната парична вноска не се отразява в капитала на дружеството.
#7 | 21.11.2017, 14:40
Публикации: 274 / 8
Ако се спрете на чл. 134 ТЗ, лихвите не са задължителен елемент. Може и без такива, това не е заем, въпреки че сумите подлежат на връщане.
Допълнителната парична вноска не се отразява в капитала на дружеството.
Благодаря!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове