Относно писмото на НАП за значими наличности на материални запаси

08.01.2019, 23:06 2782 5
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

08.01.2019, 23:06
Публикации: 148 / 22
кратък обзор на разпоредбите на ЗДДС и ЗКПО по отношение на третирането на липсите и брака на МЗ.
#1 | 09.01.2019, 10:42
Публикации: 69 / 2
Имам заприходени стоки, които са купени и за които ДДС е ползван преди повече от пет години. Трябва да се бракуват към 31.12.18.
Посочването на фактурата отпреди пет години достатъчно ли е, за да не се начислява ДДС при брака?
#2 | 09.01.2019, 11:36
Публикации: 148 / 22
Отворете и прочетете файла.който е прикачен и там е обяснено и има примери
Пример:
 
Ако едно предприятие е закупило материали на стойност 4 000 лв. през м. 08. 2013 г. и е приспаднало данъчен кредит в размер на 800 лв., същите са налични, но през м. 12. 2018 г. те се бракуват, доколкото са изминали 5 години считано от началото на годината, в която е упражнено правото на данъчен кредит (2013 г.) ще намери приложение чл. 80, ал.1, т. 4 от ЗДДС и няма да се начисли данък.
#3 | 09.01.2019, 12:14
Публикации: 8877 / 1495
По повод на разпратените писма за особено големи материални наличности най - лошо би било всеки да тръгне да бракува и да привлече с това вниманието за "спестяване " на ДДС.
#4 | 09.01.2019, 13:47
Публикации: 69 / 2
Имам реална ситуация, при която следва да бъде извършено бракуване - стоката е залята при наводнение и е непродаваема. Няма протокол и аз искам да бракувам, като използвам това, че фактурата за закупуване е отпреди 5г. и да не начислявам ДДС при брака.
Та, отново питам само цитирането на фактурата достатъчно ли е за това?
#5 | 09.01.2019, 13:58
Публикации: 8877 / 1495
Принципно , за да бракувате тези стоки не Ви е необходимо в Протокола за брак да цитирате фактурата. Бракуването си правите стандартно като описвате причините за това. Важното в случая е да обвържете тези стоки с въпросната фактура и освен цитирането и помислете по какъв друг начин недвусмислено да покажете, че именно те са тези от фактурата. Не знам какви са стоките, но примерно някакви партидни номера или други идентификатори. Това е важно особено, ако сте имали движение на точно този артикул в определения 5 г период. Да не се окаже примерно, че от същата стока сте продавали такава, купева преди 2 години, а тази от преди 5 стои на склад. Зависи и каква е била политиката Ви, но все пак...
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове