СОЛ в ЕООД и ГД в друга фирма

04.06.2024, 15:51 260 2

04.06.2024, 15:51
Публикации: 11 / 0
Здравейте, лице е СОЛ в своето ЕООД и е наето на ГД  в друга фирма. Според мен във фирмата, в която е наето на ГД не се внасят  осигуровки, ако е под 933лв. след НПР, но ако е над би трябвало да се удържат и ДОД остава и в двата случая. Ако  е под МРЗ прави ли се изравняване и довнасяне на осигуровки по ГДД, въпреки, че е СОЛ в ЕООД? Аз мисля - да.
#1 | 04.06.2024, 16:07
Публикации: 9564 / 1626
Не зная как е според Вас, но според нормативите щом лицето е СОЛ, то декларира това обстоятелство пред възложителя по ГД и възложителят не внася нито осигуровки, нито данък. Независимо от сумата по договора. Изпълнителят - СОЛ издава документ, съдържащ реквизитите на фактура /вижте чл. 9, ал. 4 от ЗДДФЛ/.
В края на годината СОЛът включва дохода по този ГД в годишното изравняване на осигуровките.
Погледнете и чл. 55 от ЗДДФЛ дали не е нужно СОЛът да внася авансов данък върху този ГД

ПП По ГД не се "наема", а се възлага изпълнение! Наемането е по КТ
#2 | 04.06.2024, 21:02
Публикации: 6406 / 1136
Здравейте, лице е СОЛ в своето ЕООД и е наето на ГД  в друга фирма. Според мен във фирмата, в която е наето на ГД не се внасят  осигуровки, ако е под 933лв. след НПР, но ако е над би трябвало да се удържат и ДОД остава и в двата случая. Ако  е под МРЗ прави ли се изравняване и довнасяне на осигуровки по ГДД, въпреки, че е СОЛ в ЕООД? Аз мисля - да.
Осигуряването по ГД:
1. За СОЛ - не се дължи нищо
2. За осигурено лице на друго основание - дължи се върху всяка сума
3. За неосигурено лице - дължи се когато нетното възнаграждение е над 1 МРЗ
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група