Облагане на доходи от наем на безработно физ. лице

26.10.2024, 11:46 171 2

26.10.2024, 11:46
Публикации: 2 / 0


От 1 ноември планирам да отдам под наем като физическо лице личен имот (външно паркомясто с антипаркинг скоба в затворен комплекс, което представлява идеални части от земята, разделени като паркоместа с договор между съсобствениците) за 120 лв. на месец.

Преди няколко месеца бях освободена по взаимно съгласие от трудов договор. Регистрирана съм към бюрото по труда и регистрацията изтича в началото на декември. Съмнява ме, че дотогава ще успея да намеря работа.

Проучих, че ако бях на трудов договор, щях да дължа само 10 процента данък. При условие, че съм безработна, регистрирана и че от началото на декември трябва лично да внасям здравни осигуровки, има ли разлика в изчисляването на данък и осигуровки върху този доход?

Интересува ме също дали имам право да декларирам някакви разходи за поддържане на имота при условие, че е паркомясто? И трябват ли ми фактури и касови бележки?

Благодаря!
#1 | 26.10.2024, 11:55
Публикации: 3142 / 422
Не, имате 10% нормативно признати разходи.
Така или иначе ще внасяте здравни върху доход, който е по-висок от наемът. В годишната декларация за 2024, ще си изравните в табл. 2. Няма да има довнасяне.
#2 | Днес в 09:21
Публикации: 1 / 0
 geometry dash

От 1 ноември планирам да отдам под наем като физическо лице личен имот (външно паркомясто с антипаркинг скоба в затворен комплекс, което представлява идеални части от земята, разделени като паркоместа с договор между съсобствениците) за 120 лв. на месец.

Преди няколко месеца бях освободена по взаимно съгласие от трудов договор. Регистрирана съм към бюрото по труда и регистрацията изтича в началото на декември. Съмнява ме, че дотогава ще успея да намеря работа.

Проучих, че ако бях на трудов договор, щях да дължа само 10 процента данък. При условие, че съм безработна, регистрирана и че от началото на декември трябва лично да внасям здравни осигуровки, има ли разлика в изчисляването на данък и осигуровки върху този доход?

Интересува ме също дали имам право да декларирам някакви разходи за поддържане на имота при условие, че е паркомясто? И трябват ли ми фактури и касови бележки?

Благодаря!


За доходите от наем като физическо лице, независимо дали сте на трудов договор или не, данъкът върху дохода остава същият – 10% върху облагаемия доход. Облагаемият доход се изчислява като сумата на наема, която получавате (120 лв./месец), минус нормативно признатите разходи за този вид доходи, които са 10% от наемната сума.
Последни Теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група