Подава ли декларация по чл. 50 СОЛ ако няма доходи

05.03.2014, 19:54 15324 11

05.03.2014, 19:54
Публикации: 9 / 0
Здравейте. Аз съм регистрирана като СОЛ на основание че упражнявам свободна професия консултант от средата на януари 2013 г. В началото на 2013 г. прекратих и трудовите си правоотношения с бившият ми работодател и той ми изплати обезщетение за неизползваната от мен отпуска и внесе в компетентната дирекция на НАП дължимият данък в/у сумата, за което ми е издадена бележка по чл. 45. През 2013 г съм си заплащала дължимите осигуровки по КСО , но нямам придобид доход. Моят счетоводител днес ми каза че не съм задължена да подавам декларация по чл. от ЗДДФЛ при положение че нямам придобити доходи от дейността. Аз обаче не съм напълно убедена в това и понеже прочетох противоречиви мнения по въпроса в които бе отбелязано че трябва да подам декларация в която да отбележа че нямам доход и да попълня таблица 1 и 2 за изравняване на осигурителният доход. Ще съм ви много благодарна на запознатите с тази тематика - ако може да ми кажете какво е вашето мнение по въпроса. Предварително благодаря
#1 | 05.03.2014, 20:10
Публикации: 11932 / 2174
 " Годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2013 г (образец 2001). за доходите на физическите лица от източници в България "


Това е точното наименование на декларацията и от него е видно за какво се отнася тя - за деклариране на доходи . Ако нямате такива нямате и основание да подавате ГДД .
#2 | 05.03.2014, 20:21
Публикации: 2027 / 254
 " Годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2013 г (образец 2001). за доходите на физическите лица от източници в България "


Това е точното наименование на декларацията и от него е видно за какво се отнася тя - за деклариране на доходи . Ако нямате такива нямате и основание да подавате ГДД .

 :good:
#3 | 06.03.2014, 11:23
Публикации: 9 / 0
Благодаря ви - аз се усъмних понеже прочетох че трябва да се подава задължително дори и с нули на дохода зареди таблица 1 и таблица 2 за изравняване на осигурителният доход, а и зареди полученото обезщетение през януари 2013 за неизползваните дни платен отпуск и понеже държа всичко да ми е наред реших да се обърна към вас за мнение и съвет. Много благодаря и хубав ден
#4 | 06.03.2014, 12:03
Публикации: 6668 / 658
Благодаря ви - аз се усъмних понеже прочетох че трябва да се подава задължително дори и с нули на дохода зареди таблица 1 и таблица 2 за изравняване на осигурителният доход, а и зареди полученото обезщетение през януари 2013 за неизползваните дни платен отпуск и понеже държа всичко да ми е наред реших да се обърна към вас за мнение и съвет. Много благодаря и хубав ден

Къде го прочетохте това за нулите?
#5 | 06.03.2014, 12:06
Публикации: 2027 / 254
Марпан в професионалната група във фейсбук имаше такива бисери , да ходят всички Сол-ве дето нямат получен доход , да подават празна ГДД + Таблиците попълнени в 0.00лв
#6 | 06.03.2014, 13:11
Публикации: 9 / 0
Къде го прочетохте това за нулите?

Ами на две места в счетоводни форуми - единият беше одит, а другият сега го потърсих, но не мога да го открия. И точно както " алфа " е коментирала по-долу че е срещала в одит специално пишеше че щом си СОЛ подаваш декларация - имаш нямаш доход и затова се бях притеснила, защото трябвало да се подаде таблица 1 и 2 с изплатените осигуровки. Дори имаше предложения с годишната декл. 6 да се подадяли и тези две таблици от год. декларация по чл. 50, но това дори на мен ми се стори безумно. Още веднъж много благодаря за отговорите
#7 | 07.03.2014, 15:40
Публикации: 2 / 0
Здравейте, не знам дали точно тук мога да попитам, но имам следния казус:
искам да направя корекция в данъчна декларация подадена през 2013 за 2012.Става въпрос за данъчно облекчение по чл.22а за млади семейства с ипотечен кредит. Не съм се възползвала тогава и искам да го направя с корекция сега. нап обаче ми отказват въз основа на чл.104 от ДОПК. Обаче аз се позовавам на чл.129 от ДОПК за възстановяване на недължимо платени данъци.Имам ли право на корекция според вас или не. Искам да обжалвам отказа. Подадохме молба до директора на НАП за разрешение да направим корекция в дан.декларация, но той сега отказа. Мисля, че не е правилно след като не са изтекли 5 години.
#8 | 07.03.2014, 15:43
Публикации: 6668 / 658
Вие нямате недължимо платени данъци. Корекция на годишна декларация може да се прави до края на срока, за нейното подаване. Във Вашия случай - 30.04.2013 год.
#9 | 07.03.2014, 16:28
Публикации: 2 / 0
не би трябвало да има дискиминация.аз искам да подам коригираща декларация, нали затова има корекция. като си намаля доходите със сумата на платени лихви се оказва, че съм надвнесла данък, който трябва да ми върнат, това не е недължимо?Моля посъветвайте ме как да си взема 580 лв.
#10 | 07.03.2014, 16:36
Публикации: 6668 / 658
За каква дискриминация говорите?
Защо не сте си подали необходимите документи към ГДД в срок, за да се възползвате от правото си?
#11 | 07.03.2014, 16:53
Публикации: 6668 / 658
ДОПК:
Промени на подадени декларации и други данни или документи
Чл. 104. (1) След подаването на декларацията, но преди изтичането на законоустановения срок за подаването й, подателят има право да прави промени, свързани с декларираните данни и обстоятелства, основата и определените задължения.
(2) Промени в подадена декларация се извършват с нова декларация.
(3) Подадена след изтичането на срока по ал. 1 декларация за промени се смята за неподадена и не поражда правни последици за целите на данъчното облагане.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група