Декларация по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ и чл. 201, ал. 1 от ЗКПО

11.03.2014, 16:20 13925 21
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

11.03.2014, 16:20
Публикации: 69 / 0
Здравейте,

Отново отварям подобна тема и моля за извинение.

В Декларация по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ и чл. 201, ал. 1 от ЗКПО не откривам на кое от основанията се подава за ДОД по граждански договор, сключен с местно лице.

#1 | 11.03.2014, 16:41
Публикации: 7112 / 1056
Чл. 201  от ЗКПО не се отнася за местни физически лица.
#2 | 11.03.2014, 17:02
Публикации: 949 / 101
Ако питате къде трябва да го попълните - в графата Авансов данък по чл. 43 от ЗДДФЛ за доходи от друга стопанска дейност и по чл. 44 от ЗДДФЛ за доходи от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество (част IV, ред 1, в колоната 3 Платец на дохода).
Но рано още за тази декларация, от 1 до 30 април се подава, с обща сума на данъка през първото тримесечие.
#3 | 29.04.2014, 12:55
Публикации: 168 / 6
Да използвам темата ЕООД нерегистрирано по ДДС има субсидия за първото тримесечие трябва ли да подава Декларация по чл.55 . Замислям се защото е ЕООД ,но не е регистрирано по ДДС.
#4 | 29.04.2014, 14:31
Публикации: 6062 / 536
ЕООД по ЗДДФЛ?
#5 | 29.04.2014, 19:56
Публикации: 44 / 5
Здравейте.
Имам земеделски производител получил субсидия през 2013 за първото тримесечие около 1000 лв, за четвъртото за 14 000 лв. Но за съжаление не са подали декларация по чл, 55 за І-то тримесечие. Ще ги хванат ли че не са подали?
#6 | 30.04.2014, 06:46
Публикации: 6317 / 1026
Здравейте.
Имам земеделски производител получил субсидия през 2013 за първото тримесечие около 1000 лв, за четвъртото за 14 000 лв. Но за съжаление не са подали декларация по чл, 55 за І-то тримесечие. Ще ги хванат ли че не са подали?
То ще си проличи от самата ГДД по чл. 50, защото ще декларира получен доход и няма да декларира внесен данък за първо тримесечие.
#7 | 22.06.2014, 19:13
Публикации: 33 / 1
Привет!
Имам следния казус по темата: ЕТ на патент, от м.02.2014г. достига 50 000лв. оборот.
Регистрирано е по ДДС. Към края на м. 06.2014г. се очертава печалба за над 20 000лв.
Собственикът иска да внася авансови вноски, но в Декларация по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ и чл. 201, ал. 1 от ЗКПО, не откривам на кое основание да се подаде!?!
#8 | 22.06.2014, 19:28
Публикации: 6317 / 1026
Здравейте,
Не търсите на правилното място.

Декларирането на авансови вноски нърху печалбата по ЗКПО става с Образец 1020 - 
"Декларация по чл. 88 от ЗКПО за промени на авансовите вноски и по чл. 87а, ал. 2 и 3 от ЗКПО за първоначално деклариране на тримесечни авансови вноски" ( за новоучредени дружества)

А иначе авансовите вноски по чл. 83, ал. 3 (по желание) се декларират с ГДД по чл. 92 за предходната година.

#9 | 22.06.2014, 20:16
Публикации: 33 / 1
Хиляди благодарности, irenabrili за светкавичния отговор. Мислех си, че  Образец 1020 е само за ЕООД, ООД и СД... и за това го прегледах, признавам си, много бегло.
 Знаех си, че мога да разчитам на Вас. :smile1:
#10 | 29.06.2014, 18:59
Публикации: 405 / 10
И аз да попитам ЕТ с дейност - общопрактикуващ лекар  подава ли тази декларация по чл. 55 за направените авансови вноски за дод и ако да -  къде го попълваме едновременно и в платец и в получател на дохода в част 4, т.1 от въпросната декларация или?
#11 | 29.06.2014, 19:43
Публикации: 9543 / 1623
Тези авансови вноски ЕТ-то ги прави на база декларирана прогнозна печалба  за 2014 ли ?
#12 | 29.06.2014, 19:59
Публикации: 405 / 10
Не не е правена прогнозна печалба, просто е решил да внася по 40 лв. месечно авансови вноски.
#13 | 29.06.2014, 20:38
Публикации: 9543 / 1623
Авансовите вноски е следвало да се обявят чрез подаване на декларацията по чл.50 в частта и за прогнозната печалба и избор на опцията за внасяне на авансови вноски по чл.83 ЗКПО.

Чл. 83. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 110 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.; изм. и доп., бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) (1)(Предишен текст на чл.83 - ДВ, бр. 110 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.; доп., бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Данъчно задължените лица правят месечни или тримесечни авансови вноски за корпоративния данък на базата на прогнозна данъчна печалба за текущата година.
(2) (Нова. - ДВ, бр. 110 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Авансови вноски не правят:
1. (изм. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) данъчно задължените лица, чиито нетни приходи от продажби за предходната година не превишават 300 000 лв.;
2. новоучредените данъчно задължени лица за годината на учредяването им, с изключение на новоучредените в резултат на преобразуване по Търговския закон.;
(3) (Нова - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Лицата по ал. 2 могат да правят тримесечни авансови вноски по реда на тази глава, като в този случай не се прилага чл. 89.

Ако не е задължен, но е избрал да прави авансови вноски то те могат да бъдат само тримесечни. Смятам, че това, което прави - да внася по желание месечни авансови е незаконосъобразно.
#14 | 29.06.2014, 20:50
Публикации: 7112 / 1056
 Смятам, че това, което прави - да внася по желание месечни авансови е незаконосъобразно.

Незаконосъобразно, незаконосъобразно... Ама защо да е невъзможно?
Щом човекът иска да внася всеки месец по 40 лв за данък - да го прави. Никой няма да го спре. Просто сумата ще се трупа в сметката за данъци, ще си стои надвнесена, а догодина няма да се бърка за голяма сума при подаването на ГДД
Е, няма да декларире тези авансови вноски, но какво от това
#15 | 29.06.2014, 20:54
Публикации: 9543 / 1623
" Просто сумата ще се трупа в сметката за данъци, ще си стои надвнесена..."

Дали обаче ще е така ? Ако ЕТ-то има и други задължения текущо към Републиканския бюджет тези суми ще ги покриват и накрая на годината ще има надвнесени, но едва ли точно разпознаваеми като ДДФЛ - авансови вноски на ЕТ-то. Иначе от НАП не спират никого да налива пари по сметките......
#16 | 29.06.2014, 20:58
Публикации: 7112 / 1056
E, приемам, че това ЕТ е изрядно и плаща всичко в срок :)
И не съм казала, че натрупаната сума ще е разпознаваема като ДДФЛ. Просто ще има някакви пари в сметката.
То по-добре да си ги внася на влог и догодина да си ги изтегли. Поне някаква лихва ще има...
#17 | 30.06.2014, 08:54
Публикации: 405 / 10
 :good:
Незаконосъобразно, незаконосъобразно... Ама защо да е невъзможно?
Щом човекът иска да внася всеки месец по 40 лв за данък - да го прави. Никой няма да го спре. Просто сумата ще се трупа в сметката за данъци, ще си стои надвнесена, а догодина няма да се бърка за голяма сума при подаването на ГДД
Е, няма да декларире тези авансови вноски, но какво от това
#18 | 14.04.2015, 13:56
Публикации: 264 / 5
Здравейте,
При подаване на ГДД на самоосиг. се лице по чл.50 от ЗДДФЛ за 2014г. се получи стойност в графа надвнесен данък.
Сега попълвам декларация по чл.55 от ЗДДФЛ и от дължимият авансов данък за 1-вото тримесечие на 2015г. би следвало да приспадна надвнесеният данък, който съм декларирал по чл.50 и да наредя само разликата нали?
Въпросът ми е отразява ли се това нещо някъде в декларацията по чл. 55 или директно си записвам получената стойност след приспадане на надвнесеният данък?
#19 | 14.04.2015, 14:10
Публикации: 2041 / 250
Според мен подавате декларация по чл.55 ЗДДФЛ за дължимия авансов данък на първо тримесечие с точната сума на данъка . След това вижте справката за задълженията на лицето в ел.услугите на НАП дали от надвнесения данък ще се прихване част от авансовия данък за тримесечието и чак тогава наредете останалата сума , за да се погаси изцяло задължението Ви.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове