Две фирми и осигуряване ?

13.03.2014, 09:30 15763 16

13.03.2014, 09:30
Публикации: 425 / 4
Лице има фирма ЕООД кудето до сега се е самоосигурявал , сега прави ООД и иска от там да продължи да се самоосигурява , какво трябва да подам  - Окд5 за новата фирма 00Д и посочвам , че ще се самоосигурява за всички рискове от дата Х и почвам от тук да подавам Декларация 1 , а за старата фирма , не подавам нищо така ли ?
#1 | 13.03.2014, 11:47
Публикации: 148 / 7
Не. Не подава нищо. Д1 започва да подава от ООД-то.
#2 | 13.03.2014, 12:05
Публикации: 11945 / 2180
Няма как да не се подаде ОКД5 за начало на дейността на лицето в ООД-то.
Във формуляра на ОКД5 няма предвидено място за информация, че лицето ще се самоосигурява чрез новата фирма. Това се удостоверява вече при подаване на обр.1, но споделям от личен опит , че в такъв случай са ме карали да впиша на ръка в ОКД5 това обстоятелство.
#3 | 13.03.2014, 12:21
Публикации: 46 / 1
а ако има неподадена ОКД5 а дейността е от преди 4 години? може ли сега да се подаде, и ако да с каква дата за начало на дейността, със стара ли или сегашна, че открих гаф в тази посока  :blush:
#4 | 13.03.2014, 12:33
Публикации: 148 / 7
Естествено, че с датата, на която е възникнало основанието за осигуряване, освен ако не е пенсионер за ОСВ.
#5 | 13.03.2014, 12:33
Публикации: 11945 / 2180
Би трябвало да се подаде правилната дата за начало на дейността - нали има и започнало осигуряване на лицето от тази дата ?
#6 | 13.03.2014, 12:36
Публикации: 148 / 7
Няма как да не се подаде ОКД5 за начало на дейността на лицето в ООД-то.
Във формуляра на ОКД5 няма предвидено място за информация, че лицето ще се самоосигурява чрез новата фирма. Това се удостоверява вече при подаване на обр.1, но споделям от личен опит , че в такъв случай са ме карали да впиша на ръка в ОКД5 това обстоятелство.

Делфинче, може, но коментираме законови положения и действия, а не безсмислици, които ни кара да правим администрацията.
Каква е правната последица от подаването на Окд5 в този случаи и подобно записване- никаква.
Нито се започва осиуряване, нито се прекъсва, нито се прекратява, нито става дума за промяна на обхвата на ос. рискове, които избира СОЛ.

По-СОЛ няма да стане и в 10 дружества да стане съдрежник и 10 Окд5 да подаде, нали?
#7 | 13.03.2014, 12:39
Публикации: 46 / 1
Би трябвало да се подаде правилната дата за начало на дейността - нали има и започнало осигуряване на лицето от тази дата ?
да има.. има и прекъсване на предишния собственик на фирмата... и това не е подадено... открих гафа преди около месец,  от страх не отивам да подам за спиране на единия и начало на другия, щото не знам какво да очаквам  :blink: те и двамата се осигуряват от други дружества, ама гафа си е гаф де...
#8 | 13.03.2014, 12:45
Публикации: 11945 / 2180
Меги, то с подаването на ОКД5 за втора, трета и т.н. фирми не става по-СОЛ в никакъв случай  :smile1: , но то това ОКД5 е за информация за начало на дейността, а не за това дали става точно СОЛ или не. Какви последици може да има ? Примерно една такава ситуация - аз съм вече СОЛ в Х ООД. Почвам работа и в А ООД, но не подавам ОКД5. Впоследствие спирам в Х ООД, но ..... продължавам да работя без обаче подадено инфо за това в А ООД.
Ето и тука има въпроси - не съм подала ОКД за начало, сега какво да правя.........
#9 | 13.03.2014, 12:47
Публикации: 11945 / 2180
да има.. има и прекъсване на предишния собственик на фирмата... и това не е подадено...

Не знам каква давност имаха тези "провинения" - все ще трябва да подадеш........ :smile1:
#10 | 13.03.2014, 12:50
Публикации: 46 / 1
Не знам каква давност имаха тези "провинения" - все ще трябва да подадеш........ :smile1:
знам го това... в най- скоро време трябва да си плюя три пъти в пазвата и да се престраша да ги отнеса Хартишките, и ай дано имам късмет да се размина без много много главоболия и болка в джоба  :smile1:
#11 | 13.03.2014, 12:51
Публикации: 148 / 7
При започване, прекъсване, възобновяване или прекратяване на всяка трудова дейност, за която е регистрирано самоосигуряващото се лице, се подава декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите (НАП) до компетентната териториална дирекция на НАП, подписана от самоосигуряващото се лице, в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството.


Станала съм СОЛ, защото упражнявам личен труд в дружество, в което съм съдружник (ЕСК).
И в 2225 дружества да стана съдружник, нямам основание да подавам Окд5, защото не съм нито започнала, нито прекъснала  и т.н. (виж горе) трудовата дейност, която е основание да се осигурявам като СОЛ.
Основанието е все едно и също- чл.4, ал.3, т. там която е КСО
#12 | 13.03.2014, 12:56
Публикации: 46 / 1
е при мен случая е точно, не защото са съдружници в дружествата, а защото са и ЕСК и има дейност ... за съдружници само е ясно, но случая не такъв ...за съжаление
#13 | 13.03.2014, 13:01
Публикации: 148 / 7
В практиката си съм имала случай с подадена само за прекъсване и не подадена отново за започване.
Подадох започване от същата дата, защото прекъсване реално не е имало и я приеха.
Нямат основание да не я приемат.
Друг е въпроса, че могат да оспорват основанието за прекъсване и за започване отново на осигуряване.
Само при пенсионерите, според новата норма, не могат да се върнат повече от 1 м. назад и да започнат осигуряване, защото при тях е въпрос на избор. Само тогава подаването на Окд5 става елемент от ФС на правото и задължението да се осигуряваш и да ползваш ос. права.
#14 | 13.03.2014, 14:12
Публикации: 425 / 4
Ок , значи от старата фирма нищо не подавам , а от новата фирма почвам да подавам Декларация 1 и подавам Окд5 в която вписвам новия булстат и , че започва дейноност от дата Х.
#15 | 05.01.2017, 10:57
Публикации: 326 / 22
Здравейте,
имам лице, което вече не е собственик на капитала на ЕООД. От години се самоосигурява през това ЕООД. Сега от 01.01.17 трябва да подам ОКД5 за прекъсване или прекратяване (според мен е прекратяване, но съм чела коментари за случаи в които ти се  закрива изобщо осигурителната партида като самоосигуряващо се ако дадеш "прекратяване") Лицето има второ ЕООД и преди време е подадена ОКД5 за започване на трудова дейност (без и за осигуряване, т.к. е осигурявано през първото ЕООД).
1) А от 01.01.17 трябва ли през второ, през което ще започне осигуряването да подаде ОКД5 и да впише в полето "начало на осигуряването" -  01.01.17" и да попълва ли сега пак горното поле "начало на трудовата дейност" (за което е декларирано с ОКД5 тогава)?
2) Или само сега се вписва дата на начало на осигуряването и  риска, без да се посочва  кога е започнало трудова дейност, или
3) да не подава никаква декларация сега за начало на осигуряването, а като се подаде декл.1 за 01/2017 през този ЕИК в НАП ще разберат че осигуряването е от 01.01.17 вече по този ЕИК
Едно указание за толкова години не направиха НАП а по телефона едни казват - пускаш ОКД5 всеки път за всяко нещо, а други - само по Декл.1 пусната е достатъчно да се види от кога се осигурява през даден ЕИК..

#16 | 05.01.2017, 13:07
Публикации: 326 / 22
Някой с опит, с мнение за започване на осигуряването какво и дали трябва да подам?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група