Процент прослужено време при работа на втори трудов договор

13.03.2014, 12:32 14583 12

13.03.2014, 12:32
Публикации: 4 / 0
Здравейте,

При нас работи служител на втори трудов договор по чл. 111 от КТ на 4-ч. работен ден. В основната си месторабота също е на 4-часов раб. ден и там получава  процент за прослужено време.
1. Трябва ли да плащаме за прослужено време и при нас?
2. Зачита ли се за трудов стаж (макар и без изплащане на % прослужено време) работата при нас?
С уважение!
#1 | 13.03.2014, 12:44
Публикации: 148 / 7
1.Да има право на ДТВ за ТСПО до допълване до пълно работно време
2. Няма основание
Тс няма да има, но осигурителен ще има.
#2 | 13.03.2014, 13:31
Публикации: 395 / 18
1.Да има право на ДТВ за ТСПО до допълване до пълно работно време
2. Няма основание
Тс няма да има, но осигурителен ще има.

Не може да работи по трудов договор и да не се зачита за трудов стаж. Било на основен или допълнителен ТД.
В единия случай /по основния ТД/, стажа се нанася в трудовата книжка, а при допълнителният ТД се издава УП3, при напускане на работника/служителя.
#3 | 13.03.2014, 13:36
Публикации: 148 / 7
Колега, Мариана, а защо така смятате?
Искате ли заедно да изчислим трудовият стаж на лицето за един месец.
Напр. от 01.02.2014г. до 28.02.2014 г. вкл.
Основен ТД 4 ч., пълно РВ за длъжността 8ч.
Договор за доп. труд 4ч., пълно рв 8ч. за длъжноста.
Според  мен един месец трудов стаж по основния трудов договор и нула по договора за допълнителен труд
А според Вас?
#4 | 13.03.2014, 13:37
Публикации: 148 / 7
И определено в УП-3 не се нанася трудов стаж.
#5 | 13.03.2014, 13:43
Публикации: 1202 / 120
Трудовият стаж при 4-часов работен ден се признава като при пълен палботен ден т.к. представлява половината от работното време. При това положение вторият трудов договор неможе да донесе допълнителен трудов стаж т.к. той за съответният календарен период вече е признат в пълен обем по първият ТД. Осигурителният стаж по двата договора се изчислява по отделно и се допълва за да стане общ. В този смисъл от всеки работодател се взема УП-3, който е документ за осигурителен, а не за трудов стаж.
#6 | 13.03.2014, 13:49
Публикации: 395 / 18
Колега Меги, точно УП3 е за осигурителен стаж и се издава от фирмата по допълнителен ТД.
Не става въпрос за това, че осигурителният стаж няма да е равен на трудовия. Става въпрос, че и от двете фирми ще има трудов стаж. За един месец ще има по 15 дни трудов стаж по 8 ч, но и от двете фирми. Ще го осигуряват и на двете места  и ще има внесени осигуровки и от двете места. Това са различни фирми, различни работодатели. Не може да твърдите, че няма основание за трудов стаж от допълнителния трудов договор. След като и на двете места е по 4 ч, трудовия стаж и от двете места ще е един и същ.
#7 | 13.03.2014, 13:51
Публикации: 395 / 18
Трудовият стаж при 4-часов работен ден се признава като при пълен палботен ден т.к. представлява половината от работното време. При това положение вторият трудов договор неможе да донесе допълнителен трудов стаж т.к. той за съответният календарен период вече е признат в пълен обем по първият ТД. Осигурителният стаж по двата договора се изчислява по отделно и се допълва за да стане общ. В този смисъл от всеки работодател се взема УП-3, който е документ за осигурителен, а не за трудов стаж.

Точно това имах предвид, може би не се изразявам правилно.
#8 | 13.03.2014, 13:52
Публикации: 148 / 7
Колега, не се сърдете, но понятията
 - трудов стаж;
 - осигурителен стаж
нещо май се нуждаят от изясняване, но не от мен със сигурност.
#9 | 13.03.2014, 13:52
Публикации: 148 / 7
Точно това имах предвид, може би не се изразявам правилно.

Със сигурност, но колегата пита за трудов, а не за осигурителен стаж.
#10 | 13.03.2014, 13:54
Публикации: 395 / 18
Здравейте,

При нас работи служител на втори трудов договор по чл. 111 от КТ на 4-ч. работен ден. В основната си месторабота също е на 4-часов раб. ден и там получава  процент за прослужено време.
1. Трябва ли да плащаме за прослужено време и при нас?
2. Зачита ли се за трудов стаж (макар и без изплащане на % прослужено време) работата при нас?
С уважение!

Колега Меги, въпроса беше зачита ли се трудов стаж по втория ТД... Всички би трябвало да сме наясно кое е трудов и кое осигурителен стаж.
#11 | 13.03.2014, 13:55
Публикации: 148 / 7
Здравейте,

При нас работи служител на втори трудов договор по чл. 111 от КТ на 4-ч. работен ден. В основната си месторабота също е на 4-часов раб. ден и там получава  процент за прослужено време.
1. Трябва ли да плащаме за прослужено време и при нас?
2. Зачита ли се за трудов стаж (макар и без изплащане на % прослужено време) работата при нас?
С уважение!

Та пак да повторя като обобщение, че се разми темата в странични спорове.
1. Да- чл.12, ал.8 НСОРЗ.
2. Не- чл.355, ал.1 КТ.
#12 | 13.03.2014, 13:56
Публикации: 148 / 7
Колега Меги, въпроса беше зачита ли се трудов стаж по втория ТД... Всички би трябвало да сме наясно кое е трудов и кое осигурителен стаж.

Е тъй де- не се зачита, съгласно закона, ама Вие твърдите обратното.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 11.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група