Платен годишен отпуск на учител при непълно работно време

27.03.2014, 12:23 7756 3

27.03.2014, 12:23
Публикации: 2 / 0
Здравейте!
Имам назначени 2 учители през м.Март на срочни трудови договори на 4 часа и на 2 часа. Единият е отработил 14 дни, а другият 11 дни. Въпросът ми е имат ли право на платен год.отпуск по чл.155 от КТ за времето от 31.03.-04.04.2014 г./пролетна ваканция/.?
По принцип за учители на непълно работно време 48 дни ли се полагат за година?
#1 | 27.03.2014, 12:33
Публикации: 9339 / 1571
1. Този, който е на 4 часа има право на "пълен" отпуск, защото трудовият му стаж е колкото на работещите по 8 часа. Този с двата часа има право на 1/4 от отпуска на работещите по 8 часа.
2. Отпускът може да се ползва не само в размета на дните, полагащи се за отработеното до момента, а в размер на дните, полагащи се за цялата година или за срока на срочния договор. Стига шефа да разреши.
3. Предполагам, че срока на договорите е над 1 месец и учителите имат нужния стаж преди това
4. Все пак - при бюджетните предприятия има "вътрешни" правила и те гарантирам, че горните отговори са приложими.
#2 | 27.03.2014, 12:39
Публикации: 214 / 5
По принцип за учители на непълно работно време 48 дни ли се полагат за година?
Да, стига да са на поне половин норматив от заложения за дисциплината, която преподават (Наредба 3).
Т.е. ... всъщност, много е странно това, че с понятия от Закона за нар.просвета и наредбите на МОН трябва да се сключват ТД. Защото наскоро, имах разговор, от който ми стана ясно, че понятия като учебна година, учебни часове и пр. не трябва да присъстват в ТД на учителите. Кодексът е над ведомствените нормативи и ТПО-тата в отрасъла "просвета" трябва да са само по КТ. Което... не го виждам как ще стане.
#3 | 27.03.2014, 13:55
Публикации: 4394 / 734
И на мен ми е интересно ако по някаква хипотетична причина (учениците са бягали от час) някой учител не си вземе месечния брой часове (при 8-часов работен ден) полага ли му се пълна заплата? От една страна е бил на работното си място, от друга няма изпълнен норматив?
Или пък през март няма норматив часове, през април има двоен брой, наваксва?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група