Граждански договор над 50000

25.04.2014, 19:24 9163 17
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

25.04.2014, 19:24
Публикации: 6 / 0
Здравейте, първо се извинявам, ако темата не ми е за тук!
През 2013г. имам доходи от граждански договор над 50000лв и също така и от трудов договор.  Имам няколко въпроса.
1.Приложение 1 и 3 ли трябва да попълня на декларацията?
2. При положение, че имам доход от граждански договор над 50000 трябва ли да се регистрирам по ДДС като физическо лице? И в какви срокове трябва да стане това. Сумата по гражданския договор съм получила миналата година.
Предварително благодаря!
#1 | 25.04.2014, 19:34
Публикации: 6719 / 988
1. Попълвате приложенията за доходи от трудов договор и за доходи от друга стопанска дейност. Не помня номерата.
2. Най-вероятно подлежите на регистрация по ЗДДС. Зависи дали сте извършвали облагаеми услуги или не.

Чл.96. (1) Всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50 000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 14-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация по този закон.

Обръщам внимание, че периодът през който се "натрупват" 50 000 лв е 12 месечен и може да не съвпада с календарната година. След като през 2013 имате 5000 доходи има вероятност да сте пропуснала срока за регистрация
#2 | 25.04.2014, 19:50
Публикации: 6 / 0
Софтуерните услуги облагаеми ли си?  :blink:
#3 | 25.04.2014, 20:03
Публикации: 6301 / 1015
Облагаеми са:
Скрит текст :
#4 | 25.04.2014, 20:06
Публикации: 6 / 0
А има ли начин да избегна регистрацията. Това е било еднократно действие?
И ако не -  тъй като срока за регистрация е изпуснат? Какво следва сега?
#5 | 25.04.2014, 20:18
Публикации: 3 / 2
Проверка от НАП, Акт за нарушение и регистрация по ЗДДС
#6 | 25.04.2014, 20:25
Публикации: 6301 / 1015
Ако е инцидентна продажба и не е извършвана "редовно или по занятие срещу възнаграждение" може да твърдите, че не отговаряте на определението за данъчно задължено лице по чл. 3, но не съм сигурна, че ще се получи.
Ако не предвиждате да продължите практиката с тези договори, може просто да си траете и да разчитате, че няма да Ви проверят.
#7 | 25.04.2014, 20:27
Публикации: 9153 / 1556
Чл. 3. (1) Данъчно задължено лице е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея.

Както писа и Ирена - бягайте от това определение.  :smile1:
#8 | 25.04.2014, 20:31
Публикации: 6 / 0
Така и ще направя. И дано наистина не ме проверят. Благодаря на всички за бързите отговори и съвети! Лека вечер! :smile1:
#9 | 04.12.2019, 21:29
Публикации: 3 / 1
Какво се случва след като се регистрирам по ДДС ако имам приходи от граждански договор?
Напр. Почвам месец Юни, след 5 месеца имам оборот 50000 лв. Регистрация по ДДС. Следващия месец аз трябва ли да издам фактура с начислено ДДС? 10000 +2000 ДДС.
Как работи след като аз фактура не издавам по принцип, нали имам граждански договор, там пише толкова пари на месец ще получавам и това е.
Освен това за ДДС се гледа оборот или оборот минус 25% разходи?
#10 | 05.12.2019, 11:16
Публикации: 2394 / 263
Гледа се оборота.
Фактура издавате по силата на ЗДДС.
Ако в договорът ви не пише изрично, че сумата е без ДДС, се приема, че ДДСто е включено.
#11 | 05.12.2019, 12:10
Публикации: 6301 / 1015
Здравейте,
Достигайки оборот от 50 х. лв. от извършването на икономическа дейност за срок от 12 месеца, Вие сте задължени да се регистрирате по ЗДДС.
След регистрацията сте задължени:
- да издавате данъчен документ - фактура, дебитно известие, кредитно известие, протокол по чл. 117 и т.н., които се изискват при прилагането на ЗДДС.
- отразявате издадените  и получени документи в дневниците по ЗДДС и в месечната справка декларация - резултата за внасяне или възстановяване.

Няма такъв принцип "аз не издавам фактури". Аналогично, физически лица, достигнали оборот от отдаване на недвижими имоти под наем, издават фактури и водят съответната отчетност, която се изисква по ЗДДС.

Отделен е въпросът, че като ФЛ, не сте задължени да водите счетоводни регистри по ЗСч.

НПР от 25% не намаляват оборота Ви, а се приспадат при формиране на данъчната основа за облагане като ФЛ.
#12 | 05.12.2019, 12:57
Публикации: 9153 / 1556
Как работи след като аз фактура не издавам по принцип, нали имам граждански договор, там пише толкова пари на месец ще получавам и това е.

Да не би да сте самоосигуряващо се лице ?
#13 | 10.12.2019, 13:35
Публикации: 3 / 1
Пенсионер съм.
Значи ако достигна 50000 оборот, следващата фактура ще бъде 10000+2000лв
И трябва да платя 2000 на НАП като ДДС. Нали?
Аз си плащам моя данък на 7500 лв и осигуровки на 3000 лв.
Обаче фирмата ще ме отреже ако почна да ги таксувам 20% ДДС. Идеи?
#14 | 10.12.2019, 15:22
Публикации: 209 / 17
Здравейте,

обръщам внимание на промените в ДДС от 01.01.2020 и текста:

3) Не е независима икономическа дейност:
1. (изм. и доп. - ДВ, бр. 96 от 2019 г., в сила от 01.01.2020 г.) дейността, осъществявана от физически лица по трудово правоотношение, по правоотношение, приравнено на трудово, или по всяко друго правоотношение, което създава взаимоотношения, подобни на тези на работодател и наето лице във връзка с условията на работа, възнаграждението и отговорността на работодателя;


и понеже е ново, може да има различни мнение. И да не ви подвеждам, по спомен идеята за промяната е точно гражданските договори.
#15 | 10.12.2019, 16:38
Публикации: 6301 / 1015
Пенсионер съм.
Значи ако достигна 50000 оборот, следващата фактура ще бъде 10000+2000лв
И трябва да платя 2000 на НАП като ДДС. Нали?
Аз си плащам моя данък на 7500 лв и осигуровки на 3000 лв.
Обаче фирмата ще ме отреже ако почна да ги таксувам 20% ДДС. Идеи?
Здравейте,
1. ДДС не го плащате на НАП, а го инкасирате от крайния потребител и го внасяте по сметката на НАП.
2. Какво всъщност работите? Какъв данък плащате на 7500 лв? Откъде взехте тази данъчна основа? И след като се пенсионер по какви причини се осигурявате на 3000?!
#16 | 13.12.2019, 15:29
Публикации: 3 / 1
Здравейте,
1. ДДС не го плащате на НАП, а го инкасирате от крайния потребител и го внасяте по сметката на НАП.
2. Какво всъщност работите? Какъв данък плащате на 7500 лв? Откъде взехте тази данъчна основа? И след като се пенсионер по какви причини се осигурявате на 3000?!

Още не съм започнал дейност по ГД.
1. това е лошо - означава 20% по-скъпа услуга за фирмата.
2. От калкулатора в сайта ви. От там има едни 8% общо на 3000 лв осигуровки  някакви.
#17 | 13.12.2019, 15:37
Публикации: 994 / 53
Предполага се ,че  уговорката е 10000лв месечно. 25 % НПР и ето ти ги 7500 лв. санъчна основа. Ама защо плаща осигуровки на 3000лв. след като пише ,че е пенсионер нямам представа. Може да иска после да си увеличи пенсията или пък пенсията да не е за ОСС,
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове