Заем за новосъздадена фирма.

26.05.2014, 11:53 4539 5
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

26.05.2014, 11:53
Публикации: 18 / 0
фирмата е новосъздадена с капитал 500 лв и регистрирана по ДДС по чл.100, ал.1 от ЗДДС.От банката не разрешават кредит ,тъй като фирмата няма обороти , но отпускат кредит на собственика. Фирмата иска да закупи машини  за дейността си на стойност над капитала.Може ли собственика да отпусне заем на фирмата си( ЕООД) или трябва заема да бъде от друга фирма или физическо лице?
#1 | 26.05.2014, 12:00
Публикации: 6307 / 1018
Може собственика да отпусне на фирмата заем, но трябва да предвиди и лихва за да не е в нарушение на чл. 15 и 16 от ЗКПО.
#2 | 26.05.2014, 17:59
Публикации: 1869 / 372
Може и Общото събрание да вземе решение за допълнителни парични вноски по член 134 от Търговския закон, където МОЖЕ да бъдат уговорени лихви.

ДОПЪЛНИТЕЛНИ ПАРИЧНИ ВНОСКИ

Чл. 134. (1) По решение на общото събрание за покриване на загуби и при временна необходимост от парични средства съдружниците могат да бъдат задължени да направят допълнителни парични вноски за определен срок. Допълнителните вноски са съразмерни на дяловете в капитала, ако не е предвидено друго.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Съдружник, който не е гласувал за решението по ал. 1, има право да прекрати участието си в дружеството съгласно чл. 125, ал. 2 и 3. Това право може да бъде упражнено в срок един месец от събранието - за съдружниците, които са присъствали или са били редовно поканени, или от уведомлението - за всички останали съдружници.
(3) (Доп. - ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Допълнителните вноски не се отразяват в капитала на дружеството. За тях може да се уговори дружеството да плаща лихви. За връщането на допълнителни парични вноски чл. 73в не се прилага.
#3 | 26.05.2014, 18:25
Публикации: 1 / 0
Не е лошо да имаш предвид и закона за ограничаване на плащанията в брой, ако машината е на по-голяма стойност от 15 000.00лв  :good:
#4 | 26.05.2014, 18:33
Публикации: 1869 / 372
Да, навреме припомняне. Но като се има в предвид, че този собственик е единствен собственик на капитала и че е теглил кредит, много по лесно ще е да преведе парите по банков път направо от кредитната си сметка в сметката на фирмата.
#5 | 26.05.2014, 19:29
Публикации: 6307 / 1018
И ако позволяват очакваните приходи от дейността е добре това да е именно заем, който да се върне, защото така ще си има едни пари с доказан произход за бъдещи евентуални потребности :wink1:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове