Начисляване на ДДС по чл.163а

03.06.2014, 22:53 8038 2

03.06.2014, 22:53
Публикации: 9 / 0
Здравейте,
Получих фактура от регистрирано по ДДС лице с основание за обратно начисляване на ДДС съгласно чл.163а. Съгласно чл.163а данъкът се дължи  от получателя - регистрирано по този закон лице, независимо дали доставчикът е данъчно задължено или данъчно незадължено лице.  Как да начисля ДДС-то, след като съгласно чл.117 протокол се издава: ал. 4. (нова - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) в случаите по чл. 161 и 163а - от регистрираното лице - получател по доставката, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което не е регистрирано по закона. Моят доставчик е регистриран по този закон. И сега как точно да начисля ДДС-то с протокол или? И имам ли право на приспадане на данъчен кредит съгласно чл.71 и как точно става това? Благодаря на всички които ще се включат.
#1 | 04.06.2014, 07:23
Публикации: 37 / 1
Здравейте,
Получих фактура от регистрирано по ДДС лице с основание за обратно начисляване на ДДС съгласно чл.163а. Съгласно чл.163а данъкът се дължи  от получателя - регистрирано по този закон лице, независимо дали доставчикът е данъчно задължено или данъчно незадължено лице.  Как да начисля ДДС-то, след като съгласно чл.117 протокол се издава: ал. 4. (нова - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) в случаите по чл. 161 и 163а - от регистрираното лице - получател по доставката, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което не е регистрирано по закона. Моят доставчик е регистриран по този закон. И сега как точно да начисля ДДС-то с протокол или? И имам ли право на приспадане на данъчен кредит съгласно чл.71 и как точно става това? Благодаря на всички които ще се включат.
#2 | 04.06.2014, 07:33
Публикации: 6403 / 1130
Не съм много сигурна от къде вземате текста на ал. 4 на чл. 117, който цитирате и поради това съм приложила действащата нормативна база по интересуващия Ви въпрос.

Най-общо, трябва да си самоначислите данъка с протокол по чл. 117 в срок до 15 дни от датата на фактурата. Този протокол отразявате в дневника за продажбите в месеца, през който е издаден, а в дневника за покупките - в срок от 12 месеца като на това основание ползвате данъчен кредит.
Получената фактура отразявате в дневника за покупките като посочвате данните само в колоните от 1 до 8а.
Скрит текст :
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група