Анулиране на фактура или Кредитно известие

11.06.2014, 15:03 12380 3

11.06.2014, 15:03
Публикации: 1223 / 70
Здравейте.Фирмата извършва услуги по договор.Миналия месец сме фактурирали съответното количество .Става дума за косене на трева.Сега са решили,че поради неспазен срок ще има санция от 500лв.Искат да анулираме вече издадената и описана в дневника миналия месец фактура и да издадем нова.Според мен трябва да се издаде данъчно кредитно известие.Много моля дайте си мнението по въпроса,че след около 30мин. пак ще се разправяме -сега с по висша колежка.Според вас кой вариант е по удачен?
#1 | 11.06.2014, 15:21
Публикации: 11932 / 2174
По принцип КИ се издава при намаление на количеството или единичната цена на стоката / услугата. В случая, ако правите точно такова намаление на цената издавате КИ .Ако обаче не коригирате цена, а в договора е записана сумата на неустойката в този случай то не следва въобще да коригирате фактурата нито да издавате КИ към нея. Следва да си преведат парите на основание договора и съответно да издадете фактура за получената сума.
#2 | 11.06.2014, 15:22
Публикации: 314 / 38
Анулиране на фактура е като си сгрешила фактурата.
Кредитно или дебитно известие има когато има промяна в данъчната основа.
Ако данъчната основа се увеличи - дебитно, ако се намали или сделката се развали - кредитно.
Аз съм за кредитно с две думи. :)
#3 | 11.06.2014, 15:27
Публикации: 629 / 129
Модератор
ЗДДС

Чл.26(5) Данъчната основа не включва:
1. сумата на търговската отстъпка или намаление, ако те се предоставят на получателя на датата на възникване на данъчното събитие; ако се предоставят на получателя след датата на възникване на данъчното събитие, данъчната основа се намалява при предоставянето им;

Чл. 115. (1) При изменение на данъчната основа на доставка или при развалянето на доставка, за която е издадена фактура, доставчикът е длъжен да издаде известие към фактурата.
(3) При увеличение на данъчната основа се издава дебитно известие, а при намаление на данъчната основа или при разваляне на доставки - кредитно известие.

Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група