Пенсиониране

27.07.2011, 13:25 7159 6

27.07.2011, 13:25
Laleva65
Имаме служител /така може да се нарече/ който е работи при нас по чл.107 във връзка с чл.83 от КТ!
Иска да се пенсионира,трябва ли и по какъв начин/ако трябва/ да му се прекрати приравненият към трудово правоотношение договор? :exclaim:
#1 | 27.07.2011, 15:49
Публикации: 1202 / 120
 :hi: Заемането на длъжност чрез избор или конкурс на практика е вид временен трудово - правно взаимоотношение, което става действително с документа и от датата на обявяване на кандидата за спечелил или избран за периода на мандата. Тия отношения си носят всички белези на обикновеното трудово - осигурително отношение между работодател и служител. Аз не виждам нищо нестандартно, че да се прилагат специални "хватки" за да се пенсионира лице заемало такава длъжност. Виж, ако лицето по средата на мандата си придобива правото на пенсия и само иска да се възползва и от пенсия и от заплата – сори, правилата са ясни - поне 1 ден прекъсване на осигуряването, а това при договор за конкурс или избор води след себе си нова процедура по заемането. Ако държите да "изшмекерувате" проверете при познат в РУСО дали ще зачетат като прекъсване на осигуряването 31-вият ден от неплатен отпуск и ако го признаят - и агнето сито и вълка цял...и дано си спомни ИЗБРАНИЯ за  Вас при следващото повишение! :smile1: :thumbup:
#2 | 27.07.2011, 16:35
Laleva65
 :hi: Заемането на длъжност чрез избор или конкурс на практика е вид временен трудово - правно взаимоотношение, което става действително с документа и от датата на обявяване на кандидата за спечелил или избран за периода на мандата. Тия отношения си носят всички белези на обикновеното трудово - осигурително отношение между работодател и служител. Аз не виждам нищо нестандартно, че да се прилагат специални "хватки" за да се пенсионира лице заемало такава длъжност. Виж, ако лицето по средата на мандата си придобива правото на пенсия и само иска да се възползва и от пенсия и от заплата – сори, правилата са ясни - поне 1 ден прекъсване на осигуряването, а това при договор за конкурс или избор води след себе си нова процедура по заемането. Ако държите да "изшмекерувате" проверете при познат в РУСО дали ще зачетат като прекъсване на осигуряването 31-вият ден от неплатен отпуск и ако го признаят - и агнето сито и вълка цял...и дано си спомни ИЗБРАНИЯ за  Вас при следващото повишение! :smile1: :thumbup:
Нямам думи...за повишения и тем подобни,човека е Общински съветник и няма нищо общо с мойто назначаване,просто вчера заяви,че иска да се пенсионира,и макар че наваръшва възрастта на 28.07. аз го посъветвах да изкара до 31.07. и от 01.08. евентуално да бъде освободен,но това трябва да го заяви пред Общинския съвет тъй като Кмета не му се явява Работодател, със заседание и решение на Общинския съвет би трябвало да получа заповедтта за освобождаване!
Тук не става на въпрос за никакви "хватки" и "изшмекеруване" .....незная защо го тълкувате по този начин! :(
#3 | 28.07.2011, 10:36
Публикации: 1202 / 120
Соури!  :resent: Соури!!! Няма начин и аз да не съм в матрицата на всеобщата световна конспирация :'(, но и Вие трябва да се съгласите, че въпроса имаше поне 2 подвеждащи елемента: 1 - Кой го зададе!; и 2 - Какво попита! 
Т.к. всичко това ме озадачи се опитах в много кратък текст да обхвана основните хипотези и дори направих предложение как да се помогне на човека да запази и работата си и да получи пенсията си. Така, че в този ракурс аз пък не разбрах ответната Ви реакция, но да си призная не се вълнувам много от неща, които не влияят пряко на заплатата ми. Вълнувам се обикновено от помощта между хората и вече съм Ви простил.
Искрено се надявам, че помагате на приятел, а не сте използвана ! :thumbup:
#4 | 28.07.2011, 11:55
Laleva65
Соури!  :resent: Соури!!! Няма начин и аз да не съм в матрицата на всеобщата световна конспирация :'(, но и Вие трябва да се съгласите, че въпроса имаше поне 2 подвеждащи елемента: 1 - Кой го зададе!; и 2 - Какво попита!  
Т.к. всичко това ме озадачи се опитах в много кратък текст да обхвана основните хипотези и дори направих предложение как да се помогне на човека да запази и работата си и да получи пенсията си. Така, че в този ракурс аз пък не разбрах ответната Ви реакция, но да си призная не се вълнувам много от неща, които не влияят пряко на заплатата ми. Вълнувам се обикновено от помощта между хората и вече съм Ви простил.
Искрено се надявам, че помагате на приятел, а не сте използвана ! :thumbup:

Вижте ,наистина не съм тук нито да се заяждам нито да слушам неща от сoрта "шмекеруване"...и тем подобни  :'(
Няма за какво да си прощаваме,а да си помагаме,макар да виждам отношение към мен,незнайно защо???
Не помагам на приятел и НЕ СЪМ ИЗПОЛЗВАНА / за което аз Ви прощавам/, Аз ще изготвям документите и не съм подвела никого с въпроса си написах члена по който е така да се нарече назначен човека и понеже е Общински съветник и е на Изборна длъжност според мен би трябвало да си подаде Молба или /Отвод/ до Самия Общински съвет,от там да се вземе решение на основание това решение да се освободи,но не съм сигурна ...и за това зададох въпрос! Не виждам къде и кого подведох?
#5 | 28.07.2011, 13:15
Публикации: 31 / 0
Работата на изборна длъжност се прекратява с протокол  от събранието,което го е избрало/в случая вероятно с  протокол от заседание на общинския съвет.Задължително е да се пректратят осигуровките,иначе пенсионирането ще се проточи не зная до кога
#6 | 28.07.2011, 13:25
Laleva65
Работата на изборна длъжност се прекратява с протокол  от събранието,което го е избрало/в случая вероятно с  протокол от заседание на общинския съвет.Задължително е да се пректратят осигуровките,иначе пенсионирането ще се проточи не зная до кога
Благодаря Пепа и аз така мисля,но преди малко разбрах и друго /ще е полезно на колегите които работят в Общини/,Общинския съветник си подава Молба за освобождаване до Председателя на Общинския съвет, а Председателя на Общинския съвет подава тази Молба до Председателя на съотвения ОИК и след решение на ОИК се освобождава лицето! :thumbup:
Успех на всички колеги и приятен ден!  :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група