УП-та при договор за работа през определени дни от месеца?

17.10.2014, 12:09 4797 8
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

17.10.2014, 12:09
Публикации: 15 / 0
Колеги, как се попълва УП-2 в случай на трудов договор за работа през определени дни от месеца (чл.114 от КТ)?
В случая имам договор за 2 работни дни седмично - работника е студент, нает е да помага и да се учи и е направено така за негово удобство. Работните дни са на пълно работно време 8 часа. През м. 4/2014 е имал 9 работни дни, м.05/2014 е имал 9 работни дни, през м.06/2014 - 8 работни дни, м.07/2014 - 10 работни дни, за м.08/2014 - 8 работни дни. За тези 5 месеца има 44 работни дни. Трудовия стаж го смятам 44/21 = 2 месеца и 2 дни и така следва да попълня трудовата книжка, нали? И УП-2 пак ли така? На един ред ли се попълва?
"Период, от който ще се изчислява размера на пенсията"
От (първи работен ден) - До (последен работен ден) - 2 месеца и 2 дни
Така, нали?
Или пък се тълкува като непълно работно време и влизам в изискванията за помесечно издаване на УП-та?
А някакви пояснения за този шантав договор в УП-то следва ли се попълват?
При това, понеже в случая имам 8 часов работен ден и няма непълно работно време, трудовия стаж се равнява на осигурителния - прав ли съм? При това положение УП-3 издавали се?
Скъсах се да чета, обаче навсякъде се разглеждат примери с прословутия 4 часов работен ден и накрая реших и аз да питам...
#1 | 17.10.2014, 13:06
Публикации: 5550 / 366
Постановление № 80 от 29 март 2013 г. за изменение и допълнение на Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж, приета с Постановление № 30 на Министерския съвет от 2000 г.
§ 2. В чл. 2, т. 2 се създава изречение трето:
„Когато за времето след 31 декември 1996 г. или за част от него не са представени документи за брутно трудово възнаграждение или доход, върху които са внесени осигурителни вноски, се ползват данните по чл. 5, ал. 4, т. 1 КСО.“


УП2 може и да не издадете.

УП3 задължително издавате като го попълвате:
От (първи работен ден) - До (първи неработен ден) - 2 месеца и 2 дни /не съм го смятала, предполагам е вярно/
#2 | 17.10.2014, 14:04
Публикации: 15 / 0
Упътването към УП-3:
"Осигурителят е длъжен да издава удостоверение обр. УП-3 в случаите, когато осигурителният стаж на лицето не е равен на трудовия (служебен) стаж, както и когато има положен извънреден труд."

При положение, че лицето работи на 8 часов работен ден, тук имам ситуация при която осигурителния стаж не е равен на трудовия?
#3 | 17.10.2014, 14:06
Публикации: 5550 / 366
Упътването към УП-3:
"Осигурителят е длъжен да издава удостоверение обр. УП-3 в случаите, когато осигурителният стаж на лицето не е равен на трудовия (служебен) стаж, както и когато има положен извънреден труд."

При положение, че лицето работи на 8 часов работен ден, тук имам ситуация при която осигурителния стаж не е равен на трудовия?

 :good: :smile1:
#4 | 17.10.2014, 14:43
Публикации: 15 / 0
 :good: :smile1:

Извинявай, по горе исках да попитам "тук имам ЛИ ситуация..." и ако твърдиш, че има разлика между трудов и осигурителен стаж, то колко е трудовия стаж и колко е осигурителния?
#5 | 17.10.2014, 14:52
Публикации: 5550 / 366
Извинявай, по горе исках да попитам "тук имам ЛИ ситуация..." и ако твърдиш, че има разлика между трудов и осигурителен стаж, то колко е трудовия стаж и колко е осигурителния?

Да, има ситуация :)

ТС е от дата на назначаване до дата на прекратяване - 5 месеца
ОС е реално работените дни - 44 дни
#6 | 20.10.2014, 13:00
Публикации: 15 / 0
Да, има ситуация :)

ТС е от дата на назначаване до дата на прекратяване - 5 месеца
ОС е реално работените дни - 44 дни
Много моля да се включи и някой друг.
Отговора на Dalila, от любезност, няма да коментирам. Всичките й отговори обаче ми се налага да забравя, за да не ме вкарат в грешка. Ще спомена един текст:

Чл. 9. (1) Трудовият стаж се изчислява в дни, месеци и години.
(2) За един ден трудов стаж се зачита времето, през което работниците или служителите са изработили най-малко половината от максимално установената с Кодекса на труда нормална дневна продължителност на работното време или установеното за тях с решение на Министерския съвет намалено работно време.
(3) При подневно изчисляване на работното време, когато са изработени всички работни дни за съответния месец, той се признава за пълен.
(4) При изработени през отделни месеци на годината по-малко от работните дни трудовият стаж се признава за толкова месеца, колкото се получават, като общият брой на изработените дни през тези месеци се раздели на 21 при петдневна работна седмица и на 25 при шестдневна работна седмица. Към изчисления по този начин трудов стаж се прибавят и изработените през годината пълни месеци по реда на ал. 3.


НЯМА КАК ДА СА 5 МЕСЕЦА ТРУДОВ СТАЖ!
#7 | 20.10.2014, 13:19
Публикации: 5550 / 366

НЯМА КАК ДА СА 5 МЕСЕЦА ТРУДОВ СТАЖ!

Вижте как е подавана Д1
#8 | 20.10.2014, 14:37
Публикации: 15 / 0
Вижте как е подавана Д1
Съгласно инструкциите на производителя на софтуера, при трудов договор за определени дни в месеца всеки месец в програмата трябваше да назначавам и освобождавам служителя, за да може да се образуват тези дни. Така че, по декл. 1 за всеки месец имам брой дни, така, както съм ги посочил горе. Иначе нямаше да са спазени условията на договора.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове