Застраховка "Живот"

20.09.2011, 14:03 9539 4

20.09.2011, 14:03
Публикации: 31 / 0
До  60 лв са разход за работодателя и не се облагат с данък печалба,за работника се необлагаеми.Въпросът ми е "Може ли сумите да са различни за всички работници?"Нали това е соц.придобивка и трябва да е еднаква сумата за всички?Може би греша?
#1 | 20.09.2011, 15:28
Публикации: 1202 / 120
Мисля, че трябва още веднъж да си прецените - разход на работодателя (т.е. негово задължение или инициатива ) или социален разход (от нормативно определените средствата за СБКО) щото вторите се разпределят само според решение на общо събрание, а то може да е и по равно, и според % - дял на  всеки при формирането на фонда и т.н. В първия случай, това може да се разпише и в ИТД и да е индивидуално - няма проблем стига, ако е изискване (според вида труд),  да е покрит нормативния минимум при наличие на такъв.  :thumbup:
#2 | 21.09.2011, 10:26
Публикации: 31 / 0
Допълнение към въпроса ми - може ли и за работещите по граждански договор да има застраховка "Живот"?
Ще ми се да има по-вече мнения,защото за сега имам две и то съвсем различни - че е соц.придобивка,както ваучерите за храна и трябва сумата да е еднаква за всички и на работещите по ГД не се полага:  че сумите може да са различни и че могат да бъдат включени и работещите по ГД
#3 | 21.09.2011, 12:51
Публикации: 1202 / 120
Прилагам полезен линк. Вие най-добре си знаете за какво иде реч и остава да откриете местото на вашия проблем в камарата от нормативи.  :thumbup:

http://otgovori.info/zastrahovka-trudova-zlopoluka/

П.П.: И естествено тази Н-ба :
НАРЕДБА ЗА ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ЗАСТРАХОВАНЕ НА РАБОТНИЦИТЕ И СЛУЖИТЕЛИТЕ ЗА РИСКА "ТРУДОВА ЗЛОПОЛУКА"
Приета с ПМС № 24 от 06.02.2006 г.
 Обн. ДВ. бр.15 от 17 Февруари 2006г., изм. ДВ. бр.68 от 22 Август 2006г., изм. ДВ. бр.46 от 12 Юни 2007г.
Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. С наредбата се определят условията и редът за задължително застраховане за риска "трудова злополука" на работниците и служителите, които извършват работа, при която съществува опасност за живота и здравето им.
Чл. 2. (1) На задължително застраховане подлежат работниците и служителите, които извършват работа в основната и спомагателната дейност на предприятия, принадлежащи към икономическа дейност с трудов травматизъм, равен или по-висок от средния за страната.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 46 от 2007 г., в сила от 12.06.2007 г.) Не подлежат на задължително застраховане по реда на наредбата работниците и служителите, които са застраховани на друго основание за риска "злополука", включително военнослужещите по Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България и служителите от Министерството на вътрешните работи и от Главна дирекция "Национална служба Гражданска защита".
Чл. 3. (1) Разходите за задължително застраховане на работниците и служителите за риска "трудова злополука" са за сметка на работодателя.
(2) Договор за задължителна застраховка по чл. 1 се сключва само със застраховател, притежаващ разрешение за извършване на дейност по т. 1 от раздел II на приложение № 1 към Кодекса за застраховането.
Глава втора.
........................ ......
#4 | 21.09.2011, 15:34
Публикации: 31 / 0
Става въпрос за доброволна застраховка "Живот",тази сума,която до60 лв  месечно е необлагаема и така мисля,че се приема като социална придобивка.Задължителнат а застраховка е нещо съвсем различно и там всичко е както трябва да бъде.От две застрахователни дружества имаме предложение за доброволна  спестовна застраховка "Живот", за която,след като изтече срока,сумите се изплащат на застрахования - може и след 1 година.И понеже  предложенията и разясненията са различни, за това ми се ще  да има повече мнения.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група