Отчитане на стоки

26.09.2011, 13:32 13819 7

26.09.2011, 13:32
Публикации: 2 / 0
Счетоводителката ни водеше досега стоките на фирмата количествено и стойностно, но при поредната инвентаризация на полугодието се появиха отново големи различия между перата струва ми се че от което перо хване от него изписва поради което се появяват различия по едно перо има големи наличности при нея, а при нас ги няма налични в склада или обратно.Затова тя ни предложи от нова година да ни води стоките само стойностно, а ние да си правим инвентаризации както досега и те да послужат пред данъчното при една ревизия.Това дали е възможно и няма ли да имаме проблеми?
#1 | 26.09.2011, 16:23
Публикации: 2 / 0
някой поне може ли да ме насочи къде да прочета нещо по въпроса
#2 | 26.09.2011, 16:54
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Здравете,

Отчитането на стоките е уредено в Счетоводен Стандарт № 2 - ОТЧИТАНЕ НА СТОКОВО-МАТЕРИАЛНИТЕ ЗАПАСИ.

Съгласно т. 9 и т. 10, изписването на стоките може да бъде по един от следните методи:
1. Конкретно определена стойност
2. Среднопретеглена цена
2. Първа входяща - първа изходяща
3. Последна входяща - първа изходяща

Стоково-материалните запаси се отписват по метода на конкретно определената стойност (1), когато тяхното потребление засяга конкретни партиди производства, проекти или клиенти.

Всички тези методи предполагат и количествено отчитане, а не само по стойност. Освен това в практиката при резивии изискват справка за стоков поток, която справка съдържа и количествата.

Съветът ми е да работите със складов софтуер и от него да следите, както движението на стоките, така и стойността за изписването. Съответно тези стойности трябва да влязат в счетоводството на фирмата, без да е необходимо отново количествено въвеждане. Така при една ревизия винаги ще можете да направите необходимата справка.


#3 | 27.09.2011, 09:44
Публикации: 140 / 3
Съветът ми е да работите със складов софтуер и от него да следите, както движението на стоките, така и стойността за изписването.

Ако няма пълен синхрон между складовия модул и счетоводните сметки за отчитанена стоките "горите" 100%.
#4 | 16.12.2012, 13:30
Публикации: 25 / 2
Да попитам и аз за стоките и отчитането им.
Водя малко кафене, /ЕООД нерег. по ДДС/.. Всяка една стока завеждам ръчно от фактурите аз. Имам пълна аналитичност на купени/продадени стоки в счетоводната програма. За целите на отчитането касовият апарат е разделен на следните групи -
1. алкохол
2. топли напитки
3. безалкохолни
4. други
В началото всичко вървеше ОК и продавачката отчиташе правилно продажбите и приключваше касовия апарат по групи всеки месец. После пропусна един месец и всичко се обърка от към отчитането на стоките през касовия апарат по групи. Започнах да изписвам и аз продадените стоки, не по групи. Май стана мазало.  Дали ще имам големи проблеми ?  :blush:
Моля за помощ, защото тук получавам компетентни отговори от специалисти.
#5 | 16.12.2012, 15:57
Публикации: 25 / 2
моля някой да ме насочи сгрешено ли е
#6 | 17.12.2012, 06:54
Публикации: 6403 / 1129
Ако искате да уточните дали изписаните количества съответстват на продадените, е най-добре да направите инвентаризация и да срещнете счетоводните записвания с реалността.
Предлагам Ви една табличка.
#7 | 17.12.2012, 19:50
Публикации: 25 / 2
 :give_rose: Благодаря Иренабрили.  :give_rose:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група