Облагане на билети

26.07.2012, 20:24 26199 13

26.07.2012, 20:24
Публикации: 93 / 1
Здравейте!

Ние сме туроператор и агент.Купуваме билети от тур. фирми и ги продаваме на клиенти.

Въпроса ми е какво е нашето основание за неначисляване на ДДС във фактурата,която издаваме на клиента за билета?
#1 | 28.07.2012, 07:58
Публикации: 6403 / 1130
Попълнете внимателно и с точни данни за конкретната доставка в този линк и ако полученият отговор не ви удовлетвори - конкретизирайте въпроса.

http://www.kik-info.com/check/check_place.php
#2 | 29.07.2012, 19:38
Публикации: 93 / 1
Ние сме туроператор.Купуваме билети за транспорт на пътници-напр.София-Варна.На нашата разходната ф-ра основанието за неначисляване на ДДС е чл.36.
Ние когато издаваме ф-ра на клиент нашето основание за неначисляване на ДДС е чл.86 от ППЗДДС.
Въпроса ми е ние когато издаваме на клиента ф-рата за билета,какво е нашето основание за неначисляване на ДДС?
#3 | 30.07.2012, 08:40
Публикации: 6403 / 1130
Излиза, че вие не предоставяте директно услуга "транспорт на пътници", а по-скоро "услуга, оказвана от посредник" по смисъла на чл. 24 от ЗДДС?
#4 | 30.07.2012, 08:48
Публикации: 93 / 1
Да, и сега как да процедирам.
#5 | 30.07.2012, 10:12
Публикации: 6403 / 1130
Нека за начало да уточним  - вие получавате фактура с основание по чл. 36, което се отнася за агенти и брокери за облагане с нулева ставка на транспорт на пътници, който е част от международен съгласно чл. 29, ал. 1, т. 3?
Скрит текст :
От кого купувате билетите - от друг "агент, брокер или посредник" или от превозвач?
Маршрутът София - Варна част от международен транспорт на пътници ли е?
#6 | 31.07.2012, 07:48
Публикации: 93 / 1
Да,такава ф-ра получаваме.Не е част от международен превоз.Купуваме ги например от Еъртикет.
#7 | 31.07.2012, 08:12
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте, аз мисля, че при така описаната ситуация вие сте посредник при доставка на услуга на данъчно незадължено лице и попадате в чл. 24 от ЗДДС.

Скрит текст :

Т.е. начисляването или не на данък ще зависи от мястото на услугата, опрределянето на което се прави на основание чл. 21, ал. 4, т. 2 от ЗДДС

Скрит текст :

От това следва, че за билетите, които са за транспорта на пътници на територията на страната, следва да начислявате ДДС на основание чл. 12, ал. 1 от ЗДДС, а за тези, извън страната – не начислявате ДДС на основание чл. 86, ал. 3 във връзка с чл. 21, ал. 4, т. 2.
Поне моите разсъждения са такива. Дано се включат коллеги с практически опит по темата и споделят мнение. :smile1:
#8 | 31.07.2012, 08:54
Публикации: 93 / 1
Не знам.Обаче се чудя над това:
1. Хипотези на доставка на самолетни билети от туроператори при специалния ред на облагане по ЗДДС са следните:

1.1. Продажба на самолетни билети, когато доставчика е туроператор, а получателя е физическо лице – турист (местно или чуждестранно)
В този случай сделката се третира като доставка на обща туристическа услуга.  Съгласно чл.113, ал. 3, т. 4 от ЗДДС туроператора не е длъжен  да издаде фактура, но ако издаде я включва в дневника за продажби за данъчния период, в който е издадена, без да попълва информацията в колона 9-25 на приложение №10 . При възникване на данъчно събитие за доставката /когато туриста за пръв път се възползва от услугата/, туристическия агент  начислява ДДС 20%  за извършената доставка на обща туристическа услуга, като съставя протокол най – късно до 15 дни от възникване на данъчното събитие. Данъчната основа се определя по реда на чл. 139, ал. 1  от ЗДДС.
Съгласно чл. 120, ал. 1 от ЗДДС туроператора трябва да състави за данъчния период  и отчет за извършените продажби. Отчета не се включва в дневника за продажбите.
#9 | 31.07.2012, 09:30
Публикации: 6403 / 1130
Прочели сте повечко и явно стигате до истината - облагане на маржа с 20% и съставяне на месечен отчет за продажбите. Вижда ми се логично. :thumbup:
#10 | 01.08.2012, 07:18
Публикации: 93 / 1
Дано да е така.Тези указания са от 2011г.,но мисля че важат още.
Много ви благодаря за помощта. :smile1:
#11 | 27.11.2012, 16:27
Публикации: 3 / 0
Здравейте!
Имам следният въпрос. Предстои ми откриването на туристическа агенция (лиценз за туристически агент). Ще продавам самолетни билети. Повечето от доставчиците, от които ще вземам билетите издават протокол. Някои обаче не издават никакъв документ. Също така някои от билетите се издават през сайтове на авиокомпаниите и протокол също няма да получавам. Какво може да се направи за да се осчетоводят билети, за които нямам протокол от авиокомпанията или доставчика?
#12 | 16.12.2012, 16:13
Публикации: 1 / 0
Здравейте ! Всички теми, свързани с документооборота в туризма и неговото осчетоводяване е ново за мен, но ме интересува и вълнува, тъй като ще се занимавам с това ! Ако има колеги, които могат да помогнат със съвети ще им бъда много благодарна !
#13 | 17.12.2012, 21:00
Публикации: 13 / 0
Здравейте!
Имам следният въпрос. Предстои ми откриването на туристическа агенция (лиценз за туристически агент). Ще продавам самолетни билети. Повечето от доставчиците, от които ще вземам билетите издават протокол. Някои обаче не издават никакъв документ. Също така някои от билетите се издават през сайтове на авиокомпаниите и протокол също няма да получавам. Какво може да се направи за да се осчетоводят билети, за които нямам протокол от авиокомпанията или доставчика?
Ама вие имате резервация и какво ви пречи на базата на резервацията и банковото плащане да си издадете протокол?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група