Незаконно уволнение

09.12.2014, 14:28 6915 5

09.12.2014, 14:28
Когато шефът ме назначи на работа, ми каза, че работата е елементарна и всеки може да я работи, дори да няма висше образование, каквото беше изискването в обявата. Сега ме уволни, защото не съм бил квалифициран за тази длъжност, понеже нямам висше образование. Може ли да го съдя, че се извъртя и ме уволни?

В този и подобни случаи основанията за оспорване законността на уволнението пред съда са на лице, тъй като е недопустимо работодател да уволни работник или служител за това, че последният няма необходимото образование или професионална квалификация, при положение, че когато го е наемал за същата работа е знаел това, но въпреки това е решил да го наеме.
По такъв казус се е произнесъл Върховният касационен съд с Решение № 207 от 02.10.2014 г. по гр. д. № 2355/2014 г, който приема, че когато работодател се е съгласил, че притежаваните от работника образование и квалификация не отговарят на обявените от него, но са достатъчни за конкретната работа и работникът би се справил със задълженията си, то впоследствие не би могъл да черпи благоприятни за себе си последици от това свое поведение, и да прекрати законосъобразно трудовото правоотношение, позовавайки се на чл. 328 ал. 1 т. 6 от Кодекса на труда, а именно липса образование и професионална квалификация у назначения работник или служител.
#1 | 06.06.2015, 01:01
Публикации: 76 / 0
След дисциплинарно уволнение съда ме възстанови и на  01.06.2015 г. работодателя ми връчи заповед за възстановяване на длъжноста " Главен счетоводител "..но..лицето , което ме е замествало вместо да бъде освободено по чл.328, ал.1,т.8 бе пуснато в отпуск , въпреки , че има заповед за приемане-предаване на финансово-счетоводната документация..поради тази причина ми е предоставен един стол в една канцелария и от 8.00 до 17.00 прекарвам работното си време без да имам достъп до компютър, бюро..дори химикал..Въпросът ми е може ли това да се счита за " възстановяване на предишната длъжност "..и кога настъпва момента , в който мога да претендирам, че не съм допусната до работното си място..как се доказва това в съда..и изобщо имам ли някакви права
#2 | 06.06.2015, 18:28
Публикации: 4400 / 737
"Главен счетоводител" е длъжност с приблизително ежедневни задължения, кой ги изпълнява, при условие, че вие нямате достъп, а предишния е в отпуск и теоретично е сдал службата?

С работодателя говорихте ли, какво казва?
#3 | 06.06.2015, 18:41
Публикации: 76 / 0
..Стоя на едно столче при колеги..работодателя пусна нова заповед с която промени срока за приемане-предаване до 30.06.2015 год.От колеги разбрах, че на 04.06.2015 е изготвил ново щатно , в което моето име фигурира срещу длъжноста " Гл. счетоводител" , а това на заместничката ми срещу " Касиер-счетоводител" , чийто задължения съм съвместявала последните 12 год. Щатното не е разписано от кмета, което значи , че не е одобрено..Заповед по чл.328, ал.1, т.8 не е връчена на заместничката ми..и се шушука, че след одобрение на щатното със задна дата бройката за " Гл.счетоводител" ще бъде съкратена..
#4 | 06.06.2015, 21:50
Публикации: 4400 / 737
Ммм, в бюджета главният счетоводител има повече и различни задължения, ако досега е имало такава длъжност предполагам е по някакъв норматив, едва ли лесно може да мине без нея.  Кой ще полага втория подпис, например?

Според мен работодатеят е предприел документирани действия по връщането ви (направил е щатно), но по заобиколни пътища го забавя - разрешаването на отпуск на предаващата заместничка. 04.06. е преди само два дни, кметът може да бави заповедта със седмици, не е необичайно. Вероятно да ходите редовно на работа и да чакате приемането на документите е най-възможния вариант, а докъдето ви стигнат нервите. Но четейки какво сте писали във форума може би не е лоша идеята да се оглеждате за нова работа, тук очевидно ще е трудно и нездравословно.

Може да се погледне и от друга страна - работодателят е пуснал заместничката да чисти отпуски, преди да я освободи и за да не плаща обезщетения?
#5 | 06.06.2015, 22:38
Публикации: 76 / 0
Втория подпис го полага все още тя..макар, че не би трябвало след като аз съм " възстановена " , а тя " освободена "..Четох  , че  на заместващия се връчва заповед по чл.328 , ал.1 , т. 8  в деня, в който получа заповед за " възстановяване "../ в моя случай на 01.06.2015 /..това така ли е или сроковете са други?..
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група