ДОД ПО ДОГОВОР ЗА ЛИЧЕН

16.12.2014, 10:00 5501 7

16.12.2014, 10:00
Публикации: 298 / 14
Здравейте,

Проблемът ми е следния. Имам СОЛ, който полага и личен труд. През годината му начислявам едни 25.89 в Д6 - Удържан данък по чл.42 и чл.49 ал.5 от ЗДДФЛ. Поне като проучвах, след прочетеното тук и след като звънях по телефона в НАП, по такъв начин реших да отнасям тази сума.
Проблемът ми идва от следното. Спомням си, че предишните счетоводителки последните месеци правеха нещо с тази сума - дали не я подаваха в Д6 или не я плащахме, не си спомням. По смътен спомен, май я подавахме в Д6, а не я плащахме по банков път. Накрая след годишната декларация, от НАП някак си наместиха сумите и всичко се изчисти. Въпросът е, че не мога да разбера в момента какво аз трябва да подам и какво не, и дали трябва да я внасяме тази сума или не? Като цяло не ми е ясно и какво направиха от НАП миналата година, че да я изчистят.
Дали пък не е трябвало да я пиша като Авансов данък по чл.42 в Д6?
Може ли малко помощ, на мен ми е тотално объркано и не ясно.
#1 | 16.12.2014, 10:17
Публикации: 298 / 14
Или малко по ясно - цяла година си подавам ДОД за личния труд в Д6 - код 8 -  точка 16 - удържан данък по чл. 42 от ЗДДФЛ, което ми се струва правилно.
Сега за последните месеци Ноември, Декември, Януари да продължа ли да си я подавам и да плащам данъка, или нещо друго трябва да  правя...
Озадачава ме, това което миналата година става, как НАП покриха задълженията след подаване на Годишната декларация въобще не ми е ясно..
#2 | 16.12.2014, 10:21
Публикации: 2027 / 254
Задължението за удържане , деклариране и плащане на данъка за личния труд е на фирмата , а не на лицето , така че не знам по какъв начин има връзка с подаването на ГДД по чл.50 ЗДДФЛ от самото лице...
#3 | 16.12.2014, 10:21
Публикации: 11934 / 2174
Без да се опитвам да вникна в това, което сте правили или не сте правили да отговоря по същество. За изплатения на СОЛ личен труд се начислява ДДФЛ, който се посочва в обр.6 с код 8 заедно с ДДФЛ на наетите лица. Плащането на същия става в сроковете за плащане на данъка на наетите по трудов договор.
Изплащате личен труд - удържате ДДФЛ - посочвате го в обр.6 - плащате го.
#4 | 16.12.2014, 10:29
Публикации: 298 / 14
Без да се опитвам да вникна в това, което сте правили или не сте правили да отговоря по същество. За изплатения на СОЛ личен труд се начислява ДДФЛ, който се посочва в обр.6 с код 8 заедно с ДДФЛ на наетите лица. Плащането на същия става в сроковете за плащане на данъка на наетите по трудов договор.
Изплащате личен труд - удържате ДДФЛ - посочвате го в обр.6 - плащате го.
Аз точно това правя през фирмата - образец 6 - код 8 - клетка 16. Въпросът ми е за последните месеци от годината продължавам ли да го правя?

Просто не ми е ясно какво и защо стана миналата година, но със сигурност от НАП покриха тази сума по някакъв служебен начин в началото на 2014. Дали е от това, че преди мен са я отчитали по друг начин или какво не мога да кажа. Затова питам, да не объркам нещо.
#5 | 16.12.2014, 10:35
Публикации: 298 / 14
Задължението за удържане , деклариране и плащане на данъка за личния труд е на фирмата , а не на лицето , така че не знам по какъв начин има връзка с подаването на ГДД по чл.50 ЗДДФЛ от самото лице...

Ами аз не зная, но фактите са следни:
1. По банков път (обикновено плащаме по банков път) - в онлайн банкирането няма платежни за 25.89 лева за Ноември и Декември
2. От друга страна като вляза в системата на НАП има следното:
http://s15.postimg.org/awow687mj/DOD.jpg
http://s10.postimg.org/6e6qtxj89/DOD2.jpg

Аз чисто сърдечно си признавам не разбирам и затова питам. Но ми се вижда странно...
#6 | 16.12.2014, 10:37
Публикации: 11934 / 2174
Изплащате личен труд - удържате ДДФЛ - посочвате го в обр.6 - плащате го.

Това правите всеки месец, през който изплащате личен труд, вкл. и за последните. Няма никаква причина да ги изключвате от общото правило.
#7 | 16.12.2014, 10:40
Публикации: 298 / 14
Изплащате личен труд - удържате ДДФЛ - посочвате го в обр.6 - плащате го.

Това правите всеки месец, през който изплащате личен труд, вкл. и за последните. Няма никаква причина да ги изключвате от общото правило.
Благодаря много. Така ще направя!
Успешен работен ден.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група