Приложение 2 за ЕТ

30.01.2015, 16:05 6311 6

30.01.2015, 16:05
Публикации: 11932 / 2174
Да ви попитам нещо по Приложение 2. Интересува ме част Част ІV –  Формиране на годишната данъчна основа и определяне на дължимия данък - ред 2 Окончателни осигурителни вноски по реда на КСО и ЗЗО, включително за минали години - според вас за какво се отнася - за изравнителните вноски ли ?
#1 | 30.01.2015, 19:53
Публикации: 2027 / 254
Да , Делфинка това са изравнителните вноски , т.е сумите за довнасяне вписани под Таблива 1 и 2 към ГДД .  Пос самите таблици има и забележка :  Пренесете сумите  от точки 2 и 3  под Таблица 1 в съответното Приложение от данъчната декларация, в което сте декларирали доходите си. Когато доходите, подлежащи на годишно изравняване, се декларират в различни приложения от декларацията, сумата се разпределя до изчерпването й, като се вписва на съответните редове. 

Преди промяната в декларацията по ЗКПО от тази година преди нали искаха да се представят детайлно сумите - за ДОО,ДЗПО и ЗО . Сега всико на един ред общо :)

Ето един материал за начина на пренасяне на изравнителните вноски в Приложение 2 преди промяната на декларацията , но смисълът е същия  : http://zakonnik.bg/document/view/pismo/136196/218493  - Когато доходите, подлежащи на годишно изравняване, се декларират в различни приложения от декларацията, сумата се разпределя до изчерпването й, като се вписва в съответните приложения на редове „Вноска за фонд „Пенсии” за довнасяне, включително и за минали години”, „Вноска за ДЗПО в универсален пенсионен фонд за довнасяне, включително и за минали години” и ред „Вноска за ЗО за довнасяне, включително и за минали години”.
#2 | 30.01.2015, 20:08
Публикации: 11932 / 2174
 :give_rose: Много благодаря, Алфичка ! Не съм разглеждала в подробности частите на ГДД чл.50 / не съм стигнала до ЕТ-тата още / и това ми направи впечатление - предположих го, но сега и потвърдено / лесно е наготово  :yes3: /.

#3 | 21.04.2016, 09:40
Публикации: 264 / 6
Здравейте отново.
Ще използвам тази тема с цел изясняване на ситуацията.
Попълвам ГДД по чл. 50 на СОЛ, което има доходи от упражняване на свободна професия и от трудови правоотношения. Предишните две декларации, които съм подавал, винаги сумата от колона 6 е била по-голяма от тази в колона 7. Тази година обаче е обратното и трябва да попълня точките под таблиците.
Обяснявам си го, че въпреки правените ежемесечни осигурителни вноски (на 450лв) и внасяните осигурителни вноски по трудово правоотношение, размерът на получения доход през годината е по-голям, от внесените осигурителни средства. На прав път ли съм?
Второто нещо под таблица 1 имам т.2 фонд "пенсии" и т. 3 фонд "пенсии" и "ОЗМ".
По-глупаво нещо едва ли съм питал тук, но... Кое да посоча? Във ведомостта за СОЛ има начисляване на фонд "Общо заболяване", би ли следвало да отразя сума в т.3?
При положение, че горе-долу съм на прав път, тези осигуровки би следвало да се внесат, преди подаването на декларацията? И трябва ли да подавам отделна декларация образец 1 за тях?
Благодаря предварително.
#4 | 21.04.2016, 10:55
Публикации: 264 / 6
Справих се, няма нужда.
#5 | 21.04.2016, 11:42
Публикации: 10 / 0
Здравейте,
Използвам темата, за да ви попитам следното: ЕТ с патентна и непатентна дейност. Попълвам приложение 2 и приложение 7 от ГДД, както и справка за окончателния размер ... От НАП връщат човечеца, като му казват, че трябва да подаде само едно от приложенията - или 2 или 7. Според мен не са прави, а вие как мислите?
#6 | 21.04.2016, 11:45
Публикации: 11932 / 2174
Здравейте,
Използвам темата, за да ви попитам следното: ЕТ с патентна и непатентна дейност. Попълвам приложение 2 и приложение 7 от ГДД, както и справка за окончателния размер ... От НАП връщат човечеца, като му казват, че трябва да подаде само едно от приложенията - или 2 или 7. Според мен не са прави, а вие как мислите?

Две , разбира се - след като има  патентна и непатентна дейност Прил.2 и Прил.7. Все пак има някаква причина да са му казали това - може да не е разбрал точно.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група