Санкции и глоби

07.02.2015, 08:15 11334 5

07.02.2015, 08:15
Публикации: 36 / 3
Здравейте, искам да чуя мнения и на други колеги, по въпрос който мисля, че засяга всички нас и това са санкциите и глобите, които ни налагат при забавяне на подаване на различни декларации и документи, не става въпрос за умишлена постъпка, а за това, че всеки може да сгреши. Примерно за неподадени декларации 1 и 6, за ЮЛ глобата е от 500- 5000 лв., която ние като счетоводители трябва да платим ( защото грешката е била наша). Според мен това са изключително високи суми на фона на икономическата реалност в страната ни. Идеята ми е да се събере подписка и да се предложи на съответните държавни инстанции да се въведе система за напомняне, примерно деня преди изтичане на определения срок и чак след това да се налагат глоби, предполагам че примерно с така изградената електронна платформа на НАП това няма да бъде толкова трудно и скъпо. Хубав ден !
#1 | 07.02.2015, 08:55
Публикации: 6403 / 1129
Санкциите се налагат след издаване на АУАН и до сега не съм чула за издаден такъв на фирма, подала със закъснение декларации 1 и 6 по електронен път.
Виж за декларациите по ЗДДС издават актове и глабяват за закъснение, но с 50 лева.
#2 | 07.02.2015, 09:09
Публикации: 36 / 3
Добре, дори и така да е, по закон фирмата подлежи на санкция и това означава, че утре може да и бъде наложена такава, а мисля, че всеки може да пропусне нещо, и защо при положение, че има изградена електронна система, да не се изпращат съобщения за закъснение (нещо, което се прави в повечето държави от ЕС), а веднага се налага глоба дори и да е 50 лв.( и мисля, че според ЗДДС, при неподадена  декларация, глобата е в размер от 500 - 1000 лв.)
#3 | 07.02.2015, 10:59
Публикации: 6403 / 1129
Съгласна съм, че е разумно да има напомнителна система. :smile1:
Това би било рационално и доброжелателно.... Но! У нас всичко се прави тъпо и злобно, а и с подписки нищо не се постига.
#4 | 07.02.2015, 11:52
Публикации: 72 / 29
Така е, но писането в счетоводните форуми помага. По мои наблюдения след подобни дискусии се коригират някои нелогични разпоредби за глоби.
Идеята да санкционираш някой, който е коректен (да му създаваш усещането, че е нарушител и е застрашен), защото е подал (дори и със закъснение) информацията, е близка до идеята да поощряваш този, който изобщо не подава.
Специално за Д 1 и Д 6 давността май е 1 година, мисля, понякога е по-добре да се изчака този срок, ако се установи пропуск.

Размерите на глобите наистина са страховити и дори това, че НАП не ги налага в цялостта им, подкрепя мнението, че нямат връзка с реалността.
Стресът за нас е несъпоставим с евентуалните щети за бюджета. Аз лично, изобщо не искам да ги знам глобите, притесняват ме силно.
#5 | 07.02.2015, 14:22
Публикации: 674 / 25
Аз съм напълно съгласна да има глоби,за да се знае,че има определени срокове.А не собствениците на фирми ни мотат за неполучени фактури до 18 ч. на 14-то число на месеца,това е напр. за ДДС.Персоналът не можеш да ги накараш да си напишат отпуските.Той си почивал вкъщи 10 дни,а не си е написал отпуската,а най-отгоре се държат и нагло-казват,ами напиши ми молбата,на теб това ти е работата,аз да не съм писар.Е как тогава навреме да се подадат д1 и д6.Болничните им се наслаждават в жабките на колите до 12-14 число следващ месец-о,ама аз съм забравил,е необходимо ли е сега точно да ти ги дам,а за банкова сметка да дадат-ами аз съм на работа,кога да отида в банката,ти мислиш ,че аз съм работа,а ти какво правиш 8 часа на това бюро,като ти е необходима банкова сметка,иди и си вземи от мое име.Така че глоби са нужни,и то даже петорни,за да разберат работодателите,че е необходимо да назначават свестни хора.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група