Ддс подаване

09.02.2015, 15:28 7969 16
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

09.02.2015, 15:28
Публикации: 568 / 2
Здрваейте МОля за съвет как да се справя със ситуацията
мин.год м.12,2014 фир.по ДДС продава стока следователно издава касов бон и в дневника за продажби отчита прихода със отчет за извършени продажби(91)
сега обаче човека иска да му се издаде фактура и незнам как да постпя ((и дефакто трябва да се издаде със днешна дата ) трябва ли да се посоява в ДДС дневкика и въобще как се постъпва в такива ситуации
#1 | 09.02.2015, 15:44
Публикации: 309 / 38
Чл. 113.
(4) Фактурата се издава задължително не по-късно от 5 дни от датата на възникване на данъчното събитие за доставката, а в случаите на авансово плащане - не по-късно от 5 дни от датата на получаване на плащането.
#2 | 09.02.2015, 15:51
Публикации: 568 / 2
Чл. 113.
(4) Фактурата се издава задължително не по-късно от 5 дни от датата на възникване на данъчното събитие за доставката, а в случаите на авансово плащане - не по-късно от 5 дни от датата на получаване на плащането.

и сега какво трябва да направя МОЛЯ за конкретно действие
#3 | 09.02.2015, 15:53
Публикации: 6062 / 536
Каква е сумата?
#4 | 09.02.2015, 15:58
Публикации: 568 / 2
Каква е сумата?

2000 лв
#5 | 09.02.2015, 16:04
Публикации: 6062 / 536
Няма ли начин да се издаде фактура с януарска дата?
#6 | 09.02.2015, 19:39
Публикации: 6317 / 1026
Правилно сте начислили изискуемия данък чрез отчет продажби и сте спазили изискването на закона. Същевременно "когато издаването на фактура не е задължително, тя се издава по желание на доставчика или на получателя, като всяка страна е длъжна да окаже необходимото съдействие на другата страна за издаването."
Проблемът е, че ОП не е данъчен документ и към него нито се издава кредитно известие, нито коригиращ протокол.
Аз виждам възможност да спазите изискването да издадете фактура при поискване от клиента и да запишете следните операции в дневник продажби:

1. сторно на ОП от м.12.2014

498            - 12 000
             498              - 10 000
             4532            -   2 000

2. коригиран ОП за м.12.2014

498             10 000
             498              8 333,33
             4532            1 666,67

3. фактура

498              2 000
             498              1 666,67
             4532               333,33

Ще сте спазили следните изисквания:
1. Издавате фактура при поискване от клиента съгласно чл. 113, ал. 6 от ЗДДС
2. Приходът остава отчетен в 2014 г.
3. Издаденият данъчен документ - фактура - е включен в периода, в който е издаден.
 
#7 | 09.02.2015, 22:57
Публикации: 568 / 2
МНОГО МНОГО МНОГО
ВИ
БЛАГОДАРЯ
#8 | 10.02.2015, 06:26
Публикации: 37 / 1
Здравейте,към темата -не пропускайте корекция на СД по ЗДДС
 по чл 126 за м.12.2014г!

 Поздрави !
#9 | 10.02.2015, 07:17
Публикации: 6317 / 1026
Здравейте,към темата -не пропускайте корекция на СД по ЗДДС
 по чл 126 за м.12.2014г!

 Поздрави !
Защо да има корекция?
Изискуемият данък е правилно начислен и отчетен и няма изменение на дължимата сума за м. 12.2014.
В януари не се отчита данъчен ефект от издадената фактура.
#10 | 10.02.2015, 08:13
Публикации: 37 / 1
Оборотите са отчетени, но като продажба на дребно.
Издава се фактурата с дата м  Декември 2014 г .
за същата сума на касовата бележка .Не се променя задължението на фирмата по ДДС, не е нарушен интереса на фиска ,но няма да е декларирана в дневниците за продажби.
При насрещни проверки ще се окаже проблем за получателя -недекларирана фактура.
Корекцията се прави след подаване на нови отчетни регистри и уведомление до НАП  чл 126 ал 3,като се обясни подробно пропуснатата фактура.
Поздрави!
Елена Атанасова
#11 | 10.02.2015, 10:35
Публикации: 6317 / 1026
Фактурата не е "пропусната" - тя е НЕИЗДАДЕНА ПРАВИЛНО.
Поискана е през месец февруари. Забележете, че вече може да има издадени фактури не само за януари, но и за февруари.
Ще Ви бъда задължена, ако обясните, къде виждате приложението на текста на чл. 126 за корекция на грешки при декларирането и коя точно част от текста е валидна за посочения случай.
Поздрави!
Ирена Брильянтщикова
#12 | 10.02.2015, 11:34
Публикации: 37 / 1
За мен е удоволствие да водим тази кореспонденция!
От запитването разбрах,че издателя  има желание да  документира сделката  на своя контрагент за стоката ,предоставена
 м 12.2014г.Затова предлагам да се декларира тази фактура с коригираща декларация по ЗДДС,което в никакъв случай не е нещо компроментиращо за доставчика . 

Единственото ми желание е  да бъда полезна на колеги в затруднение!

Елена
#13 | 10.02.2015, 12:05
Публикации: 64 / 3
И ако продажбата е на ФЛ и въпросното лице се сети след две години, че иска фактура, отново ли ще правите всички тези магии?

Поздрави,

Малкият
#14 | 10.02.2015, 13:57
Публикации: 568 / 2
В край на сметка НЕ разбрах кое правилното
трябва ли да се прави корекция за м. 12.2014
и в по-горе счетоводни записвания така ли трябва да представляват
МОЛЯ ако Ви е възможно за съвет
#15 | 10.02.2015, 19:36
Публикации: 6317 / 1026
новак,
До тук не сте в нарушение и не сте извършили нищо неправилно.
Начислили сте в срок данък по сделка, за която издаването на фактура не е задължително, като сте я включили в отчет продажби.
Като издадете фактура, поискана от клиента ще спазите изискването на чл. 113, ал. 6.
Но оттук започват трудностите, защото законодателят не е предвидил как да се направи корекция на неданъчен документ какъвто е ОП при намаляване на данъчната основа по ОП, поради искане част от него да се замени с данъчен документ - фактура.
Да подавате коригираща декларация за м.12 по чл.126 няма основание, защото не сте подали грешна информация в м.12.
Продължавам да настоявам за предложения от мен начин, който предлага едно чисто техническо решение за компромисно спазване на буквата и духа на закона, въпреки очевидната недостатъчност на яснота по отношение на подобен казус. При така предложеното осчетоводяване избягвате какъвто и да било данъчен ефект - и по ЗДДС, и по ЗКПО с днешна дата. Така трябва и да бъде, защото и данък добавена стойност е бил изискуем през м.декември, и приходът е реализиран тогава.
Решението си остава Ваше. :smile1:
#16 | 10.02.2015, 23:14
Публикации: 568 / 2
БЕЗКРАЙНО МНОГО
ВИ
БЛАГОДАРЯ ЗА ОТДЕЛЕНОТО ВРЕМЕ И РАЗЯСНЕНИЕТО
БЛАГОДАРЯ!!! :good:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове