Обсъждане: ПРАВИЛАТА по ЗМИП и ангажименти на счетоводните предприятия

21.11.2011, 15:56 53641 60

#20 | 21.11.2011, 15:56
Публикации: 629 / 129
Модератор
Значи нямате задължение сега да подавате по точката за счетоводителите.
#21 | 23.11.2011, 14:29
Публикации: 9 / 0
Привет и от мен, в този хубав форум, създаден от хубав човек! Поздравления, Кате! Вероятно не му е тук мястото и на това, но като новак ще ме извините :)))
Та да кажа и аз, за новата ни роля на нещатни сътрудници на ДАНС, мнението си:
Иска се от нас да доносничим, да работим срещу тези, които ни плащат! Това само по себе си е някакъв абсурд, а и представете си - искат от нас да си платим /щото сега виждам, че семинара е платен/, за да ни научат как да работим за тях /безплатно/, срещу тези, които ни плащат!  >:( аз съм леко казано възмутен!
Граждански дълг е на всеки, а и НК ни задължава, когато станем свидетели на престъпление, да обадим за това на прокуратурата. Но дали премиера ни даде пример за това, когато е знаел за предлагане на подкупи, не помня за колко милиона говореше на една пресконфереция в САЩ, където нашите журналисти забелязаха само репликата му за лошия материал или пък избрания вече президент ни даде пример за това, когато е знаел, а и не само май е знаел, а и на него са му предлагали да даде подкуп от 500 хиляди евро, мисля! Но дори и да не му е предлаган, а само да е знаел за такива намерения е бил длъжен да информира прокуратурата! Според премиера, той не бил с полицейско мислене и затова не бил обадил!!! А забележете сега, от нас всички се иска да станем полицаи, може би както едно време - да станем поне един милион нещатни сътрудници - преди на ДС, сега на ДАНС, за да може постепенно да се...., оф, ама много политическо стана изказването, съжалявам.
Аз съм гневен, не знам за вас! ЗАщо обаче винаги като пчелички, гледаме Закона и се чудим как да го спазим, без да се интересуваме, до колко е справедлив или до колко ни го завира и т.н.! 
#22 | 23.11.2011, 14:41
МамаБожка
Evgeni
Имено, поради тези твои много добри разсъждения, които си поместил тук, беше създадена и петиция в знак на протест срещу този абсурд. Няма да се спирам на негативизма у някои хора, които я нарекоха престъпна, може би защото противопоставяйки се на следенето и доноса и ние се явяваме престъпници. От нас се иска да станем безплатни, нещатни сътрудници към ДАНС и май да сме само това и нищо друго, имайки предвид, че правилата, които сме длъжни да приемем представляват цял научен труд по обем.
Както винаги всичко в тази държава е абсурдно.
#23 | 23.11.2011, 14:49
Публикации: 9 / 0
Подписах я и аз тази петиция и мисля, че именно нея прочетоха в новините по телевизията, но безпардонно беше неглижирана, като излезе някакъв чиновник и каза - ами какво реват счетоводителите, като то не само те са длъжни по тоя закон да доносничат, а и много други, като нотариуси, заложни къщи, обменни бюра, бнб и други, знаете кои са изредени в Закона! Ама забележете - на нотариусите ролята им е такава, да бъдат арбитри и в т.ч. да следят за нарушения на законите! На чейнч бюрата, на заложните къщи, на организаторите на хазартни игри, на БНБ и всички други - първо задълженията са им по две странички, а не 19 като нашите и второ при тях взаимоотношенията с клиентите са други! Идва някои при тях с някакви пари или желание за сделка и те се усъмняват, ако има нередност и я докладват! А нямаш договор с този клиент за съвместна работа и нямаш договор с този клиент да пазиш търговските му тайни и нямаш дългосрочен договор и т.н. Изобщо не сме съпоставими с другите задължени лица!
#24 | 23.11.2011, 15:00
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Евгени, съчувствам ти напълно, ако това те успокоява поне малко :)

Аз вече гледам от към веселата страна особено, като прошнуровахме тетрадката за съмнения в офиса.

Попаднаха ми и примерните мерки, които е сътворил Поптолев в 67 страници. Какво да ти кажа за тях, като ги прочетох - на ДАНС в сравнение с неговите са направо песен. Допълнил ги е човека ... хлъзгави, хлъзгави и неясни, оставено широко място за субективна преценка (на кой обаче)… накрая ще стане според от мнението на проверяващия орган и така да живее корупцията...

Други колеги пък ми написаха искрено и откровено, че нямали моята енергия да се разправят и са си изпратили ДАНСовите "примерни" правила.
#25 | 23.11.2011, 15:14
Публикации: 9 / 0
Кате, за Поптолев е нормално, след като е участвал /това го подочух, не ми е проверена информацията/ в писането на тези примерни мерки на ДАНС, неговите да са още по-смели! Може би това, което от ДАНС не са му приели, той е развихрил въображението си и си го е написал в неговото предложение!
Блазе ти, че гледаш от към веселата страна на нещата, но аз все още не мога, защото обмислям заради тези мерки да разкарам три четири клиента, което пък означава, че глад се задава!
#26 | 23.11.2011, 15:21
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Добре де, ако не перат пари защо ще си прекратяваш отношението с тях?
#27 | 23.11.2011, 15:21
Публикации: 60 / 3
Здравейте на всички списващи тук! Колкото и да роптаем -все нещо явно трябва да изпратим,за да не ни глобяват после.
Прочетох примерните мерки по ЗМИП...и сега? Всъщност имам граждански договор за м.10,2011. Това задължава ли ме да пращам за тази фирма правилата,протокол от събранието за приемането им и....какво още?Чета за тетрадки...но не схващам за какво са ми.някой може ли да ми обясни?
#28 | 23.11.2011, 15:24
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Здравей Wytny правилата не са за твоите клиенти, на които ти си счетоводител, а за теб като счетоводител, ако си лице извършващо счетоводни услуги, по занятие.

Според ДАНС за ФЛ, това било при повече от един граждански договора.
#29 | 23.11.2011, 15:28
Публикации: 9 / 0
Добре де, ако не перат пари защо ще си прекратяваш отношението с тях?
Как защо, защото имат сделки, за коит би трябвало да подозирам, че са фиктивни и да ги накисна на данс! Аз разбира се посмъртно няма да го направя и затова ще си прекратя взаимоотношенията с тези клиенти! Не перат пари естествено и не са терористи, но по правилата, които съм длъжен да приема, ще трябва да докладвам за тези им сделки! Хората просто се опитват да икономисват от данъци! В тая криза парите не ни достигат да си покриваме разходите от първа необходимост, много фирми се крепят все още, защото са спрели да си внасят данъците и осигуровките и кретат някак си, иначе до сега трябваше да са фалирали!
Не че приведствам неплащането на данъците, но и не мога да съдя и да топя тези дето си позволяват да икономисват от тях, защото не ми е работа това - всеки си носи отговорност за действията!
#30 | 23.11.2011, 15:32
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Евгени, а ти имаш ли одобрени Правила от ДАНС вече? И какво пише в тях.
Аз все още работя над нашите и чакам последния влак за изпращането им, като през това време подготвихме досиетата по папки.
#31 | 23.11.2011, 15:35
Публикации: 9 / 0
аз също ще ги пратя в последния момент, но какво от това! В Закона пише, какво горе-долу трябва да съдържат тези правила и дори в най-лекия вариант да ги пратя и да ми ги одобрят, пак ще имам клиенти, които са си за докладване!
#32 | 23.11.2011, 15:38
Публикации: 60 / 3
Катя благодаря ти . Разбира се ,че правилата са за мен,но принципно имам 5 малки фирми,за които до сега си пусках граждански договор,а сега за 4-те обмислям за трудов по чл.114 от КТ в м.12,2011 и 1/2/3/2012,тъй като работя и  на трудов в друга фирма.След като договор по чл.114 се води за трудов-не съм длъжна да им пращам правила.Но за 1та фирма вече имам платени осигуровки за м.10,2011 по ГД и се чудя дали да им пускам Правила изобщо? Трябва ли ?
#33 | 23.11.2011, 15:40
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Дай първо да видим какво ще стане... Може пък ДАНС да се усетят, че са сгафили с тези "примерни" правила и не са наели свестен консултант :)
#34 | 23.11.2011, 15:44
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Катя благодаря ти . Разбира се ,че правилата са за мен,но принципно имам 5 малки фирми,за които до сега си пусках граждански договор,а сега за 4-те обмислям за трудов по чл.114 от КТ в м.12,2011 и 1/2/3/2012,тъй като работя и  на трудов в друга фирма.След като договор по чл.114 се води за трудов-не съм длъжна да им пращам правила.Но за 1та фирма вече имам платени осигуровки за м.10,2011 по ГД и се чудя дали да им пускам Правила изобщо? Трябва ли ?

Чак сега разбрах какво питаш... Значи, според ДАНС, ако гр. договора ти е един - не пращаш, но това не съм го видяла официално.

Ако аз бях на твое място, не бих си изкривявала отношенията с клиента от "граждански" на "трудови" само и само, за да заобиколя едни правила по ЗМИП.
#35 | 23.11.2011, 16:02
Публикации: 60 / 3
Мама Божка ако е на линия-да вземе думата по тоя казус.Предполагам,че не само при мен е така. :smile1:
Катя,ако не си "изкривя" отношенията,следва да направя със всяка фирма протокол от събрание и всеки Управител да ми разпише декларация ,че е запознат с моите правила.Аз да ги снимам,заверя с гриф "Вярно с оригинала" и заедно с подписаните от мен правила -да ги пратя в ДАНС.Ами око някой не иска да ги подписва? Какво правим? Или както Евгени писа -чао...
#36 | 23.11.2011, 16:11
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Мама Божка ако е на линия-да вземе думата по тоя казус.Предполагам,че не само при мен е така. :smile1:
Катя,ако не си "изкривя" отношенията,следва да направя със всяка фирма протокол от събрание и всеки Управител да ми разпише декларация ,че е запознат с моите правила.Аз да ги снимам,заверя с гриф "Вярно с оригинала" и заедно с подписаните от мен правила -да ги пратя в ДАНС.Ами око някой не иска да ги подписва? Какво правим? Или както Евгени писа -чао...

Няма такова нещо. Няма такива работи с общи събрания на клиенти заради твоите правила, нито да подписват деклараци, че са запознати с тях...
#37 | 23.11.2011, 16:20
Публикации: 60 / 3
А сега? Аз не съм регистрирана в Търг.регистър...Какво тогава актуално удостоверение,какъв протокол от Общо събрание?С кого?Нямам персонал? значи -едни "голи "правила с придружително писмо -коя съм и това е ?Така ли ?
#38 | 23.11.2011, 17:23
МамаБожка
Катя благодаря ти . Разбира се ,че правилата са за мен,но принципно имам 5 малки фирми,за които до сега си пусках граждански договор,а сега за 4-те обмислям за трудов по чл.114 от КТ в м.12,2011 и 1/2/3/2012,тъй като работя и  на трудов в друга фирма.След като договор по чл.114 се води за трудов-не съм длъжна да им пращам правила.Но за 1та фирма вече имам платени осигуровки за м.10,2011 по ГД и се чудя дали да им пускам Правила изобщо? Трябва ли ?
Тълкуването, ако мога така да се изразя на ДАНС, е че лица водещи фирми САМО по един ГД, не би трябвало да изпращат правила в ДАНС. Нямам идея, на кой специалист там е това ’’тълкуване’’, но зачитайки закона и по скоро ТЗ Чл. 2 и Чл. 3 от ЗДДС, много ясно ни казва що значи лица извършващи по занятие счет. услуги. С риск да ме линчувате, аз не бих разчитала на нещо казано от специалист на ДАНС :innocent:
допълнение: да само едни голи правила
#39 | 23.11.2011, 17:30
МамаБожка
Добре де, ако не перат пари защо ще си прекратяваш отношението с тях?
Сега ще ти обясня Кате, какво ще се случи евентуално при мен със съвсем читав клиент. Имам клиент с мебелна фирма и неговата услуга за да обзаведе магазин от 160 кв минава 30000 лв с един контрагент по един договор. Е,моя клиент извършва ли съмнителна сделка, питам аз? Трябва ли да му открия тетрадчица с канапче и да му следя сделките? Работи човека съвсем нормално, дава хляб на около 20 души работници, осигурява ги на реалния размер на трудовото възнаграждение, съвестно внася санъци, изобщо изряден е от всякъде. Този човек съмнителен ли е?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група