Плащане на туристическа услуга авансово цялата сума

17.02.2015, 15:09 4921 10
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

17.02.2015, 15:09
Публикации: 156 / 1
Здравейте,искам да питам следното нещо?Хотел получава авансово сума за настаняване,каква фактура да издам,мисля,че трябва с нулево ДДС ,докато клиента не се възползва от услугата,и после?Благодаря ви !
#1 | 17.02.2015, 15:19
Публикации: 27 / 4
С 9 %. И то не после.
#2 | 17.02.2015, 15:33
Публикации: 156 / 1
Значи при получаване на плащането издавам фактура с 9 %,включвам си и плащам туристическия данък и приключвам въпроса!Така ли е?
#3 | 17.02.2015, 16:19
Публикации: 156 / 1
Моля ви някой който се занимава с туризъм да отговори
#4 | 17.02.2015, 16:23
Публикации: 255 / 8
Със сигурност пускате фактура за аванс с 9% ДДС. Аз лично не начислявам туристическия данък, преди да са ползвани нощувките.

Когато признавам прихода и приспадам аванса, тогава начислявам и данъка. Той (данъка) се дължи за месеца, през който са реализирани нощувките, а не когато получите аванса.

Дано съм била полезна :)
#5 | 17.02.2015, 16:26
Публикации: 27 / 4
Именно, туристическият данък е на база реализиран брой нощувки по тарифата на съответната община, и няма нищо общо с платения аванс.
#6 | 17.02.2015, 16:31
Публикации: 156 / 1
Благодаря ви тогава издавам сега фактура  за аванс с контировки 411/412 и ДДС 9%!Плащането 503/411!След реализиране на услугата друга фактура с която приспадам аванса ,който в случая е сумата на аванса-412/703 и на отделен ред във фактурата посочвам туристическия данък ,който внасям до 15то число на следващия месец!Правилно ли съм разбрала?И още нещо не сме подали някаква декларация за нощувките,подава се до 30,01 към НАП доколкото разбрах,какво ще ме посъветвате да я подам сега или да не я подавам въобще!Много ви благодаря,че ми обърнахте внимание,успехи и здраве на всички!
#7 | 17.02.2015, 16:36
Публикации: 255 / 8
При мен в сумата на нощувката се включва и данъка. Така че изваждам сумата на данъка и останалото е приход от нощувката.

Що се отнася до справката не знам какво да Ви посъветвам.

Успех!
#8 | 17.02.2015, 16:36
Публикации: 255 / 8
Справката не е към НАП, а към общината. Тя е по чл. 61р от ЗМДТ.
#9 | 17.02.2015, 16:44
Публикации: 156 / 1
Разбрах ви поизнясиха ми се нещата,и намерих справката,сега ще поумувам да я подавам сега или не!Благодаря отново!
#10 | 17.02.2015, 17:40
Публикации: 27 / 4
Има два вида декларации. Едната е по ЗМДТ и е годишна, а другата е по ЗТ и е месечна. По втората се плаща на общината.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове