Възнаграждение по ГД

01.03.2015, 19:46 4865 10
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

01.03.2015, 19:46
Публикации: 5920 / 509
Задължително ли е да осчетоводя възнаграждение по ГД за м.12.2014 год. и да преобразувам след това резултата, след като хонорара е платен през м.01.2015 год.?
#1 | 02.03.2015, 07:35
Публикации: 6310 / 1021
Според мен не е задължително, защото начисляването на разхода за възнаграждение става въз основа на СИС, която се издава при изплащането му.
Ако го начислите преди издаването на СИС ще имате документално необоснован разход и поради това ще трябва да преобразувате данъчния финансов резултат. Т.е. Ще имате постоянна данъчна разлика по чл. 26, т. 2 - разходи, които не са документално обосновани по смисъла на този закон, а не временна данъчна разлика с обратно проявление в бъдеще по чл. 42, ал. 1 за доходи на физически лица, които не са изплатени към 31 декември.
#2 | 02.03.2015, 10:00
Публикации: 9362 / 1591
Имаме договор и положен труд. Начисляването на разхода не би трябвало да се обвързва със заплащането на възнаграждението по гражданския договор. Не случайно при изплащане на сумата , ако има начислени осигуровки подаваме обр.1 за месеците на полагане на труда, а не за месеца на изплащане на възнаграждението.Със сключения ГД и положения през съответния месец на 2014 труд имаме основание за начисляване на разход за 2014 г..Така мисля.
#4 | 02.03.2015, 12:07
Публикации: 5920 / 509
 :good:
#5 | 02.03.2015, 13:13
Публикации: 6310 / 1021
Осигуровки начисляваме за времето, когато е положен труда, но това са изисквания на осигуряването.
Аз мисля, че разходите следва да се признават когато услугата е извършена и това е документирано с приемопредавателен протокол. А обикновено с подписването на протокола се изплаща и възнаграждението, но всеки случай е специфичен. :smile1:
#6 | 02.03.2015, 14:53
Публикации: 9362 / 1591
Аз мисля, че разходите следва да се признават когато услугата е извършена и това е документирано с приемопредавателен протокол.
А обикновено с подписването на протокола се изплаща и възнаграждението, но всеки случай е специфичен. :smile1:

Ето с това вече съм съгласна / без второто изречение / , защото другото в първия отговор
" Според мен не е задължително, защото начисляването на разхода за възнаграждение става въз основа на СИС, която се издава при изплащането му." не е вярно.

И няма задължителна последователност при подписване на протокола за приемане на извършената работа веднага да се плаща и издава СИС.
#7 | 02.03.2015, 15:52
Публикации: 2449 / 269
Според мен, ако е разписан протокол за свършената работа, следва да се начисли.
Ако не е и не е платено и няма протокол - не се начислява.
#8 | 02.03.2015, 15:59
Публикации: 6310 / 1021
Да не губим същината на въпроса заради спора (спорта) :smile1:

Още в първия си отговор съм отбелязала, че начисляването на разхода по граждански договор, без да е платен, не е задължително, а според мен не е и възможно, тъй като нямаме първичен документ. И без да навлизаме в други детайли може да си зададем въпроса на какво документално основание ще го начислим?
- Изпълнителят е СОЛ - трябва да ни издаде документ по чл. 7 от ЗСч. Едва ли ще ни го издаде без да платим и едва ли ще предаде работата без да си е получил парите. Ако по някакви негови съображения го направи, то ще сме длъжни да отразим документа и да начислим разхода, а после да преобразуваме по чл. 42.
- Изпълнителят не е СОЛ - какъв документ ще послужи за първично документално доказване на разхода, ако не сме издали СИС? Не се сещам за вариант и разходът преди всичко няма да е документално доказан. Какъв е статутът на документално недоказан разход? - явява се данъчна постоянна разлика по чл. 26, т. 2. Има ли смисъл?
#9 | 02.03.2015, 18:18
Публикации: 9362 / 1591
Възприемам една дискусия не като спор, а още по-малко като спорт и реагирах на първото написано мнение във връзка с текста от него , че " Според мен не е задължително, защото начисляването на разхода за възнаграждение става въз основа на СИС, която се издава при изплащането му.
Ако го начислите преди издаването на СИС ще имате документално необоснован разход ".

Исках да стигнем до правилната постановка по въпроса, а именно, че начисляването става не въз основа на СИС, а на действителното полагането на труда и приемането на извършената работа. Просто си представих как някой ще прочете и ще приложи това на практика - издава СИС и тогава начислява.....

Не изразявам мнение, за да спортувам, но изглежда освен изразяването на мнение като спорт се практикува и писането като спорт.Извинявам се, ако съм обидила някого , но по никакъв начин не съм целяла това.
#10 | 02.03.2015, 19:58
Публикации: 6310 / 1021
Отново призовавам да не разводняваме дисскусията и поставям въпроса кой е документът за начисляване на разхода по граждански договор, който го обосновава документално? Документално необоснованият разход постоянна или временна разлика е?
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове