Намаление на ДФР

02.03.2015, 07:48 3202 6
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

02.03.2015, 07:48
Публикации: 608 / 25
Във 2013 г. на основание РА посочих в увеличение сумата на ДК и разхода в ГДД,но те не са отписани.Вече тези задължения трябва да ги отпиша.Ще взема операцията 401/79,но трябва ли сега в ГДД за 2014 г. да ги посоча в намаление,тъй като ще ги отписвам поради изтекла давност?Благодаря на включилите се!
#1 | 02.03.2015, 09:24
Публикации: 6310 / 1018
Преобразуване не се прилага ", когато в годината на настъпване на обстоятелство по ал. 1 задължението е погасено или са отчетени счетоводни приходи в резултат на отписване на задължението." (чл. 46, ал. 2 от ЗКПО)
#2 | 02.03.2015, 10:30
Публикации: 608 / 25
Аз сега ще ги отпиша като отписани задължения с изтекла давност,което е приход.Но този приход е бил в увеличение на ДФР във 2013 г. в самата декларация.Сега не трябва ли да посоча намаление на този приход в ДФР?
#3 | 02.03.2015, 13:18
Публикации: 6310 / 1018
На какво основание е направено увелчението в 2013-та - член, алинея, точка?
#4 | 02.03.2015, 13:24
Публикации: 608 / 25
На какво основание е направено увелчението в 2013-та - член, алинея, точка?
На база РА-непризнат ДК по фактури за покупки.
#5 | 02.03.2015, 14:01
Публикации: 6310 / 1018
Ако е отказан ДДС и данъчната основа също е данъчно непризната, то съгласно чл. 26, т. 3 от ЗКПО, сумата на това ДДС ще е данъчно непризната и ще формира постоянна разлика. Постоянните разлики нямат обратно проявление. Посочили сте си сумата по РА в увеличение правилно през 2013-та и забравяте за нея оттук нататък.

Ако правилно предполагам, че по тези фактури, по които не са Ви признали ДДС и разход, имате висящо задължение към доставчици, на което давността изтича през 2014-та, то отписвате задължението на приход и повече не преобразувате по текста на чл. 46, ал. 2 от ЗКПО или не отписвате, но по силата на т. 1 от ал. 1 на същия чл. 46 преобразувате финансовия резултат в увеличение.

Дано съм разбрала правилно дилемата Ви :smile1:
#6 | 02.03.2015, 19:15
Публикации: 608 / 25
Ако е отказан ДДС и данъчната основа също е данъчно непризната, то съгласно чл. 26, т. 3 от ЗКПО, сумата на това ДДС ще е данъчно непризната и ще формира постоянна разлика. Постоянните разлики нямат обратно проявление. Посочили сте си сумата по РА в увеличение правилно през 2013-та и забравяте за нея оттук нататък.

Ако правилно предполагам, че по тези фактури, по които не са Ви признали ДДС и разход, имате висящо задължение към доставчици, на което давността изтича през 2014-та, то отписвате задължението на приход и повече не преобразувате по текста на чл. 46, ал. 2 от ЗКПО или не отписвате, но по силата на т. 1 от ал. 1 на същия чл. 46 преобразувате финансовия резултат в увеличение.

Дано съм разбрала правилно дилемата Ви :smile1:
Решила съм да ги отпиша,а не в увеличение.Но така се получава 2 пъти увеличение на ДФР ,но в различни години,но са на различно основание.Мерси.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове