Национални доплащания за тютюн 2014 година - дължи ли се ДДФЛ?

08.03.2015, 12:07 3987 3
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

08.03.2015, 12:07
Публикации: 6 / 1
Земеделски производител е получил суми през 2014 година за подпомагане по Схемата за национално доплащане за тютюн, необвързана с производството. Върху тези суми дължи ли се данък по ЗДДФЛ?
Земеделският производител НЕ отглежда вече тютюн и получава тези суми на база изкупен и премиран тютюн за периода 2007-2009 година.
Сред колеги се е оформило мнението, че данък върху тези суми не се дължи, защото тази субсидия се отнася за периода 2007-2009 година, но аз не съм убеден, че това е вярно.
Много моля за компетентен отговор!
#1 | 09.03.2015, 17:54
Публикации: 6 / 1
Още малко инфо по въпросът.
В Уведомителното писмо до Земеделският производител пише:
Държавен фонд "Земеделие" - Разплащателна агенция , Ви уведомява, че оторизираната субсидия съгласно подаденото от Вас заявление за подпомагане по одобрената схема за национално доплащане за тютюн, необвързана с производството, съгласно чл. 1 ал. 2 т. 2 от Наредба № 2 от 21.02.2011 г. за Специалните изисквания за ..., с УИН: ХХ/ХХХХХХ/ХХХХХ, валиден за кампания 2013 година е в размер на ХХХХХ.ХХ лв. /Датата на получаване е 25.04.2014 година/.
От тук аз правя извода, че субсидията се отнася за 2014 година /защото тогава е получена/ и съответно върху нея се дължи ДДФЛ за 2014 година.
Но Земеделският производител твърди, че всичките негови колеги са убедени, че субсидията се отнася за периода 2007-2009 година и за това не се дължи данък и те нямало да плащат ДДФЛ.
Въпросът ми е принципен, защото ЗП е внесъл дължимият данък авансово по Декларация по чл. 55 от ЗДДФЛ за второто тримесечие на 2014 година и сега се пита: Правилно ли е внесен ДДФЛ и дали да не си го иска с ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ?
#2 | 09.03.2015, 21:48
Публикации: 6 / 1
Мисля, че това е отговорът на моят въпрос:

http://www.admcourt-varna.com/site/files/Postanoveni-zakonni-aktove/2014/01-2014/0361d813/51012214.htm
#3 | 10.03.2015, 07:24
Публикации: 6365 / 1054
Важно е на какво основание е получил субсидията и доколкото схващам основанието е "схема, необвързана с производството за 2013". А базата за изчисляване на помощта явно е обвързана с производството от 2007-2009. Но Вие по добре си знаете....
Та и аз подкрепям мнението Ви, че ако нещата стоят така, то се дължи данък.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група