Коригиране на амортизация

15.03.2015, 20:26 3934 3

15.03.2015, 20:26
Публикации: 27 / 0
Здравейте, имам следния казус:
Два автомобила са закупени през 2008 год. и съответно през 2012 е трябвало да бъдат напълно амортизирани. Заведени са обаче в група III и още са с доста висока балансова стойност.

Може ли малко помощ относно действията, които да предприема, за да се коригират грешките?

Благодаря  :wink1:
#1 | 16.03.2015, 07:42
Публикации: 6403 / 1130
Променете стойността на активите, което във вашия случай означава да ги запишете в новия данъчен амортизационен план с нулева стойност, ако все още ги ползвате, или изобщо да не ги записвате, ако вече не ги ползвате.
Намалението на балансовата стойност до размера на възстановимата стойност се третира като загуба от обезценка. Загубата от обезценка на актив се признава веднага като текущ разход за дейността. (СС-36)

Конкретно записване:
 Дт с/ка 608 Разходи от последващи оценки на активи
   Кт с/ка 241 Амортизация

Скрит текст :
#2 | 24.03.2017, 13:50
Публикации: 286 / 9
Привет!
Имам подобна ситуация, но с малко усложнения:
Автомобил, закупен през 2010 година с ползван данъчен кредит, и заведен в група III. Съответно досега и счетоводната и данъчната амортизация е начислявана при 10 години срок на използване.
Обаче този месец автомобилът е откраднат и понеже се води, че още не е напълно амортизиран ще трябва да се прави корекция по чл. 79, ал. 3 от ЗДДС.
Та въпросът ми е: понеже още не сме пуснали годишните отчети и декларация по ЗКПО, може ли да се направи корекция на тази амортизация през 2016 година чрез сметката Разходи от последващи оценки на активи, как да се оформи документално това?
Благодаря на отзовалите се!
#3 | 24.03.2017, 14:36
Публикации: 286 / 9
Привет!
Имам подобна ситуация, но с малко усложнения:
Автомобил, закупен през 2010 година с ползван данъчен кредит, и заведен в група III. Съответно досега и счетоводната и данъчната амортизация е начислявана при 10 години срок на използване.
Обаче този месец автомобилът е откраднат и понеже се води, че още не е напълно амортизиран ще трябва да се прави корекция по чл. 79, ал. 3 от ЗДДС.
Та въпросът ми е: понеже още не сме пуснали годишните отчети и декларация по ЗКПО, може ли да се направи корекция на тази амортизация през 2016 година чрез сметката Разходи от последващи оценки на активи, как да се оформи документално това?
Благодаря на отзовалите се!

Така, явно нещо съвсем се обърках, защото бях останал с впечатление, че се гледа и балансовата стойност на актива.
Като погледнах формулите в чл.79 и по-специално тази в ал.2, т.3, а):
"2. за останалите стоки:
а) за които при производството, придобиването или вноса е приспаднат изцяло данъчен кредит, тъй като лицето е възнамерявало да ги използва в рамките на независимата си икономическа дейност само за доставки, за които има право на приспадане на данъчен кредит:
ДД = НДДС x 1/5 x БГ, или
ДД е дължимият данък;
НДДС - начисленият ДДС при производството, придобиването или вноса на стоката;
БГ - броят на годините от настъпване на обстоятелството по ал. 1 и 2, включително годината на настъпване на обстоятелството, до изтичане на 5-годишния срок, считано от началото на годината на упражняване правото на данъчен кредит;"

Бих попитал как се броят годините и нужно ли е въобще да се прави такава корекция?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група