Касов бон

21.03.2015, 12:43 9890 10

21.03.2015, 12:43
Публикации: 624 / 3
Здравейте при върната стока от клиент с издадена само касова бележка как се процедира
слагам бележката в ксовата книга и после от общия оборот изкарва върната сума
от НАП могат ли да ми направят някакъв проблем след като сумата от Оборота за месеца не е равна със подадената данъчна декларация
и имали някакви други документи които трябва да се попълват - да добавя че  при връщане не се е съставяло никакви документи само се е взимало касовия бон и се е връщало парите
#1 | 21.03.2015, 13:36
Публикации: 314 / 38
Не съм много сведущ по тоя въпрос, но си мисля че мога да дам някакъв ориентир.

Клиент си е купил стока от Вас за някакви пари и Вие сте чукнали касов бон като това е влязло в отчета за въпросния ден и въпросния месец (отчет продажби).
Идва на някаква произволна дата човека и връща стоката, оставя касовия бон и Вие вадите парите от касата.
Вземаш кочана със сторно бележките и пишеш бележка като описваш каква е върната стока. Щракваш касовото бонче.
Би трябвало да опишеш в касовата книга извадените пари.
Служебно извадени в колко часа, каква сума и подпис.
Така ако в даден момент цъфне НАП ще ти е ОК касата - имаш чукани продажби, а сумата от сторното липсва.
Така приключва деня.
Пускаш месечен отчет и там пише някаква сума. Счетоводителят взема тази сума и от нея вади стойността на сторното и декларира по-малко продажби. Това е така защото в предния месец е декларирал продажба, която в последствие се е развалила.
Аз така го разбирам.
Това е и с цел да предизвикам по-опитните колеги да изкажат мнение.
#2 | 21.03.2015, 13:48
Публикации: 624 / 3
Благодаря Ви за изчерпателния отговор
ще процедирам така
м01 има чукнати оборот 1000 -върната сума 200 и осчетоводявам приход 800 лв
Надявам се че от НАП после да не ги накара да плащат данък печалба че на правилно съм постъпил след като съм намалил прихода
и в ГДД съм посочил по малко приходи от колкото е имало чукнато по касовия апарат
#3 | 21.03.2015, 14:00
Публикации: 314 / 38
Отчети ефекта на фактурите в брой и фактурите по банка АКО има такива.
Примерът който си дал е само ако имаш 1000 лв. платени в брой, чукнати с касов бон и са нефактурирани. Ако имаш само едно сторно за -200 лв., то отчет продажби с код 81 трябва да е на стойност 800 лв.
#4 | 21.03.2015, 14:27
Публикации: 624 / 3
ДА става въпрос за плащания в брой няма издадени фактури само касови бонове  обаче на са документирани с подпис и т.е от клиента а само взети от тях

А като постъпя така ще имам ли проблеми от контролните органи
#5 | 21.03.2015, 14:48
Публикации: 332 / 38


Би трябвало да опишеш в касовата книга извадените пари.
Служебно извадени в колко часа, каква сума и подпис.
Само едно уточнение. Това трябва да се направи само ако касовия апарат няма възможност за служебно въвеждане и извеждане на суми. Такива апарати вече няма, поне аз не съм виждал, така че служебно въведените и изведени суми трябва да се регистрират в касовия апарат. В книгата не е необходимо да се пише нищо, само отчета се лепи  :smile1:
#6 | 22.03.2015, 00:15
Публикации: 624 / 3
Благодаря Ви за съветите всички касови бонове са БЕЗ фактури
ще има ли проблем ако примерно са горе доло към 4000 лв сторно
става въпрос за цялата година (по дни да са сторнираните белейки примерно в един дет 10 касови бележки са сторнирани следващия ден пак 10 и т. н до края на годината )

и дефакто излиза към 4000 че трябва да се сторнира
ЩЕ имам ли проблем от страна на НАП
МОЛя за съвет как да действам  став въпрос за ЕООД
#7 | 22.03.2015, 12:47
Публикации: 624 / 3
 .
#8 | 22.03.2015, 15:51
Публикации: 4367 / 719
...примерно в един дет 10 касови бележки са сторнирани следващия ден пак 10 и т. н до края на годината...

Не че нещо, но ако аз съм НАП-ър това ми ме накарало да се поогледам по-внимателно какво става във вашата фирма/магазин. Може би имате някакво разумно обяснение, но на мен ми се вижда подозрително.
#9 | 22.03.2015, 18:23
Публикации: 314 / 38
Сумата от 4000 е нищо. Във фирма която продава компютърни аксесоари съм стигал до 2000 върната стока и мисля, че това е в рамките на нормалното. Където 2000 там и 4000. Никога не съм стигал обаче до 10 върнати артикула в един ден.

Шушни ни какво става да видим дали може да те насочим с някакъв по-хитър ход.
#10 | 22.03.2015, 18:27
Публикации: 624 / 3
.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група