ЗОВ изравняване, Таблица 2

11.01.2017, 22:32 22571 28

#20 | 11.01.2017, 22:32
Публикации: 214 / 40
delphine, мерси за включването :) има нещо много недомислено в тази формулировка от указанието към таблицата:

Облагаемият доход в редове от 1 до 12 в колона 5 се определя като сумата в ред 13 се разделя на броя на месеците, през които лицето е получило доходи в качеството си на самоосигуряващо се лице, независимо от броя на отработените през месеца дни


ами например моят СОЛ е получил доходите от 11-месечната си дейност точно през  два месеца от годината - да кажем платили са му през юни и през август, според този текст излиза, че целият доход трябва да го разделя на 2 месеца :) а надали са имали това предвид

също така има разлика в текста на указанието към Т1 и към Т2 - в таблица 1 годишният доход се дели на месеците, на които е упражнявана дейността, а в Таблица 2 годишният доход се разделя на броя на месеците, през които лицето е получило доходи в качеството си на самоосигуряващо се лице  - излиза че за целите на здравното осигуряване периодът на упражняване на някаква дейност няма значение, а само броя месеци с получени доходи (т.е. получени плащания)

а и това, че вече не се взимат предвид броя на отработените дни, а само някакви имагинерни месеци, също ще създава доста проблеми, ако някое самоосигуряващо се лице има "наглостта" да започва или спира дейност не точно в началото или края на някой календарен месец, а примерно по средата му - един такъв половин месец за цял ли ще се брои, когато трябва да делим годишния му доход на месеци?
#21 | 12.01.2017, 08:09
Публикации: 11956 / 2182
Добро утро, antea !
Снощи четох само новото Указание на Т2 , защото това беше и питането, но сега прочетох и това за Т1. Значи като за начало съм озадачена и аз от точно това, за което пишеш. В Т1 делим на месеците на упражняване на дейност без значение дали  има или не получени доходи. В Т2 делим / според указанието / на месеците през които са получавани доходи. Ако буквално спазим тези указания би трябвало да делим семата в ред 13 на различни месеци. Нещо не ми се вижда смислено това, а и дали правилно го тълкувам ? Какво са искали да кажат с различните формулировки по въпроса ? Ще го мисля още , но има нещо не както трябва...
А за половиния месец - излиза, че трябва да го имаме за цял като делим.
#22 | 12.01.2017, 08:35
Публикации: 11956 / 2182
Ако бяха оставили в Т2 да се дели на месеците на полагане на труд нямаше как да обхванат месеците на СОЛ по ЗЗО. А в Т1 е обяснимо да е според месеците на полагане на труд доколкото той е предпоставка за осигуряване. Обаче ме озадачава в Т2 това " месеципе, ПРЕЗ които е получен доход"...
#23 | 12.01.2017, 10:58
Публикации: 11956 / 2182
Указания Т1 :
" Облагаемият доход в редове от 1 до 12 на колона 5 се определя като сумата в ред 13 се разделя на броя на месеците, през които лицето е упражнявало трудова дейност като самоосигуряващо се лице, независимо от броя на отработените през месеца дни."

Указания Т2 :
" Облагаемият доход в редове от 1 до 12 в колона 5 се определя като сумата в ред 13 се разделя на броя на месеците, през които лицето е получило доходи в качеството си на самоосигуряващо се лице, независимо от броя на отработените през месеца дни."


Да разгледаме един пример с личен труд, платен еднократно през 12.2016 . Да приемем, че размерът му е равен на максималния осигурителен доход 31200 за цялата година . Ако попълним според Указанието Т2 / а трябва да е така, нали / следва да нанесем декември 2600 , колкото е максималния осигурителен доход за месеца и да ограничим довнасянето до 2600 за един месец , което при деление на 12 месеца би било за всеки от 12-те месеца. Нещо не ми се вижда нормално да направят такъв "подарък" и да спестят толкова пари на данъкоплатеца, но дали и аз като Антеа да кажа не бъркам нещо тотално....
#24 | 12.01.2017, 11:12
Публикации: 962 / 103
Аз пък се чудя на нещо друго в указанията към таблица 2 - ако лицето е безработно, но с някакъв еднократен граждански договор и съответно трябва да попълни тази таблица 2, пак ли трябва да подаде декларация 6 като самоосигуряващо се по смисъла на Закона за здравното осигуряване. Нали вече е подало декларация 7 и по нея са се формирали ежемесечно задълженията по 16,80 за здравни вноски. Ако подаде и декларация 6 няма ли да станат 2 пъти тези задължения в системата на НАП.
#25 | 12.01.2017, 11:24
Публикации: 214 / 40
Нещо не ми се вижда нормално да направят такъв "подарък" и да спестят толкова пари на данъкоплатеца, но дали и аз като Антеа да кажа не бъркам нещо тотално....

и аз го разбирам като теб, но не вярвам да са имали това предвид

вероятно се касае за недобра формулировка, сефте...
колко му е да бяха казали "месеците, за които е получен дохода",  вместо "през"

pmihaleva, декларация 7 се явява всъщност основание за "авансови" вноски - тези 16,80 лв са авансови, обаче и аз се чудя същото, защото досега не съм имала опит с лице, осигурено по чл.40, ал.5 и имащо доходи за изравняване - не съм сигурна в миналите години дали са били длъжни да подават Декларация 6, ако са имали доход от наем и е трябвало да довнасят?
#26 | 12.01.2017, 12:27
Публикации: 962 / 103
Миналата година правих запитване на мейла на Нап за такъв случай - безработен и наем и ми отговориха, че декларация 6 касае само самоосигуряващите по КСО, но знам ли сега какво са решили.
#27 | 12.01.2017, 12:33
Публикации: 308 / 41

pmihaleva, декларация 7 се явява всъщност основание за "авансови" вноски - тези 16,80 лв са авансови, обаче и аз се чудя същото, защото досега не съм имала опит с лице, осигурено по чл.40, ал.5 и имащо доходи за изравняване - не съм сигурна в миналите години дали са били длъжни да подават Декларация 6, ако са имали доход от наем и е трябвало да довнасят?

Здравейте,
За месеците без доходи/т.е.лицата осигурени по чл.40, ал.5 от ЗЗО/ не подават Д6, а само Д7. Тези лица са самоосигуряващи по ЗЗО, но не и по КСО. Ако имат доходи от наем, при които трябва да довнасят здравни, не подават Д6. Новото задължение се формира с подаването на ГДД по чл.50.
#28 | 27.04.2017, 20:12
Публикации: 4 / 0
Ако бяха оставили в Т2 да се дели на месеците на полагане на труд нямаше как да обхванат месеците на СОЛ по ЗЗО. А в Т1 е обяснимо да е според месеците на полагане на труд доколкото той е предпоставка за осигуряване. Обаче ме озадачава в Т2 това " месеципе, ПРЕЗ които е получен доход"...

Чудя се да я попълвам ли тази таблица 2. Имам граждански договор от м.01 до м.11.2016г. Ноемврийското възнаграждение е получено през м.12.  Условно по 1000 лв. осигурителен доход на месец. От м.12 лицето е безработно, подава декл. 7, плаща си осигуровките 16,80. Не иска да намалява дан. основа с тях, защото ще има данък за възстановяване 1 лв. Законът и указанията казват, че трябва да се прави годишно изравняване, но дали не са имали предвид, че ако в месеците с осиг. по чл.40, ал.5 има и друг доход? Например ГД под МРЗ. И ако трябва да я попълвам табл. 2, тези 11000лв. от м.01 до м.11 ли ги нанасям или деля на 12мес. и за цялата година. Но няма да е вярно. Трудът е положен до м.11.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група