ВОП и необходими документи

03.04.2015, 10:26 8235 4

03.04.2015, 10:26
Публикации: 31 / 0
Здравейте,
купуваме техника от Германия .Получавам фактура, правя плащане .Сега си чакаме техниката, която ще бъде доставена от някаква куриерска или транспортна фирма.
Дотук съм наясно със следното: осчетоводявам фактурата от Германия като завеждам ДМА / в случая е така/,издавам протокол по чл.117 от ЗДДС като начислявам 20%ДДС ,отразявам го в дневника за продажби и същевременно ползвав данъчен кредит като го отразявам и в дневника за покупки.
Въпросът ми е какви други документи трябва да приложа / някакви товарителници например или др./и коя е дата на данъчното събитие- фактурата е издадена на 27,03.,плащането е станало на 29,03, а техниката ще пристигне примерно на 16,04.
  Ще бъда много благодарна на всеки, който ми отговори.
#2 | 29.09.2015, 12:00
Публикации: 27 / 0
Здравейте,
Става въпрос за ВОП от Гърция.
Фирма "Х", която се занимава с внос и търговия на плодове и зеленчуци "внася" от Гърция стоката. Търговският обект на фирмата се намира в гр. Варна. По пътя към Варна се разтоварва част от стоката на друга фирма "У", която се занимава също с търговия, намираща се в гр. София.
Фирма "Х" издава фактура на фирма "У" за продадената стока, като в надценката включва и извършените транспортните разходи. Приложени са и копия на транспортните документи на фирмата "Х" от пункта в Гърция до пункта в София. Двете фирми имат и сключен договор за съвместна дейност.
Въпроса ми е нужни ли са някакви други документи, които "Х" да издаден а "У" (освен  фактурата и копията на транспортните документи, които са приложени към фактурата), за да е наред всичко.
Предварително благодаря!
#3 | 29.09.2015, 12:08
Публикации: 2027 / 254
Мисля , че всичко е наред както сте го описали. :)

 Вие от Ваша страна осъществявате ВОП - стоката се транспортира от една страна членка до друга. Предполагам сте и регистрирани по ЗДДС . Съставяте си протокол за самоначисляване на ддс по чл.117 , имате фактура от гръцкия Ви доставчик и транспортен документ , че стоката действително е пристигнала на наша територия.

От друга страна Вие вече като собственик на стоката предмет на ВОП , извършвате продажна на чат от тея на наша територия . Издавате си фактура с начислено 20% ддс на българския Ви контрагент , като му предоставяте и копие на транспортните документи  с цел доказване на направените и платени от Вас разходи , който включвате в надценката.
#4 | 29.09.2015, 12:25
Публикации: 27 / 0
Мисля , че всичко е наред както сте го описали. :)

 Вие от Ваша страна осъществявате ВОП - стоката се транспортира от една страна членка до друга. Предполагам сте и регистрирани по ЗДДС . Съставяте си протокол за самоначисляване на ддс по чл.117 , имате фактура от гръцкия Ви доставчик и транспортен документ , че стоката действително е пристигнала на наша територия.

От друга страна Вие вече като собственик на стоката предмет на ВОП , извършвате продажна на чат от тея на наша територия . Издавате си фактура с начислено 20% ддс на българския Ви контрагент , като му предоставяте и копие на транспортните документи  с цел доказване на направените и платени от Вас разходи , който включвате в надценката.

Благодаря отново :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група