Дневник за продажбите по ДДС - булстат на клиента

07.04.2015, 12:21 11218 6

07.04.2015, 12:21
Публикации: 187 / 5
Здравейте! Искам да попитам като се попълва булстат на клиента в дневниците по ДДС - пише ли се BG пред него, при положение , че клиента не е регистриран? Ние сме регистрирани по ДДС.
Аз досега си добавям - примерно към ЕГН - BG, но реших да попитам дали по принцип има значение и как е редно. Досега проблеми не съм имала за това, но все пак.
Благодаря за вниманието
#1 | 07.04.2015, 12:46
Публикации: 314 / 38
Ако контрагента е ДДС регистриран - цифричките с БГ отпред.
Ако контрагента не е регистриран - цифричките без БГ отпред.
Ако контрагента е чужденец и е регистриран - цифричките с двете букви за страната отпред.
Ако контрагента е чужденец и не е от Европа - 15 9ки.
Ако контрагента е физическо лице опциите са две - ЕГН без БГ отпред или 15 9ки.
#2 | 07.04.2015, 18:19
Публикации: 187 / 5
Благодаря, разбрах това, което ме интересува.
#3 | 07.04.2015, 18:39
Публикации: 6403 / 1129
Полетата "Идентификационен номер на контрагента (доставчик)" и "Идентификационен номер на контрагента (получател)" съдържат идентификационния номер по ДДС на контрагента, когато същият е регистриран за целите на ДДС (в България или в държава членка), и идентификационния номер на контрагента по смисъла на §1 от допълнителната разпоредба на ППЗЗД, когато контрагентът не е регистрирано по закона лице.

Полетата задължително се попълват с код "999999999999999" в случаите, когато контрагентът е чуждестранно лице (физическо или юридическо), което няма регистрация по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс и ЗДДС или няма ДДС номер, с който лицето е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.

§ 1. (1) (Предишен текст на § 1 - ДВ, бр. 3 от 2007 г., в сила от 01.01.2007 г.) За целите на този правилник:

1. "Идентификационен номер" е:

а) единен идентификационен код по търговския регистър - на вписаните в търговския регистър лица;

б) единният идентификационен код по БУЛСТАТ - на вписаните в регистър БУЛСТАТ лица;

в) единният граждански номер или личният номер на чужденец - на физическите лица, които не са вписани в търговския регистър, съответно в регистър БУЛСТАТ;

г) (предишна втора б. "в" - ДВ, бр. 101 от 2006 г.) служебният номер по чл. 84, ал. 3 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс за лицата, различни от тези по букви "а" - "в" и които са задължени лица по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
#4 | 03.07.2016, 14:31
Публикации: 25 / 0
Здравейте,
имам питане относно издаването на фактура към Бюджетно преприятие. Както знаете някой от тях имат по 12 цифри, как го записваме в дневника на продажбите -> -1-вите 9 или всичките 12 с BG отпред.
#5 | 04.01.2023, 16:01
Публикации: 4 / 0
Как се включва в дневник покупки ф-ра с ДДС от ДЗЗД? ЕИК по Булстат? с или без BGотпред? В издадената от ДЗД ф-ра няма посочен номер с BG отпред, но начисляват ДДС. Регистрирани са в регистър Булстат - проверих. Само не знам как точно да ги посоча в нашия дневник покупки.
#6 | 04.01.2023, 16:11
Публикации: 11934 / 2174
Как се включва в дневник покупки ф-ра с ДДС от ДЗЗД? ЕИК по Булстат? с или без BGотпред? В издадената от ДЗД ф-ра няма посочен номер с BG отпред, но начисляват ДДС.

Това е несъвместимо от законова гледна точка. Изяснете с доставчика каква е фактологията . Ако са регистрирани по ЗДДС да си коригират фактурата с вписване на BG , а ако не са да не начисляват ДДС. Съответно и Вие - ако са регнати я вписвате с BG, а ако не са само ЕИК.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група