Прекъсване на майчинство и започване на работа

14.04.2015, 22:59 21826 12

14.04.2015, 22:59
Публикации: 2 / 0
Здравейте!Имам следното питане:
Детето ми е на 2 месеца,аз съм назнаена на работа във фирмата на съпруга ми,но сега искам да започна работа във друга фирма?Какво трябва да направя за да си прекратя договора и да започна във новата фирма и как мога да запазя майчинството си?Или какво изобщо се случва с него?Мога ли да го прехвърля?Благодаря!
#1 | 15.04.2015, 07:52
Публикации: 120 / 4
Отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст (Загл. изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.)

Чл. 164. (1) След използуване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, ако детето не е настанено в детско заведение, работничката или служителката има право на допълнителен отпуск за отглеждане на първо, второ и трето дете до навършване на 2-годишната му възраст и 6 месеца за всяко следващо дете.
(2) (Отм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.)
(3) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Отпускът по ал. 1 със съгласието на майката (осиновителката) се разрешава на бащата (осиновителя) или на един от техните родители, когато работят по трудово правоотношение.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) През време на отпуск по предходните алинеи на майката (осиновителката) или на лицето, което е поело отглеждането на детето, се заплаща парично обезщетение при условия и в размери, определени в отделен закон. Времето, през което се ползува отпускът, се признава за трудов стаж.
(5) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) В случаите, когато не се ползува отпуск по ал. 1 или лицето, което ползува такъв отпуск, прекъсне неговото ползуване, на майката (осиновителката), ако работи по трудово правоотношение, се изплаща парично обезщетение от Държавното обществено осигуряване.
#2 | 15.04.2015, 09:36
Публикации: 1705 / 207
Не може да запазите майчинството си, докато детето навърши една годинка, освен да го прехвърлите на бащата по чл.163 , ал.8 от КТ.
Скрит текст :
Ще получавате само заплатата на новата си работа.
След 1-та годинка ползвате възможностите на чл.164 от КТ.

Друг вариант е посочен в тази тема. Предполагам по-удачен за Вас:
http://www.kik-info.com/forum/index.php?topic=7642.0
#3 | 15.04.2015, 20:29
Публикации: 2 / 0
Да но моето дете е на 2 месеца?Това какво означава,че до навършване на 6 месец на детето ако сега се откажа от майчинството и искам да работя чак когато ги навърши мога да прехвърля на бащата така ли?
#4 | 16.04.2015, 10:46
niniv
Точно така,може да прехвърлите майчинството си след като детето навърши 6 месеца
#5 | 08.03.2016, 12:32
Публикации: 13 / 0
Здравейте!  Имам следния казус - майка с бебе на 6 месеца иска да се върне на работа. Няма да прехвърля майчинството на никого. Документа, който трябва да подаде към работодателя как трябва да бъде оформен като молба, уведомление или...? На база този документ се издава заповед от работодателя за прекъсване на отпуска по чл.163 от КТ и след това се подава в три дневен срок в НОИ промяната в обстоятелствата. Така ли е? Не съм имала подобен случай досега, с НОИ не мога да се свържа втори ден, моля Ви помогнете ми.
#6 | 08.03.2016, 12:35
Публикации: 6679 / 661
Лицето подава заявление за прекратяване на отпуската (чл.46 от НРВПО), работодателя издава заповед и след това в три дневен срок подава в НОИ приложение 10 (мисля, че беше).
#7 | 08.03.2016, 12:39
Публикации: 13 / 0
Благодаря за помоща. Още едно питане - заявлението в свободен текст ли се оформя?
#8 | 08.03.2016, 12:48
Публикации: 6679 / 661
Извинявам се, но заявлението е на основание чл.45 от НРВПО. Чл.46 се отнася за отпуска до 2-годишна възраст на детето.
#9 | 08.03.2016, 12:51
Публикации: 6679 / 661
                                                                               До Управителя на
                                                                               ……………………
                                                                               гр…………………
                                                 

                                   З  А  Я  В  Л  Е  Н  И  Е
     
          за прекратяване на отпуск при раждане на дете


          от ………………………………………………………..
                      (трите имена по документ за самоличност)

ЕГН ……………………… жив. гр. (с) ………………………………

Ул. …………………………………№………. ет. ………. ап. ……...
 
На длъжност …………………………………………………………..

в ………………………………………………………………………..


         Уважаеми г-н Управител,


          На основание чл.45, ал.3 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските заявявам, че желая да прекратя ползването на отпуск при раждане на дете, считано от ………………………..

       
           
…………………20….. год.                           Подпис:……………….

гр...................... ......

Нещо такова ..
#10 | 08.03.2016, 12:54
Публикации: 13 / 0
Много, много, много благодаря!
#11 | 08.03.2016, 12:55
Публикации: 6679 / 661
Много, много

Какво?
Ааааа, разбрах :wink1:
#12 | 08.03.2016, 15:21
Публикации: 13 / 0
..................…….…………………………………………………………………………………
(наименование на предприятието)
ЕИК …………….., Адрес ………………, тел. …………… E-mail ……………..



З А П О В Е Д
№ …………../………………. г.

На основание чл. 163, ал.1 от Кодекса на труда и в съответствие с чл.45, ал.2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските, въз основа на подадено от майката заявление за оттегляне на съгласието за ползване на отпуск за отглеждане на малко дете,


Н А Р Е Ж Д А М:

Прекратявам ползването на отпуск по чл. 163, ал.1 от Кодекса на труда за отглеждане на малко дете от ………………………………………………………........ длъжност................ ...…............................................, отдел …………………….,
дирекция ..……………………………...., считано от ........................ ..........г.

Настоящата заповед да се доведе до посочените в нея лица и до отделите “Личен състав” и “Счетоводство” за сведение и изпълнение.




РАБОТОДАТЕЛ: ……………………….
(подпис, печат)

________________________ ________________________ ________________________

Екземпляр от настоящата заповед е връчен на ………………....................г.

СЛУЖИТЕЛ: ………………….    Длъжностно лице:……..……….
         (подпис)                (подпис)
________________________ ________________________ ________________________ _
Така добре ли ми е заповедта?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група