ГДД - чл.50 от ЗДДФЛ

16.04.2015, 10:13 12272 23
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

16.04.2015, 10:13
Публикации: 5920 / 509
С нетърпение чакам 30.04.2015 год. Постоянно се появяват нови и нови въпроси. Започнах да попълвам една ГДД на физическо лице, което има доходи през 2014 година по трудов договор и по 2 граждански договора. По единия граждански договор не са му удържали осигуровки. Нямам идея, защо са направили така. Време няма да ги търся за корекции. някой да има идея какво мога да направя? Общата сума на осигуровките по този договор са 6.00 лв. Следващият въпрос е трябва ли да попълвам справката за окончателния размер на осигурителните вноски?
#1 | 16.04.2015, 10:17
Публикации: 6955 / 1020
Не очаквах такъв въпрос от теб :)
1. Това лице работило ли е другаде? СОЛ ли е? В кой период какъв е бил статуса?
2. Таблица 1 и/или 2 попълват само СОЛовете и тези по чл. 40, ал.5 от ЗЗО
3. За този ГД - подайте данните така, както са. Ако има проблем  -ще върнат ГДД и ще я оправяте според указанията.
#2 | 16.04.2015, 10:19
Публикации: 2041 / 249
За Таблица 1 и 2 за окончателния доход не следва да се попълва .

1.Тази таблица се попълва само от лицата, получаващи доходи от дейност като: упражняващи свободна професия; занаятчийска дейност; еднолични търговци; собственици на ЕООД; съдружници в търговски дружества; физическите лица, членове на неперсонифицирани дружества; регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, които определят годишен осигурителен доход; лица, които упражняват дейности, подлежащи на облагане с патентен данък и не са еднолични търговци. Тази таблица се попълва и в случаите, в които тези лица получават доходи от работа без трудово правоотношение, независимо от дейността, за която са регистрирани.
#3 | 16.04.2015, 10:22
Публикации: 5920 / 509
Не очаквах такъв въпрос от теб :)
1. Това лице работило ли е другаде? СОЛ ли е? В кой период какъв е бил статуса?
2. Таблица 1 и/или 2 попълват само СОЛовете и тези по чл. 40, ал.5 от ЗЗО
3. За този ГД - подайте данните така, както са. Ако има проблем  -ще върнат ГДД и ще я оправяте според указанията.

Нищо да не те изненадва, моля те. Едновременно когато се работят хиляди неща човек "изключва".
#4 | 16.04.2015, 10:35
Публикации: 949 / 101
Започнах да попълвам една ГДД на физическо лице, което има доходи през 2014 година по трудов договор и по 2 граждански договора. По единия граждански договор не са му удържали осигуровки. Нямам идея, защо са направили така.

Проверете дали договорът не е за авторско или лицензионно възнаграждение, това може да е обяснението защо не са удържани осигуровки.
#5 | 16.04.2015, 10:35
Публикации: 5920 / 509
Много полезни ми бяха отговорите Ви. Благодаря от сърце!
#6 | 16.04.2015, 10:36
Публикации: 5920 / 509
Проверете дали договорът не е за авторско или лицензионно възнаграждение, това може да е обяснението защо не са удържани осигуровки.

Няма как да е авторско или лицензионно възнаграждение, защото данъка е изчислен след намаляване на сумата с 25% признати разходи.
#7 | 16.04.2015, 13:31
Публикации: 2449 / 269
Марпанче, попълваш си декларацията с бележките, които са ти дали. Справката не- тя е само за СОЛ.
Въобще не се задълбочавай какво са удържали и защо, това си е тяхна работа, не твоя :)
#8 | 16.04.2015, 13:39
Публикации: 5920 / 509
Марпанче, попълваш си декларацията с бележките, които са ти дали. Справката не- тя е само за СОЛ.
Въобще не се задълбочавай какво са удържали и защо, това си е тяхна работа, не твоя :)

Точно така направих. Готова съм с тази. На ред е следващата, която е още по объркана:)
#9 | 17.04.2015, 11:00
Публикации: 292 / 13
Не очаквах такъв въпрос от теб :)
1. Това лице работило ли е другаде? СОЛ ли е? В кой период какъв е бил статуса?
2. Таблица 1 и/или 2 попълват само СОЛовете и тези по чл. 40, ал.5 от ЗЗО
3. За този ГД - подайте данните така, както са. Ако има проблем  -ще върнат ГДД и ще я оправяте според указанията.
Аз въобще не разбирам, но от опит да кажа, едни много кадърни счетоводителки тотално бяха разминали годишната декларация и годишната Д6 на баща ми, да не говорим че годишната беше попълявана едно към...тотално тото...
Нищо не върнаха от НАП, даже ние трябваше да им кажем след 1 година че да се усетят...
#10 | 20.04.2015, 15:21
Публикации: 43 / 0
Здравейте, имам един въпрос и аз. Собственик, управител на ЕООД предоставя заем на ЕООД-то в началото на 2014г. В средата на годината ЕООД-то връща заема на собственика. Та в данъчната му декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ трябва ли да го посочвам след като е погасен.
#11 | 20.04.2015, 15:29
Публикации: 5920 / 509
Не. А лихви?
#12 | 20.04.2015, 18:50
Публикации: 1869 / 372
Здравейте, имам един въпрос и аз. Собственик, управител на ЕООД предоставя заем на ЕООД-то в началото на 2014г. В средата на годината ЕООД-то връща заема на собственика. Та в данъчната му декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ трябва ли да го посочвам след като е погасен.

Марпан не случайно ви задава въпрос за лихвите!

Съвет: Ако не сте начислявали лихви, по-добре оформете този "заем" като временни парични вноски по чл.134 от Търговския закон, направете си решение на общото събрание и цитирайте, че лихви не са предвидени, сложете срок за връщане.
Ако сте начислили лихви в ЕООД и то по пазарен процент /свързани са лицата/ и ако сте изплатили главницата и лихвите, то лихвите трябва да се декларират от физическото лице в ГДД по чл.50.
#13 | 21.04.2015, 11:21
Публикации: 96 / 3
Здравейте,
Собственик на ЕООД, полагащ личен труд, въпреки, че е декларирал самоосигуряващ се има получени доходи от граждански договори, за които са му удържали осигуровки или данък. По други договори няма нищо удържано и е подадено декл. по чл 55 и внесен авансов данък.  Трябва ли сумата по всички гр, договори да се посочи в прил. 3 с код 307 или само тези за които има получени сл. бележки? Къде следва да посоча авансово внесения данък по чл. 55?
#14 | 21.04.2015, 11:46
Публикации: 96 / 3
Здравейте,
Собственик на ЕООД, полагащ личен труд, въпреки, че е декларирал самоосигуряващ се има получени доходи от граждански договори, за които са му удържали осигуровки или данък. По други договори няма нищо удържано и е подадено декл. по чл 55 и внесен авансов данък.  Трябва ли сумата по всички гр, договори да се посочи в прил. 3 с код 307 или само тези за които има получени сл. бележки? Къде следва да посоча авансово внесения данък по чл. 55?
Според мен ав. данък по чл. 55 трябва да се впише на ред 7 , част 4 от ГДД по чл. 50 - права ли съм?
#15 | 29.04.2015, 00:39
Публикации: 43 / 0
Мерси за отговорите, искам да попитам и още нещо за заема от физическо лице. Лихвата е 8%, сумата за периода до връщането на заема 1850 лв. Този доход ли се посочва в приложение 6 на гдд по чл.50 от ЗДДФЛ и съответно дължимият данък е 185.00лв. Питам защото четох доста по темата и  попаднах на следното мнение 
"Ако лицето получава доход от лихвата, т.е. ако тя е по-висока от банковата и в резултат се получава положителна разлика, тази разлика ще се яви доход от други източници, определен като облагаем по чл. 35, т. 3 от ЗДДФЛ. Данъчната основа се определя по чл. 36 от същия закон. Данъчната ставка е 10%.
Ако договорената лихва е с размера на банковата, лицето няма да получи доход и съответно само ще декларира остатъка по заема." Не съм наясно и ще съм ви благодарна за разяснения.
#16 | 29.04.2015, 13:51
Публикации: 3 / 0
Здравейте, при попълването на ГДД по чл.50, с БАРКОД -  на Ф.Л., което е на Тр., Договор - и там са му внасяни всички осигуровки и ДОД, и има Г. Дог. ,  не ми се засичат сумите, излиза че трябва да весе повече данък от сумата по Г. Дог.
Не стоплям къде бъркам, и ще питам, че ... няма време.

В Приложение 1 - образец 2011, в ред 1. Облагаем доход, в т.ч. : ........................ .....(при тр. договор - код 101) коя сума се пише:
- Сумата в/у която се изчисляват осигуровките на лицето по тр. договор ?
- Сумата на нетното възнаграждение (ЧСП)?
- Или др. сума ?
#17 | 29.04.2015, 13:57
Публикации: 186 / 19
Дохода, посочен в т.2 от служебната бележка
#18 | 29.04.2015, 14:27
Публикации: 3 / 0
Благодаря, но нямам Сл. Бележка.
Значи, от облагаемата сума: 
- Сумата в/у която са начислени осигуровките на лицето - за ДОО, З.О., ДЗПО по тр. договор ?
#19 | 29.04.2015, 14:39
Публикации: 5 / 0
здр започнах да попълвам гдд и запецнах имам трудов договор и два граждански и ет с приложение 2 и ужас не виждам къде да отразя сумата по приложение 2
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове