Молба за консултация

05.05.2015, 20:38 2418 1

05.05.2015, 20:38
Публикации: 11 / 0
Здравейте,
Имам регистрирана фирма като ЕТ (Булстат: 111005569, Дата на вписване: 11.04.1996, Активност: развиващ дейност,Форма на собственост: частна 100.00 %,Източници на финансиране: собствена стопанска дейност 100.00 %, Форма на счетоводно записване: едностранно счетоводство, Основен източник на финансиране:Стопанска дейност/пазарни услуги, Институционален сектор: Сектор домакинства, Национална отрасл. класификация: 5212 Търговия на дребно в неспециализирани магазини с разнообразни стоки), но от 14 години не извършвам дейност с фирмата си и не подавам данъчна декларация.
През 1999 г. започнах работа в държавно предприятие, където работя и в момента. Чрез него  плащам данъци си и се осигурявам на максималната сума (2400 лв.).
През текущата година ще работя временно (по време на годишния си отпуск) в Индия. Фирмата, която ме наема е от Р. Хърватска. Заплащането на труда ми ще стане по банков път чрез международен превод в Евро по моя сметка.
Въпросите ми са:
1.   Какви документи са ми необходими за превода и какви данъци и осигуровки ще трябва да платя при подаване на годишната данъчна декларация?
2.   Има ли някакви ограничения за размера на превода и трябва ли банковата сметка да е фирмена (може ли да ползвам лична сметка)?
#1 | 06.05.2015, 07:48
Публикации: 6403 / 1129
Здравейте,
Фирмата Ви не съществува в търговския регистър и може да се предположи, че не сте направили пререгистрация в срока до 31.12.2011 г.
Доходът, както сте го описали (от услуга към хърватска фирма, извършена в Индия) не е от източник в България, нито е от тези доходи от източници в чужбина на местни лица, които подлежат на облагане по ЗДДФЛ.

Има, обаче, един особен момент, който е свързан със ЗДДС. Ако приемем, че ще извършите услуга за своя сметка, а няма да сте назначен на някакъв вид срочен трудов договор.
Всички лица, които извършват независима икономическа дейност, (независимо физически или юридически), които не са регистрирани по ДДС, но предоставят услуги по чл.21, ал.2 (почти всички видове услуги) на фирма регистрирана в държава членка от ЕС или получават услуги по този член(този път без значение от коя точка по света) трябва да се регистрират по ДДС. Регистрацията по този член не дава основание на лицето да начислява ДДС по други фактури, които то издава, нито да ползва данъчен кредит за разходни фактури. Ако възникнат условия за задължителна регистрация по чл.96 от ЗДДС (достигане на облагаем оборот от 50 000 лв), лицето трябва да се регистрира в предвидените от закона срокове, като в такъв случай регистрацията направена по реда на чл.97а отпада. Санкцията за лице, което не е подало в срок декларация за регистрация по чл.97а (не по-късно от 7 дни преди датата, на която данъкът става изискуем) съгласно чл.178 е в размер от 500 до 5000 лв.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група