Данък наем чуждестранно лице

07.05.2015, 19:00 5415 8
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

07.05.2015, 19:00
Публикации: 125 / 1
Здравейте,
една консултация:
една от фирмите има договор за наем с наемодател гражданка на САЩ. В изготвянето на сметките за изплатени суми не трябва на удържам нормативно признати разходи 10%. Данъкът е върху брутната сума? Така ли е или бъркам?
Благодаря!
#1 | 07.05.2015, 19:03
Публикации: 10359 / 1786
Не правите СИС и начислявате окончателен данък.

http://balans.bg/5942-naem-na-chujdestranno-fizichesko-lice/

http://zakonnik.bg/document/view/qanda/136251/219843
#2 | 13.05.2015, 18:38
Публикации: 125 / 1
През четвъртото тримесечие го удържам за цялата година,така ли?
#3 | 13.05.2015, 19:09
Публикации: 6370 / 1057
През четвъртото тримесечие го удържам за цялата година,така ли?
Не,
Удържате и внасяте в срок до края на месеца, следващ тримесечието на начисляването на дохода. Данъкът се внася в републиканския бюджет по сметка на териториалната дирекция на Националната агенция за приходите по мястото на регистрация на платеца на дохода.
Задължително подавате и декларация по чл. 55 в същия срок.
#4 | 13.05.2015, 19:53
Публикации: 125 / 1
Нали данъкът е окончателен? Не е авансов?
#5 | 13.05.2015, 22:14
Публикации: 6370 / 1057
Окончателният данък по чл. 37, ал. 1, т. 4 се удържа и внася в размера по чл. 46 и в срока по чл. 65 от платеца, за което последният е задължен да подаде декларация по чл. 55 в срока по чл. 56, който препраща към срока по чл. 65.:
Скрит текст :
#6 | 14.05.2015, 12:36
Публикации: 2569 / 300
Хм, не трябва ли да се провери в СИДДОто със САЩ как стои въпроса, или вече е проверено и аз си меля за нищо? :))
#7 | 14.05.2015, 14:10
Публикации: 6370 / 1057
Хм, не трябва ли да се провери в СИДДОто със САЩ как стои въпроса, или вече е проверено и аз си меля за нищо? :))
В общи линии е "за нищо" :smile1:
Скоро имаше такъв случай (за европейска държава) и там изяснявахме въпроса.
Няма драстични принципни различия в подхода към облагането в спогодбите с различните страни.
Доходите от наем на имущество се облагат в държавата, в която е имуществото.
Между Република България и САЩ е сключена спогодба за избягване на двойното данъчно облагане на доходите и имуществото, която е в сила от 15.12.2008 г. /Обн., ДВ, бр. 5 от 20.01.2009 г./.
Съгласно чл. 6, ал. 1 от Спогодбата, доход, получен от местно лице на едната договаряща държава (в случая на САЩ) от недвижимо имущество, намиращо се в другата договаряща държава (Република България), се облага с данък в тази друга държава.
Следователно за дохода от наем на имота в България в изпълнение на Спогодбата данъкът се дължи в България.  :smile1:
#8 | 14.05.2015, 14:18
Публикации: 2569 / 300
В общи линии е "за нищо" :smile1:
Скоро имаше такъв случай (за европейска държава) и там изяснявахме въпроса.
Няма драстични принципни различия в подхода към облагането в спогодбите с различните страни.
Доходите от наем на имущество се облагат в държавата, в която е имуществото.
Между Република България и САЩ е сключена спогодба за избягване на двойното данъчно облагане на доходите и имуществото, която е в сила от 15.12.2008 г. /Обн., ДВ, бр. 5 от 20.01.2009 г./.
Съгласно чл. 6, ал. 1 от Спогодбата, доход, получен от местно лице на едната договаряща държава (в случая на САЩ) от недвижимо имущество, намиращо се в другата договаряща държава (Република България), се облага с данък в тази друга държава.
Следователно за дохода от наем на имота в България в изпълнение на Спогодбата данъкът се дължи в България.  :smile1:

Да, и според мен е логично да е така, но за всеки случай си казвам...
Един ужасен данъчен на горещия телефон така ме побърка с тези СИДДОта, че това ми е първата мисъл като чуя чужбина :)
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група