ДМА, който ще влезе в употреба по-късно

22.06.2015, 17:47 9672 11

22.06.2015, 17:47
Публикации: 7 / 2
Здравейте!
Имам следния казус:
Закупуваме ДМА, който ще влезе в употреба след по-дълъг период - 1 година? По кои сметки да го водя, след като няма да му начислявам амортизация за този период?
#1 | 22.06.2015, 17:55
Публикации: 640 / 95
Води се пак като ДМА, просто пускаш една заповед за консервиране на актива и в картона отбелязваш, да не му се начислява амортизация.
#2 | 22.06.2015, 18:03
Публикации: 7 / 2
Благодаря!
#3 | 22.06.2015, 19:36
Публикации: 11947 / 2181
Здравейте!
Имам следния казус:
Закупуваме ДМА, който ще влезе в употреба след по-дълъг период - 1 година? По кои сметки да го водя, след като няма да му начислявам амортизация за този период?


http://www.trudipravo.bg/index.php?option=com_content&view=article&id=859%3Acc16&catid=63%3Astandartsa&Itemid=134

от линка :
Дълготрайни материални активи - установими нефинансови ресурси, придобити и притежавани от предприятието, които:
а) имат натурално-веществена форма;
б) се използват за производството и/или доставката/продажбата на активи или услуги, за отдаване под наем, за административни или за други цели;
в) се очаква да бъдат използвани през повече от един отчетен период.

Вашето ДМА според мене не отговаря на определението за ДМА, след като не е въведено в употреба и не се използва в дейността на фирмата.
#4 | 22.06.2015, 21:38
Публикации: 6403 / 1130

Вашето ДМА според мене не отговаря на определението за ДМА, след като не е въведено в употреба и не се използва в дейността на фирмата.
А като какво да се осчетоводи?
#5 | 22.06.2015, 23:30
Публикации: 7 / 2
ДМА е - отговаря на тези критерии. Просто ще се използва след известен период от време. Не мисля, че е невъзможно или греша?!
#6 | 22.06.2015, 23:31
Публикации: 7 / 2
Не намерих нищо по въпроса и наистина не знам как да го осчетоводя
#7 | 23.06.2015, 06:36
Публикации: 6403 / 1130
Инвестирането е процес, който изисква време.
По долу в цитирания от Делфин стандарт се казва:
Признаване на дълготрайни материални активи
3.1. Един актив се признава и се отчита като дълготраен материален актив, когато:
а) отговаря на определението за дълготраен материален актив;
б) стойността на актива може надеждно да се изчисли;
в) предприятието очаква да получи икономически изгоди, свързани с актива.
В този смисъл Вие имате придобиване на ДМА и ще го осчетоводите като такъв.
Друг е въпросът за амортизациите. Тях ще започнете да начислявате, когато го въведете в експлоатация, т.е. когато започнете да черпите икономически изгоди :smile1:
#8 | 23.06.2015, 09:44
Публикации: 7 / 2
Благодаря за отговара. И на мен така ми се струва най-логично. Лек и спорен ден!
#9 | 23.06.2015, 10:34
Публикации: 11947 / 2181
СС 16
.............
Скрит текст :
Признаване на ДМА съгласно СС16 имаме, когато :
Скрит текст :


Преди всичко признаването на ДМА изисква съответният актив да отговаря на изискванията за ДМА съгласно стандарта, а невъведеният в употреба не би могъл да се нарече ДМА. Очакваната от него изгода е функция на въвеждането му в употреба.

Преди време беше дискутирана също такава тема, която не доведе до някакво по-различно развитие от тази.

http://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,9771.0.html

Смятам, че закупената машина, но невъведена в експлоатация не е ДМА по смисъла на СС16 и поне сега сметкопланът ни би могъл да е съобразен с индивидуалните нужди на едно предприятие и няма задължителен характер старият нац. сметкоплан. Би могла да се използва сметка "разходи за придобиване на ДМА" или друга от група 20 " активи, невъведени в експлоатация " и след въвеждането на дадената машина в експлоатация същата да бъде призната за ДМА съгласно изискванията на СС 16.
Така мисля по повдигнатия въпрос.
#10 | 23.06.2015, 10:41
Публикации: 6403 / 1130
И какво значение има за обобщените счетоводни данни дали един актив е по 204 или по 207 в баланса? Важното е, че не е стока, нито текущ стопански разход.

Всеки има право на мнение и на счетоводна политика :smile1:

Освен това човек пералня в къщи като си купи не я ползва веднага, а чака майсторът да я включи.  Активът е купен да се ползва, а не да се продава, нали? Значи е актив. И никъде не е регламентирано в какъв срок да се въведе в действие.
#11 | 27.06.2015, 13:15
Публикации: 7 / 2
Здравейте!
Ходих при методолозизите в НАП - Варна и ми казаха, да си го заведа като актив, понеже реално е такъв. След това с протОкол за въвеждане в експлоатация започвам да му начислявам амортизации.
Благодаря на всички!
Лек ден!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група