ДМА

23.11.2011, 23:45 15810 11

23.11.2011, 23:45
Публикации: 645 / 23
Осчетоводяване на акумулатор над 700 лева-към ДМА или е разход ?
#1 | 24.11.2011, 08:42
Публикации: 11962 / 2184
Акумулаторът е част , без която не може да функционира МПС-то или най-общо ДМА -то и смяната му е резултат на ремонт, който не води до увеличение стойността на актива, а служи за привеждането му в " работна " форма - т.е. е разход.

въпреки, че само заради стойността му, която е над 700 лв. някои биха намерили основание да го амортизират
#2 | 24.11.2011, 09:11
Публикации: 645 / 23
Много Ви благодаря.Успешен ден.
#3 | 24.11.2011, 11:13
Публикации: 425 / 5
Аз пък си мисля, че е ДМА/логиката ми изхожда от това, че и компютърните компоненти /конф. са част от Компютъра, но са вкл. в гр. на ДМА-тата и им се начислява аморт. ::)
#4 | 24.11.2011, 13:00
Публикации: 9 / 0
И според мен е по-скоро отделен ДМА!
Първо, защото този акумулатор може да се ползва в различни автомобили и второ, той може да се ползва и извън автомобилите :) примерно, можете да си го монтирате в офиса и да си вържете за него един компютър, да речем или нещо друго, за икономия на ток  :yahoo:
Аз лично, разбира се, никога няма да го отчета като ДМА, но пък и не съм пример за подражание, така че си следвайте теорията или както намерите за добре.
#5 | 24.11.2011, 13:29
Публикации: 640 / 95
Акумулаторът не е никакъв ДМА, изписва се на разход, таксува се като резервна част (била съм 5г. гл.счети на автотранспорт).
#6 | 24.11.2011, 13:37
Публикации: 530 / 19
Акумулаторите, които закупуваме за автомобилите си ги давам на разход на резервни части. Няма какви амортизации да им се начисляват. 3,5 ... години при положение че ако не се стопанисва както трябва може да стане за хвърляне и преди да му изтече амортизацията. Отделно самостоятелно няма как да съществува /да ме извини колегата, който писа за друго негово приложение/. Отделно че акумулаторите са си строго специвични от към размери, ампери и за дадени коли могат да се слагат един вид, за други - друг вид.
Давай го на разход и не му мисли много много.
#7 | 24.11.2011, 14:14
Публикации: 9 / 0
Акумулаторът не е никакъв ДМА, изписва се на разход, таксува се като резервна част (била съм 5г. гл.счети на автотранспорт).
Рече и отсече  :smile1: Не искам да споря, защото по принцип сте прави и ти и Марчето :D Аз също винаги ги осчетоводявам на разход, но нали форума е за това, да си пофилософстваме и да видим и други гледни точки и да поразсъждаваме, така че не толкова категорично да отсичате!
Не съм съгласен, че акомулаторите не могат да се слагат в различни коли и че нямат самостоятелен живот и не съм съгласен, с това, че ако не се стопанисват правилно ще погинат бързо! То и самата кола ако не се стопанисва и се кара душмански, може бързо да и се види сметката. Това не е аргумент.
Но пък ми стана любопитно да споря с жени на тема коли и акумолатори, така че давайте :D
#8 | 24.11.2011, 14:25
Публикации: 530 / 19

Но пък ми стана любопитно да споря с жени на тема коли и акумолатори, така че давайте :D

Абе за каране ставаме, ама за ремонтиране....твърдо НиЕ.
Нали знаеш за чуждата кола и чуждата жена как се третират....
#9 | 24.11.2011, 14:37
Публикации: 9 / 0
Абе за каране ставаме, ама за ремонтиране....твърдо НиЕ.
Нали знаеш за чуждата кола и чуждата жена как се третират....
... за чуждите коли не знам, но чуждите жени знам, че трябва да се третират внимателно и с правилните препарати, иначе рискуваме бързо да избягат / у дома/  :air_kiss:
#10 | 24.11.2011, 15:02
Публикации: 530 / 19
Тъй ся с Тити рекохме и отсякохме, ама да стане една хубава дискусия да се поразровим малко.

В Единен класификатор на основните средства намерих:
34 8100 -   Акумулатори и акумулаторни батерии киселинни
3 34 8110 Акумулатори и акумулаторни батерии оловни - системи с общопромишлено предназначение
3 34 8200 Акумулатори и акумулаторни батерии основни

Дали тук ще попаднат акумулаторчетата за колите?

Аз съм си твърдо против воденето на амортизации или пък увеличаването на стойността на автомобила с тая резервна част. Все пак се подменя вече стария и не ставащ за нищо с нов. Аз и течността за чистачките си сменям редовно, сложила съм си зимна, че нещо нейде да не замръзне ;D

Допълнение извън темата: за чуждите жени и излизането от вкъщи харесвам много един лаф "Ръжда, коса и жена тръгнат ли спирка нямат" - та да се приберат у дома....малко вероянто
#11 | 09.12.2021, 17:03
Публикации: 1 / 0
Кода е сменен 16 01
Подробности за Акумулатори Пловдив
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група