Размер на полагаемата отпуска след връщане от майчинство

09.07.2015, 16:04 5927 9

09.07.2015, 16:04
Публикации: 4 / 0
Здравейте!  Детето ми навърши 2 години на 02.02.2015 г.
Пуснах си отпуск и се върнах на работа на 30.03.2015 г. Полагаемата ми год. отпуска е 20 дни + 7 дни за ненормирано работно време.
Въпросът ми е следният: Полага ли ми се пълният размер отпуск след като съм се върнала на работа през месец април и ако да на какво основание?
#1 | 09.07.2015, 16:22
Публикации: 50 / 5
Какво ненормирано работно време като вие сте била в отпуск?
#2 | 09.07.2015, 16:25
Публикации: 1302 / 183
Полага ви се.
Основните 20 дни ви се полагат без никакви уговорки, а допълнителните за ненормирано работно време също, защото те са свързани с типа на работата ви и няма как да се разпределят пропорционално на месеците, в които сте или не сте на работа (имам пред вид първите три месеца от годината).
Ако бяха за вредности, примерно нямаше да ви се полагат за цялата година, а само за времето, през което сте във вредна среда.
Не ви се полагат дните за ненормирано работно време, ако отсъствате от работа през цялата година.
#3 | 09.07.2015, 16:34
Публикации: 4 / 0
Те не оспорват размера на отпуската - казват че ми се полагат 27 дни но тези дни ми ги разделят на 12 месеца и после ги умножават само за времето от април до декември- така все 1 не ми се полага отпуск за времето когато съм била в отпуска преди да се върна от майчинство - май не обясних добре - ако ви е необходима повече информация пишете
благодаря за отговорите
#4 | 09.07.2015, 16:38
Публикации: 1302 / 183
Точно това написах по-горе - никъде не е формулирано, че отпуската за ненормирано работно време се разпределя пропорционално на заработените през годината месеци.
Тя се дава за вида на работата.
Ако помислите реално сигурно ще установите, че сте работили "ненормирано" много повече от тези 56 часа, които ви дават.
Изобщо, въпросът именно с този тип отпуска е много хлъзгав и подлежи на интерпретации.
Лично аз в казуси като вашия я давам, но ако много се "запъват" и не искат да я дадат, то нека ви покажат ограничителния текст, на който се базират.
#5 | 09.07.2015, 16:40
Публикации: 5497 / 371
Точно това написах по-горе - никъде не е формулирано, че отпуската за ненормирано работно време се разпределя пропорционално на заработените през годината месеци.
Тя се дава за вида на работата.
Ако помислите реално сигурно ще установите, че сте работили "ненормирано" много повече от тези 56 часа, които ви дават.
Изобщо, въпросът именно с този тип отпуска е много хлъзгав и подлежи на интерпретации.
Лично аз в казуси като вашия я давам, но ако много се "запъват" и не искат да я дадат, то нека ви покажат ограничителния текст, на който се базират.

казват че ми се полагат 27 дни но тези дни ми ги разделят на 12 месеца

Странно смятат не само дните за ненормиран труд
#6 | 09.07.2015, 16:41
Публикации: 4 / 0
Полага ви се.
Основните 20 дни ви се полагат без никакви уговорки, а допълнителните за ненормирано работно време също, защото те са свързани с типа на работата ви и няма как да се разпределят пропорционално на месеците, в които сте или не сте на работа (имам пред вид първите три месеца от годината).
Ако бяха за вредности, примерно нямаше да ви се полагат за цялата година, а само за времето, през което сте във вредна среда.
Не ви се полагат дните за ненормирано работно време, ако отсъствате от работа през цялата година.
Полага ви се.
Основните 20 дни ви се полагат без никакви уговорки, а допълнителните за ненормирано работно време също, защото те са свързани с типа на работата ви и няма как да се разпределят пропорционално на месеците, в които сте или не сте на работа (имам пред вид първите три месеца от годината).
Ако бяха за вредности, примерно нямаше да ви се полагат за цялата година, а само за времето, през което сте във вредна среда.
Не ви се полагат дните за ненормирано работно време, ако отсъствате от работа през цялата година.
А има ли го записано някъде - член, ал. и къде трябва ми да посоча някакво основание, че нещо не можем да се разберем с личния ни състав
#7 | 09.07.2015, 16:52
Публикации: 1302 / 183
...никъде не е записано, че И отпуската за ненормирано работно време се разпределя правопропорционално на отработеното време.
Ако постъпите на работа през април и си работите нормално през цялата година (препоръчвам ви да си записвате някъде на коя дата колко часа допълнително сте оставали на работа!), то 20-те основни дни ще ги получите пропорционално - за 9 месеца, но "ненормираните" би трябвало да ви ги дадат изцяло.
Пак повтарям, че работодателите много не са съгласни с това.

Ако искате попитайте в ГИТ...
#8 | 10.07.2015, 11:41
Публикации: 4 / 0

Отпуската явно няма да си я получа, защото сега пък не съм имала прекъсване от майчинството и отпуската, но здраве да е
Благодаря за отговорите и хубав ден :*
#9 | 10.07.2015, 14:48
Публикации: 1302 / 183
Какво, какво?  :blink:

Нещо не схванах какво се случва.
Дори да се запънат и да решат да не ви дават допълнителните 7 дни за цялата година, то ще трябва да редуцират само тях.
Останалите 20 си ги получавате и за периода, в който сте в майчинство.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група