Освобождаване на майка, след навършване 3 годишна възраст на детето

20.07.2015, 14:30 3928 4

20.07.2015, 14:30
Публикации: 20 / 0
Здравейте, имам служителка, която е в платен отпуск за времето през което е била по майчинство. Детето не е прието на детска ясла и тя иска да ползва неплатен отпуск до навършване на 3 години на детето. Мога ли след навършените 3 години на детето да я освободя от работа? Според мен  може да е в неплатен отпуск от 13,08,2015 до 12,06,2016-до навършване на 3 годишна възраст. След това да я освободим с предизвестие 1 месец или с молба от нейна страна.
Ако детето има дълготрайно заболяване, защото те имат някакъв здравословен проблем, но не зная диагноза. Защитена ли е в такъв случай майката от освобождаване от работа. И ако е така на какво основание?
Благодаря предварително за отговорите.
Поздрави: Раданова
#1 | 20.07.2015, 14:37
Публикации: 1703 / 207
Ако детето има дълготрайно заболяване, защото те имат някакъв здравословен проблем, но не зная диагноза. Защитена ли е в такъв случай майката от освобождаване от работа. И ако е така на какво основание?
Не.
#2 | 20.07.2015, 15:05
Публикации: 1703 / 207
Тъй като освобождаването от работа е крайна мярка, възможно е да помислите за вариантите за надомна работа съгласно разпоредбите на чл.312 от КТ.
Друг вариант е за намалено работно време. Ако детето е с трайно увреждане има право да посещава дневен център за деца с увреждания и през това време майката да идва на работа. След време може да се осигури личен асистент на детето или да посещава целодневно ДЦДУ и майката да има възможност да работи на 8 часа.
#3 | 20.07.2015, 15:41
Публикации: 1703 / 207
И въпреки че децата с ТЕЛК с и над 90% са много малко, предстоят да бъдат публикувани промени в чл.9 ал.6 от КСО.
Зачитат като осигурителен стаж грижите за внуци с увреждания
#4 | 21.07.2015, 09:13
Публикации: 20 / 0
Благодаря за отговора, само проучвам въпроса по нареждане на шефа. Мисля, че детенцето ще е добре, ще посещава детско заведение и няма да се наложи да освобождавам майката.
Още веднъж благодаря.
Поздрави и приятен ден.
Раданова
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група