Счетоводство на ЗП

18.08.2015, 16:49 6619 12
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

18.08.2015, 16:49
Публикации: 6353 / 584
Изгубих се из необятните дерби на българските закони. Вече тотално се предавам.
Ще споделя мъката си и ако има някой с желание за обсъждане искрено ще съм благодарна. Регистрирано ЗП, което се облагаше до сега след приспадане на 60% признати разходи направи необходимия оборот за задължителна регистрация по ДДС. Подадохме необходимите документи и сега искат още 1 тон. Дейността е растениевъдство (пшеница, рапица ...) и животновъдство (крави и телета).
Искат ми оборотна ведомост. Ами от къде да я взема след като до сега беше приходи - 60% разходи х 10% данък. Какво трябва да е счетоводството след регистрацията по ДДС?
#1 | 18.08.2015, 16:52
Публикации: 3353 / 254
Както трябва да е на другите фирми.
Мога да ти помогна с повече информация другата седмица.
Имаме едно ЗП регистриран по ДДС.
Какво по точно те интересува?
#2 | 18.08.2015, 16:58
Публикации: 6353 / 584
1. Мацката от НАП ми иска оборотна ведомост. И сега какво - почвам да съчинявам начални салда.
2. След като не е подадено заявление за избор на облагане по пътя на логиката това ЗП ще се облага отново след приспадане на 60% признати разходи?
#3 | 18.08.2015, 16:58
Публикации: 6353 / 584
Много работи ме интересуват, но не знам от къде да започна.
#4 | 18.08.2015, 16:59
Публикации: 6353 / 584
Необходимо ли е да завеждам крави, телета, юници, прирасти и т.н.
#5 | 18.08.2015, 17:11
Публикации: 3353 / 254
Да, необходимо е да се завеждат животните.
Когато се родят се завеждат като приплоди. Когато увеличат теглото си има прираст и се прехвърлят от група в група.
Трябва да имаш справка от ветеринаря за възрастта и килограмите на всяко животно.
#6 | 18.08.2015, 19:38
Публикации: 6366 / 1055
Здравейте, marpan_64 :wave:
Според мен, формата на счетоводството не се определя от оборотите, а от юридическия статут на съответния обект.
Физическите лица не са задължени да водят двустранно счетоводство. За тях изобщо не е задължителен ЗСч.
Съгласно ЗДДС регистрираните по този закон лица са задължени да водят единствено регистрите по чл. 124.
Скрит текст :
Завеждането на двустранно счетоводство при този случай е излишно, ще обремени работата на счетоводителя, ще увеличи разходите за счетоводно обслужване на ЗП-то и не е предизвиконо от необходимостта да бъде спазен някакъв нормативен текст.
Аз бих отговорила на проверяващия орган, че не е нормативно обосновано да ми се изисква оборотна ведомост, защото лицето не е декларирало изрично желание да се облага по чл. 29а от ЗДДФЛ и в съответствие с това обстоятелство не води и не е задължено да води двустранно счетоводство.
#7 | 18.08.2015, 19:45
Публикации: 6353 / 584
Здравейте, marpan_64 :wave:
Според мен, формата на счетоводството не се определя от оборотите, а от юридическия статут на съответния обект.
Физическите лица не са задължени да водят двустранно счетоводство. За тях изобщо не е задължителен ЗСч.
Съгласно ЗДДС регистрираните по този закон лица са задължени да водят единствено регистрите по чл. 124.
Скрит текст :
Завеждането на двустранно счетоводство при този случай е излишно, ще обремени работата на счетоводителя, ще увеличи разходите за счетоводно обслужване на ЗП-то и не е предизвиконо от необходимостта да бъде спазен някакъв нормативен текст.
Аз бих отговорила на проверяващия орган, че не е нормативно обосновано да ми се изисква оборотна ведомост, защото лицето не е декларирало изрично желание да се облага по чл. 29а от ЗДДФЛ и в съответствие с това обстоятелство не води и не е задължено да води двустранно счетоводство.

 :give_rose: :air_kiss:
Това е най-хубавото, което прочетох тези дни.
#8 | 26.08.2015, 10:24
Публикации: 6353 / 584
До тук работата е свършена - има акт за регистрация по ДДС и уведомително писмо (каквото можахме - направихме). Продължавам с въпросите.
1. За фактурите - според мен номерацията продължава само се привеждат към изискванията за "оригинал" на първия екземпляр и данните за BG ...
2. Това ЗП до 31.01.2015 год. не е подала заявление за избор на облагане. Сега след регистрация по ЗДДС автоматично (не харесвам тази дума) ли преминава на облагане като ЕТ или може да е на принципа - 60% признати разходи?
#9 | 26.08.2015, 10:33
Публикации: 2033 / 252
За номерацията на фактурите е спорен въпросът . В някой становища на НАП пише , че продължават , а в други тълкувания , че се започва от №1

За другия въпрос , според мен след като не е подадена декларация за избор на облагане , лицето остава на НПР , поне до януари 2016г. Може да погледнеш и тази тема http://www.kik-info.com/forum/index.php?topic=9100.0
#10 | 26.08.2015, 10:36
Публикации: 6353 / 584
И аз как да взема правилното решение? Да хвърлям чоп:)
#11 | 26.08.2015, 10:41
Публикации: 2033 / 252

При регистрация по ЗДДС, номерацията на фактурите може да бъде започната от № 0...01. След дерегистрация на лицето по ЗДДС, същото може при издаване на фактури като нерегистрирано вече по ЗДДС лице да продължи достигнатата номерация на фактурите. При повторна регистрация данъчно задълженото лице може да започне номерациятa на фактурите си от № 0...01, но няма пречка и да продължи достигната номерация.
  :wink1:
http://www.account-bg.info/e107/page.php?389
#12 | 26.08.2015, 14:56
Публикации: 6353 / 584
Аз реших да продължа номерацията, защото в акта за регистрация по ДДС е описано, че има издадени фактури от 1 до 26. Мисля си за нов кочан с необходимите реквизити от 27.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група