Запор върху трудовото възнаграждение

02.09.2015, 11:59 13373 26
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

02.09.2015, 11:59
Публикации: 1182 / 85
Здравейте!
Днес получих писмо от ЧСИ за запор върху труд. възнаграждение на един наш служител.
След приспадане на данъци и осигуровки, служителят трябва да получи заплата примерно 450лв. Няма деца, които да издържа. В конкретният случай, удръжката според чл.446 от ГПК трябва да е 1/4.
Според ТР №2/26.06.2015 на ВКС  аз трябва да му удържа 1/4 от горницата над 380 лв, т.е. 1/4 от 70лв. или 17.50 лв.
Правилно ли разсъждавам?
#1 | 02.09.2015, 12:42
Публикации: 3354 / 252
Аз им удържам без да се съобразявам с ТР
#2 | 02.09.2015, 12:54
Публикации: 5550 / 369
Аз им удържам без да се съобразявам с ТР

Аз също
#3 | 02.09.2015, 12:56
Публикации: 309 / 38
Вчера имах разговор с ЧСИ и ето какво ми обясниха от офиса им:
Лице с брутна заплата 500 лв., получава нетно малко над 400 лв. Тъй като в тази граница трябва да му удържа 1/3 от заплатата, трябваше да събера 135 и останалото да му го дам. ЧСИто каза - тъй като тази сума ти сваля заплатата под 380, от теб ще искаме само разликата между 400 (и малко) и 380, което идва 20 лв. +

Вече сме му превели тези 135 лв. и ЧСИто каза тези пари няма да ги върна и няма да кажем да ги броя, че си ми взнесъл пет вноски примерно. Поиска само ново писмо, в което да му посоча как от тук насетне ще удържам.
#4 | 02.09.2015, 12:56
Публикации: 5890 / 505
И аз така удържам - според чл.446.
#5 | 02.09.2015, 12:58
Публикации: 3354 / 252
Всяко ЧСИ казва различно, затова аз се обосновавам с чл.446 ГПК
Все пак запора е по този член, а не по ТР
#6 | 02.09.2015, 13:16
Публикации: 1182 / 85
Сега излиза, че каквото и да им преведеш - няма да оспорват. "Колкото повече, толкова повече", както е казал Мечо Пух.  :smile1:
#7 | 02.09.2015, 13:25
Публикации: 309 / 38
От ЧСИто обещаха да ми изпратят тяхно предписание как те четат закона. Аз съм им посочил брутната заплата, клас и дори им пратих примерен фиш. Ако получа такова нещо ще ви приложа примера.
#8 | 02.09.2015, 13:30
Публикации: 1182 / 85
От ЧСИто обещаха да ми изпратят тяхно предписание как те четат закона. Аз съм им посочил брутната заплата, клас и дори им пратих примерен фиш. Ако получа такова нещо ще ви приложа примера.
:good:
#9 | 07.09.2015, 13:45
Публикации: 1182 / 85
Току що се върнах от въпросното ЧСИ.
Връчих му уведомлението, за което имах 3 дневен срок за отговор /то на 112 не се отзовават така бързо - За жалост!/.
В него бях помолила да ми бъде отговорено писмено, дали трябва да се придържам към ТР №2/2013 от 26.06.2015 г. на ВКС, според което абсолютната несеквестируема част е МРЗ за страна.Отговорът беше "ДА", но УСТНО.
Т.е. всичко над 380 лв. /чиста сума за получаване/ - подлежи на запор и удръжките се правят при спазване на правилата по чл.446 от ГПК.

#10 | 07.09.2015, 14:10
Публикации: 3354 / 252
Общо взето, който както иска да си удържа. :)
#11 | 07.09.2015, 14:12
Публикации: 309 / 38
Аз също го имам написано на мейл - без обяснения и без някакви официалности.
Това всичко се случи след като изрично написах писмо и предложих примерен фиш, в който да посоча как ще изглежда заплатата на лицето.

Тук вместо да удържам 1/3 от нетната заплата, ще плащам 26 лв. и нещо на ЧСИ, което е разликата между НЕТО и МРЗ.



#12 | 07.09.2015, 14:24
Публикации: 2444 / 269
И аз от мислене до такова заключение стигнах.
Изчислявам сумата на запора, все едно няма ТР. Изчислявам и разликата между нетното и МРЗ - и превеждам второто, ако е по-малката сума от двете.
#13 | 07.09.2015, 23:17
Публикации: 255 / 35
Още преди да излезе това прословуто ТР при запор и писмо, че лицето получава под МРЗ ЧСИ "спираше" да настоява. Ако мине - мине. ТР само каза в прав текст това, което се знаеше , но се казваше само " под сурдинка " .
#14 | 07.09.2015, 23:22
Публикации: 255 / 35
Тук вместо да удържам 1/3 от нетната заплата, ще плащам 26 лв. и нещо на ЧСИ, което е разликата между НЕТО и МРЗ.

А защо не 1/3 от тази разлика ?
#15 | 10.09.2015, 14:09
Публикации: 305 / 22
Здравейте,
дойде запорно съобщение в/у заплатата на наш служител. Няма деца.
Той чисто (след ОВ и ДОД) взима 710,00 лв. - т.е. трябва да му се запорира 1/2 от НТВ
Той обаче обикновено взима и аванс обикновено 300 лв.
Как е правилно да се смята сумата:
1) 710 - 380 МРЗ = 330 лв. на ЧСИ
2) 710/2 = 355 лв. (тук предполагам не става а трябва е до разликата след МРЗ, т.е. 330 лв.)
3) вземам предвид аванса от 300 лв. и чистата му сума става 710-300 аванс=410 лв.
и попада според чл.446 - 1/3 части: 410 лв. -380 лв. = 20 лв. на ЧСИ
Т.е. този аванс преди да смятам сумата за ЧСИ мога ли да му го дам (съгл. чл.272 КТ има право на това) и после от 410 лв. да се съобразя каква част се удържа според  дохода?
Благодаря

#16 | 10.09.2015, 14:14
Публикации: 5890 / 505
Няма да вземате предвид аванса.
#17 | 10.09.2015, 14:18
Публикации: 305 / 22
А сумата коя е - тази след приспадане на МРЗ от 380 лв., т.е. 330,00 за ЧСИ (въпреки, че 1/2 от НТВ е 355 лв.)?
#18 | 10.09.2015, 14:20
Публикации: 305 / 22
ама какво значи няма да взимам предвид аванса - няма да му даваме аванс ли?
Защото ако нетната заплата е 710 лв. Сумата за ЧСИ е 330,00 лв., Аванса е 300 лв.
И остатъка по заплатата е 80 лв.? Така ли?
#19 | 10.09.2015, 14:22
Публикации: 5550 / 369
ама какво значи няма да взимам предвид аванса - няма да му даваме аванс ли?
Защото ако нетната заплата е 710 лв. Сумата за ЧСИ е 330,00 лв., Аванса е 300 лв.
И остатъка по заплатата е 80 лв.? Така ли?

Остават за получаване 380 лв. Както иска лицето, така му ги изплащате! Може без аванс, може - аванс -190, заплата - 190.................
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове