Продажба на УПИ дворно място за купено от физ лице

11.09.2015, 10:50 8507 13

11.09.2015, 10:50
Публикации: 39 / 3
 Здравейте на всички. 1.Интересуваме начисляваме ли ДДС при продажба на Упи дворно място при положение че е закупено от физ лице и тогава 1997г не не начислен ДДС и съответно ползван. Става въпрос за фирма ЕТ е сегашният собственик.
  2. Във фактурата включва ли се такса 2% местен данък при оформяне на ДО?
  3. Данъчната оценка на имота е 3450лв. може ли продажната стойност да е под тази сума т.е продажба на загуба. Съответно нот. акт и фактурата ще бъдат на една стойност само таксите ще са на дан оценка.
 
#1 | 11.09.2015, 11:39
Публикации: 6402 / 1126
Здравейте,

1. За придобитите преди 01.01.2007 г. недвижими имоти приложението на чл. 50, ал. 1, т. 2 от ЗДДС се обвързва с регламента на чл. 65, ал. 1 от отменения ЗДДС по силата на параграф 11 от ПЗР на ЗДДС.
Скрит текст :
Ако пък дружеството е имало право на данъчен кредит и не го е упражнило, то също не попада под разпоредбата на чл. 50.
Според мен Вие имате облагаема доставка.

2. В данъчната основа се включва и местния данък, както и нотариалната такса, и таксата за вписване, защото това са необходими плащания при извършване на сделката съгласно чл. 26, ал. 3.

3. Няма общо ограничение за определяне на продажна цена, но трябва да внимавате за свързани лица (чл. 27, ал.3)
 
#2 | 11.09.2015, 13:59
Публикации: 39 / 3
  моето мнение беше че няма да начислявам ДДС съгл чл 50 тъй като такъв не начислен и ползван тогава.  А по отношение на дан оснава при продажбата нали натариусат ще издаде фастура с ДДС за нотар такса на името на купувача. Защо трябва аз да я включвам в дан основа на фактурата към днешна дата.
Сделката ще има долу горе следните параметри
 прод стойност на имот УПИ дворно място 3500лв без ДДС
 нотар такса                                               напр. 150лв без ДДС
 такса 2% прехвърляне                           напр.   84лв.
  такси                                                           напр.   50лв
                                                Дан основа            3634лв
                                                  ДДС     20%             726,80
                                               Сума за плащане   4226,80       
 Така ли трябва да изглежда фактурата. И едно уточнение всички разходи по прехвърлянето са за сметка на купувача който незнам още физ.лице ли е или фирма, но това няма значение в случая   
#3 | 11.09.2015, 14:07
Публикации: 27 / 4
Аз също бих включил нотариалната такса в данъчната основа.
#4 | 11.09.2015, 14:19
Публикации: 39 / 3
 Нали купувача ще плати нотар. такса с ДДС на нотариуса

#5 | 11.09.2015, 14:40
Публикации: 27 / 4
Да.
#6 | 11.09.2015, 14:42
Публикации: 6402 / 1126
 Нали купувача ще плати нотар. такса с ДДС на нотариуса
Галя, плащанията не са предмет на изчисляване на данъчната основа, нито са фактор, който я определя. ЗДДС не се интересува от плащането, а от начисляването на дължимия данък правилно.
Можете да се обърнете към ОДОП - те ще Ви отговорят писмено и официално и след това би било полезно да споделите отговора.
Успех :good:
#7 | 11.09.2015, 14:55
Публикации: 11856 / 2155
 Нали купувача ще плати нотар. такса с ДДС на нотариуса


http://www.adms-pv.bg/spravki/dela/SD/0061d812/57832012.htm

от линка :
" 13. От изложеното следва, че след като спорните разходи, под формата на заплатен местен данък, нотариална такса и такса за вписване, са изцяло за сметка на получателя по доставката и няма доказателства същите реално да са изплатени от доставчика и то от негово име и за негова сметка, то същите не следва да се включват в данъчната основа на доставката, а нормата на чл. 26, ал. 3, т. 1 от ЗДДС е неприложима."
#8 | 11.09.2015, 15:08
Публикации: 27 / 4
Това е една абсолютна, неподправена и уникална глупост.
#9 | 11.09.2015, 15:08
Публикации: 6402 / 1126
Пловдивският съд е отсъдил така, ама ЗДДС казва:

Чл. 26. (1) Данъчна основа по смисъла на този закон е стойността, върху която се начислява или не се начислява данъкът в зависимост от това, дали доставката е облагаема, или освободена.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Данъчната основа се определя на базата на всичко, което включва възнаграждението, получено от или дължимо на доставчика във връзка с доставката, от получателя или от друго лице, определено в левове и стотинки, без данъка по този закон. Не се смятат за възнаграждение по доставка всякакви плащания на неустойки и лихви с обезщетителен характер.
(3) Данъчната основа по ал. 2 се увеличава със:
1. всички други данъци и такси, в т. ч. акциз, когато такива са дължими за доставката


Ако беше в зависимост от това кой плаща таксите, член 26, ал. 3, т. 1 можеше да си го спестят, защото всички в бранша щяха да го пишат за сметка на клиента. :smile1:
#10 | 11.09.2015, 16:18
Публикации: 11856 / 2155
Неслучайно копнах това Решение - един пореден пример за тълкуване на законови текстове от съда, който би трябвало да е " проводник " на законността. :smile1:
В чл.26 не е указано, че включването на нотариалната такса зависи от плащането и - да, така е. Често обаче търсим отговори в съдебна практика и вместо това въпросите стават повече от отговорите.
#11 | 11.09.2015, 17:07
Публикации: 712 / 94
Освен чл.26 ал.1 има и ал.5 и в Решението са се позовали на тази ал.5. Питането не уточнява подробности, а те са важни. Няма значение кой е платил, но има значение как е платил и какви документи са налице за това плащане на нот. такса.та нот. такса може да се включи, ама може и да не се включи, ако имаме приложение на ал.5.
#12 | 11.09.2015, 17:13
Публикации: 27 / 4
Освен чл.26 ал.1 има и ал.5 и в Решението са се позовали на тази ал.5. Питането не уточнява подробности, а те са важни. Няма значение кой е платил, но има значение как е платил и какви документи са налице за това плащане на нот. такса.та нот. такса може да се включи, ама може и да не се включи, ако имаме приложение на ал.5.


То има и алинея 8, която по същия начин няма абсолютно никакво отношение към разглеждания въпрос.
#13 | 12.09.2015, 15:14
Публикации: 39 / 3
  Благодаря Ви колеги за споделеното по темата. Вярно е че трябват още подробности по въпроса. Като цяло уговорката с купувача е да заплати всички разходи по прехвърлянето т.е. нотариална такса, местен данък, такса вписване както и ДДС по фактурата която аз ще му издам. Точно за паричния поток как ще стане по банков път или в брой не сме говорили още. Поздрави от мен и хубав ден. Ще споделя като стане факт ако е интересно.
 :wink1: :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група