Самоосигуряване и трудов договор - данък върху общ доход

08.10.2015, 01:12 7432 13

08.10.2015, 01:12
Публикации: 15 / 0
Здравейте, след всичко прочетено относно СОЛ, стигнах до следния извод - лице с доходи от ТД в размер на 650 лв бруто, което би имало евентуални доходи като СОЛ в размер на 250 лв НЕ може да се осигурява на сумата 650+250 лв, а следва като СОЛ да плаща данък върху 420 лв минимум, т,е. данъкът ще бъде върху 650+420 лв. Правилно ли разбирам?
#1 | 08.10.2015, 06:49
Публикации: 6403 / 1129
Какво влагате в понятието "доход като СОЛ"?
#2 | 08.10.2015, 08:03
Публикации: 9297 / 1557
Данъкът върху заплатата по ТД се удържа и внася от работодателя. СОЛът не се интересува от това. Освен че му се удържа от възнаграждението :-)
Осигуровките за дейността, заради която се е регистрирал като СОЛ, са минимум върху 420 лв или върху по-висок минимум, ако по-предходната година е имал по-висок осиг.доход. В края на годината изравнява осигуряването според дохода и ако трябва - довнася.
Данъкът от дейността като СОЛ е според действително получените доходи от тази дейност. Не е върху осигурителния праг.

Най-добре е да си намерите счетоводител.
#3 | 08.10.2015, 09:25
Публикации: 15 / 0
Доход като СОЛ - имам предвид, че това ще е средно сумата, която мога да изкарвам с допълнителна дейност, ако се регистрирам като СОЛ. Просто навсякъде се твърди из наредбите, че ако имаш доходи и от ТД, то данъкът се получава върху сумата на всички доходи.
Това, което не мога да си уточня, е дали ако с допълнителен труд не мога да достигна 420 лв месечно, то пак трябва да плащам данък върху 420 лв.

Относно заядливата бележка да си намеря счетоводител  -в  първата кантора, която посетих, обясних въпроса си, казах че искам консултация срещу заплащане. Каза ми много интересен казус, отвори някакъв форум да чете, каза че, щяла да сумаризира информацията и ми връчи визитка, на която да им пиша и да и пратела обобщената информация.... не съм била дължала пари ...
Наистина се вързах, писах и очаквах отговор, като зададох и въпроса, какъв хонорар би искала да задвижи нещата по регистрация и да се занимава с месечните вноски и т.н.

Колко счетоводители трябва да посетя, докато някой благоволи срещу заплащане да обясни нещата? Очевидно поне двама, щом съм прекалено дребен клиент, за да мога да се уверя, че са ми отговорили коректно, а не просто да ме изгонят.
#4 | 08.10.2015, 09:27
Публикации: 11932 / 2174
" Това, което не мога да си уточня, е дали ако с допълнителен труд не мога да достигна 420 лв месечно, то пак трябва да плащам данък върху 420 лв."

Данък плащате върху дохода от личен труд в дружеството / в какъвто и размер да е той / намален с внесените за месеца авансови осигурителни вноски. Последните са върху минимум 420 лв..
#5 | 08.10.2015, 09:35
Публикации: 11932 / 2174
Можете да потърсите - има доста теми за личния труд тука, а по-долу прилагам едно писмо на НАП по въпроса, което може да даде представа за "администрирането" на личния труд.
#6 | 08.10.2015, 09:43
Публикации: 9297 / 1557
Това, което не мога да си уточня, е дали ако с допълнителен труд не мога да достигна 420 лв месечно, то пак трябва да плащам данък върху 420 лв.


Като за начало - направете разграничение между осигуровки и данъци. Размера на осигурителния доход е едно, а реалния облагаем доход по ЗДДФЛ е съвсем друго.
Както написах по-горе, пък и колегите са Ви казали:
Щом имате дейност, подлежаща на самоосигуряване - авансово внасяте осигуровки минимум върху 420 лв. и в края на годината изравнявате. Ако се окаже, че от дейността сте спечелили под 420 лв месечно - не Ви се връща надвнесеното и осигурителния Ви стаж се заверява върху доход от 420 лв месечно. Ако средния Ви месечен доход е над 420 лв - довнасяте осигуровки.
Данък се дължи върху действително получените доходи. Доходите се облагат зависимост от формата на дейността. При ЕТ - с 15% се облага печалбата от дейността, при свободна професия - данъкът е върху всички приходи, намалени с 25% признати разходи, ако сте съдружник - 10%-тия  данък е върху това, което реално Ви е платено за личния труд /ако се плаща личен труд/, ако дохода Ви е само от дивиденти - 5% върху дивидента.

И въпреки че Ви обясних максимално подробно, пак не пренебрегвайте счетоводните услуги
#7 | 08.10.2015, 10:05
Публикации: 15 / 0
Благодаря, прав/а/ сте за забележката, че част от парите които се изземат се наричат "осигуровки", а част от тях "данък", неправилно съм се изказала.
Не смятам да пренебрегвам счетоводителите, просто загубих цяла седмица да чакам отговор от запитаната счетоводителка, преди да се усетя, че просто не е искала да се занимава с мен.

Ще питам за по-конкретни цифри, макар че задължение от приблизително 130 лв при доход от 230 по-скоро накланя везните да не се занимавам изобщо с тази дейност  :(

Благодаря отново.
#8 | 08.10.2015, 10:08
Публикации: 5497 / 371
Ще питам за по-конкретни цифри, макар че задължение от приблизително 130 лв при доход от 230 по-скоро накланя везните да не се занимавам изобщо с тази дейност  :(

Да, приблизително толкова ще са осигуровки и данък
#9 | 08.10.2015, 10:14
Публикации: 15 / 0
Благодаря отново за отговорите, имах предвид че ще си търся наистина счетоводител да ми сметне точно цифри и да каже такса за администриране, не че ще искам Вие да ми смятате, макар че явно така звучи.
#10 | 08.10.2015, 10:42
Публикации: 6668 / 658
За този допълнителен труд няма ли възможност за граждански договор?
#11 | 08.10.2015, 20:42
Публикации: 15 / 0
За този допълнителен труд няма ли възможност за граждански договор?

Категорично отказаха, защото освен осигуровката и данъка, които се удържат от мен , и фирмата също трябвало да плати данък и по думите им "не малък".
#12 | 08.10.2015, 20:46
Публикации: 721 / 96
Категорично отказаха, защото освен осигуровката и данъка, които се удържат от мен , и фирмата също трябвало да плати данък и по думите им "не малък".

Ако сте СОЛ фирмата няма грижа за никакви плащания за осигуровки и данъци и за подаване на декларации и затова предпочитат варианта Вие да се оправите сам/а с тези неща. От друга страна като СОЛ можете да подадете ОКД за започване на самоосигуряване и после за прекратяване след като приключи ангажимента Ви. Така ще платите осигуровки само за времето на полагане на труда, а не изобщо да плащате осигуровки върху 420 лв..
#13 | 09.10.2015, 08:56
Публикации: 2966 / 392
Хареса ми фразата "част от парите, които се изземват" :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група